China Evergrande Group, gigant za nekretnine čije je neizvršenje obaveza pre dve godine ubrzalo širu krizu imovinskog duga u zemlji, zatražio je u četvrtak u Njujorku zaštitu od bankrota u skladu sa poglavljem 15.
Ovaj potez ga štiti od kreditora u SAD dok radi na sporazumu o restrukturiranju na drugim mestima. Zahtev kineskog graditelja kuća u poglavlju 15 pominje postupke restrukturiranja koji se sprovode u Hongkongu i na Kajmanskim ostrvima.
Međunarodni poslovi restrukturiranja duga ponekad zahtevaju podnošenje zahteva u okviru poglavlja 15 u toku finalizacije transakcije. Prošle godine, kompanija Modern Land China Co., sa sedištem u Pekingu, takođe je podnela zahtev za bankrot u skladu sa poglavljem 15 nakon što nije uspela da otplati obveznicu od 250 miliona dolara i rekla da će nastaviti sa sporazumom o restrukturiranju duga u inostranstvu.
Nakon gubitaka od 81 milijarde dolara, Evergrande pokušava da sprovede reviziju duga.
18.07.2023
Sudbina Evergrandea ima široke implikacije na kineski finansijski sistem vredan 60 biliona dolara i mogla bi da izazove potrese u bankama, povereničkim fondovima i milionima vlasnika kuća, u jednom od najvećih restrukturiranja u zemlji. Sama veličina njenih obaveza od više od 300 milijardi dolara znači da će proces sigurno biti dug.
Poverenje u kineska tržišta je poljuljano ovog meseca nakon što je jedan od najvećih investitora u zemlji, Country Garden Holdings Co., krenuo ka mogućem prvom neplaćanju, usred rekordnih dugova građevinara. Situacija se pogoršala poslednjih dana kada je finansijski konglomerat Zhongzhi Enterprise Group Co. podigao uzbunu nakon što su povezane firme propustile plaćanje nekih investicionih proizvoda.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Kineska kriza imovinskog duga ubrzano se produbljuje kako ulazi u svoju četvrtu godinu. Developeri koji su navikli da se zadužuju kako bi podstakli razvojne pohode prvi put su nagoveštavali promene 2020. Tada su vlasti postavile "tri crvene linije" koje postavljaju referentne vrednosti koje graditelji moraju da ispune ako žele da pozajme više novca. Kineske obveznice u dolarima, koje su uglavnom emitovali, zapale su u nevolju, sa prosečnom cenom koja je sada oko 65 centi, prema Bloombergovom indeksu.
Evergrande već mesecima radi na tome da završi plan restrukturiranja ofšor duga. Kompanija je u aprilu otkrila da još nema nivo podrške kreditora koji je potreban za sprovođenje plana. U julu je kompanija dobila sudsko odobrenje za održavanje glasanja o sporazumu. Kompanija je ranije ove nedelje saopštila da je odložila takozvane sastanke za poverioce do 28. avgusta.
Evergrande prvi put nije uspeo da isplati dolarske obveznice u decembru 2021. nakon meseci neizvesnosti u vezi sa svojim finansijama. Borbe kompanije su pomogle da se pokrene početni talas zabrinutosti oko kineskog imovinskog sektora koji je nastavio da raste.
Evergrandeova jedinica za električna vozila pristala je da proda otprilike 28 odsto udela startap kompaniji NVTN Inc. sa sedištem u Dubaiju, zbog čega su akcije proizvođača automobila porasle ranije ove nedelje zbog očekivanja da bi sporazum mogao da zadrži posao. NVTN će uložiti 500 miliona dolara u China Evergrande New Energy Vehicle Group Ltd. u zamenu za akcije i većinu u odboru proizvođača električnih vozila, objavile su kompanije u ponedeljak.
"Plan duga Evergrandea mogao bi da pomogne otuđenjem udela od strane programera, napisali su analitičari Bloomberg Intelligence Daniel Fan i Adrian Sim.
Advokat Evergrandea nije odmah odgovorio na zahtev za komentar. Njena jedinica Scenery Journey takođe je podnela zahtev za zaštitu iz poglavlja 15.
Predmet je nazvan China Evergrande Group i Jimmi Fong, 23-11332, američki stečajni sud za južni okrug Njujorka (Menhetn).
Kako se navodi u Zakonu o privrednim društvima – koje reguliše dodavanje reči 'Srbija' u nazivu firmi – društvo može da uz poslovno ime "upotrebljava grb, zastavu, amblem, oznaku ili drugi simbol Republike Srbije ili strane države, domaće teritorijalne jedinice i autonomne pokrajine, međunarodne organizacije".
Evropska unija se preusmeravanjem pažnje SAD i posledično NATO saveza na azijski istok neminovno suočava sa izazovom unapređenja samostalnih odbrambenih kapaciteta, što podstiče ulaganja u jačanje domaće industrijske baze.
Buffett, koji ima 94 godine, počeo je da prodaje akcije Bank of America u julu prošle godine, bez javnog objašnjenja tog poteza. Sada poseduje 8,3 odsto akcija te američke banke i više nije njen najveći akcionar, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Bankarski sektor Republike Srbije ostao je stabilan i pokazao je izuzetno visoku otpornost na spoljašnje faktore koji su oblikovali globalnu ekonomiju u poslednjih pet godina, navodi američki USA Today. U okviru magazina Business Focus, objavljen je detaljni pregled potencijala i ekonomske pozicije Srbije u okolnostima geopolitičkih i ekonomskih promena.
Kako se navodi u Zakonu o privrednim društvima – koje reguliše dodavanje reči 'Srbija' u nazivu firmi – društvo može da uz poslovno ime "upotrebljava grb, zastavu, amblem, oznaku ili drugi simbol Republike Srbije ili strane države, domaće teritorijalne jedinice i autonomne pokrajine, međunarodne organizacije".
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.