Svetska tržišta se bore s volatilnošću usled stupanja na snagu američkih recipročnih carina. Dodatno, američka administracija je objavila carine Kini od čak 104 odsto. Španski premijer pozvao je Evropu da preispita svoje odnose sa Kinom.
POLITIKA
Trumpove carine stupile na snagu, Kini 104 odsto
Takozvane recipročne carine američkog predsednika Donalda Trumpa stupile su na snagu, što će naneti snažan udarac svetskoj privredi. Sa tim potezom, američke carinske barijere dostigle su najviši nivo u više od jednog veka, što je povećalo rizik od sveopšteg trgovinskog rata ukoliko druge zemlje uzvrate kontramerama.
Opširnije

Amerika uvodi Kini carine od 104 odsto, kažu zvaničnici
Amerika i Kina tek treba da pregovaraju, ali postizanje sporazuma deluje kao daleka budućnost.
08.04.2025

Akcije i obveznice opadaju, dok Trumpove carine stupaju na snagu
Američke akcije su pale, a državne obveznice su zabeležile masovnu prodaju, dok su finansijska tržišta pogođena novom volatilnošću nakon što je predsednik Trump pojačao pritisak na Kinu i uveo široke carine svetu.
09.04.2025

Da li svetu preti recesija - u najtežem položaju Evropa
Carine jesu ogroman rizik, ali niko ne zna kako će se stvari dalje odvijati, piše Bloomberg.
09.04.2025

Kina obećava žestoku borbu sa SAD na polju carina
Kina je obećala da će uzvratiti na poslednju pretnju Donalda Trumpa u vezi sa carinama i pojačala napore da podrži tržište, čime je povećan rizik od produžene trgovinske borbe između dve najveće svetske privrede.
08.04.2025
Trump je uveo carine Kini od čak 104 odsto, kao i uvozne carine za još 60 trgovinskih partnera koji imaju trgovinski suficit sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Azijske zemlje suočene su sa najvećim teretom carina, dok će uvoz iz Evropske unije (EU) biti oporezovan po stopi od 20 odsto.
Tržišta kapitala tonu zbog Trumpa
Nakon pokretanja sveobuhvatnih američkih carina, svetska finansijska tržišta suočila su se sa novom rasprodajom pogođena daljom volatilnosti. Tako su fjučersi evropskih i američkih indeksa u padu, a u slabljenju je i američki dolar. Tonu i indeksi u Aziji, dok cena zlata raste, jer investitori traže sigurnu luku.
Sanchez: Promeniti stav prema Kini
Španski premijer Pedro Sanchez pozvao je EU da preispita svoje odnose sa Kinom usled svetskih previranja i američkog uvođenja carina za većinu zemalja.
"Ono što američki predsednik čini svetskoj trgovini bi trebalo da podstakne Evropu da revidira svoju spremnost da pronađe nove partnere i otvori nova tržišta", izjavio je Sanchez u razgovoru sa novinarima po dolasku u trodnevnu posetu Vijetnamu. "Situacija sa SAD znači da svi moraju da se prilagode, a to podrazumeva i da Evropa menja svoj stav prema Kini, ali i Kina prema Evropi."
BERZE
Evropa
Fjučersi evropskih akcija ovog jutra pretežno beleže gubitke, nakon što su evropske berze jučerašnje trgovanje zaključile dobicima, čime je prekinut četvorodnevni niz gubitaka.
SAD
Istovremeno, fjučersi američkih indeksa ovog jutra su u crvenom, nakon nove eskalacije svetskog trgovinskog sukoba. Vrednost američkih državnih obveznica pala je treći dan zaredom i prinosi od dugoročnih obveznica nastavili su da rastu.
Dolar je oslabio zajedno sa fjučersima jer raste zabrinutost zbog stanja najveće svetske privrede.
Azija
Vodeći indeksi u azijsko-pacifičkom regionu su pali, nakon što su stupile na snagu nove američke carine Kini od 104 odsto. Istovremeno, akcije u kontinentalnoj Kini suočene su sa visokom volatilnošću, a slična je situacija i sa akcijama u Hongkongu.
Iako bi Trumpove carine Kini mogle snažno pogoditi kinesku privredu, postoje i oni koji tvrde da je neće dovesti na ivicu kolapsa.