Američke akcije su strmoglavo pale u sredu po podne, i to nakon što je predsednik Federalnih rezervi (Fed) Jerome Powell upozorio da trgovinske tenzije mogu da pojačaju inflaciju, i naglasio da centralna banka ne namerava da uskoro smanji kamatne stope.
Indeks S&P 500 pao je tokom dana i do 3,3 odsto, a trgovačku sesiju završio s gubitkom od 2,2 odsto. Nasdaq 100 oslabio je tri odsto. Najveći pad zabeležen je dok je Powell govorio, pri čemu je oko 90 odsto kompanija iz sastava S&P-ja završilo dan u minusu.
Najveći udar pretrpeli su proizvođači čipova nakon što su Nvidia i Advanced Micro Devices (AMD) saopštili da je administracija predsednika Donalda Trumpa ograničila izvoz njihovih proizvoda u Kinu. Dodatni pritisak na sektor izazvao je i slab izveštaj o poslovanju holandske kompanije ASML Holding. Indeks poluprovodnika sa Filadelfijske berze potonuo je za 4,1 odsto.
Opširnije

Američki dug u rukama Kine i Japana
Oko trećine američkog duga u vlasništvu je stranaca.
17.04.2025

Da li znate ko su dividendne aristokrate i zašto je BAT zanimljiv
Za investitore koji traže stabilnost u turbulentnim vremenima, atraktivne su evropske dividendne aristokrate.
17.04.2025

Kina neće razgovarati ako SAD ne pokažu poštovanje, kaže bivši zvaničnik
Tehnički timovi iz obe zemlje i dalje održavaju kontakt, ali razgovori o "recipročnim" carinama koje je uveo Trump moraju biti zasnovani na međusobnom poštovanju.
16.04.2025

Ni lekovi više nisu imuni na carine, a čipovima se nikako ne piše dobro
Trump smatra da inostrana proizvodnja lekova i čipova predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost.
15.04.2025
Govoreći u Ekonomskom klubu Čikaga, Powell je istakao da Fed mora da osigura da carine ne izazovu trajniji rast inflacije, uz upozorenje da očekuje nastavak volatilnosti na finansijskim tržištima.
"Powellovo odbacivanje ideje o takozvanom Fed put-u i njegove izjave da bi inflacija usled carina mogla biti upornija nego što se ranije mislilo, dodatno su osvetlile duboku i rasprostranjenu neizvesnost koja i dalje pritiska tržišta", rekao je Julian Emanuel iz Evercore ISI.
Powell je dodao da će kreatori monetarne politike balansirati između svojih dužnosti: podsticanja pune zaposlenosti i stabilnih cena. "Bez cenovne stabilnosti, ne možemo ostvariti duge periode snažnih uslova na tržištu rada koji koriste svim Amerikancima", rekao je on.
Bloomberg
"Jasno je da smo i pre njegovog govora imali negativan sentiment. Tržišta su tražila neki oblik zaštite - bilo Trumpovu, bilo Fedovu. I jedno i drugo trenutno izostaje", ocenio je Sameer Samana iz Wells Fargo Investment Institute. "Kada se tome dodaju makroekonomski rizici i carine, teško je preuzimati rizik ili zadržavati rizičnu imovinu."
Tržište je već bilo u padu tokom dana, jer je administracija uvela nova ograničenja na izvoz čipova u Kinu, što pogađa Nvidijin H20 čip i AMD-ove MI308 proizvode - što je najnoviji potez u sve oštrijem tehnološkom sukobu Vašingtona i Pekinga. ASML je, s druge strane, izvestio o narudžbinama koje su ispod očekivanja i saopštio da ne može da proceni uticaj novih carina.
Nvidia je pala za 6,9 odsto nakon što je najavila da očekuje oko 5,5 milijardi dolara povezanih troškova u prvom fiskalnom kvartalu. AMD je potonuo 7,4 odsto jer predviđa otpis vrednosti do 800 miliona dolara. Akcije ASML-a pale su za 7,1 odsto.
"Ovo je direktna poruka iz Bele kuće i pokazuje da Kina sada za Nvidiju i slične tehnološke kompanije predstavlja teritoriju pod znakom zabranjen prolaz", rekao je Dan Ives, analitičar iz Wedbush Securities.
Na meti investitora bila je i Tesla, čije su akcije pale za 4,9 odsto, nakon što je kompanija saopštila da više ne prodaje većinu svojih novih električnih vozila u Kaliforniji. Prodaja Tesle pala je tokom kvartala, uprkos tome što su potrošači žurili da kupe vozila pre nego što stupe na snagu nove carine na automobile.
Indeks Bloomberg Magnificent 7, koji meri performanse sedam najvećih tehnoloških kompanija s jednakim ponderisanjem, pao je ove godine 20 odsto, nakon skoka od 67 odsto tokom 2024.
"S obzirom na to koliko su velike tehnološke kompanije bile ključne za oporavak tržišta u poslednjih nekoliko godina, ove vesti su zabrinjavajuće", rekao je Dan Greenhaus iz Solus Alternative Asset Management.
Bloomberg
Svetska trgovinska organizacija snizila je prognozu za trgovinu robom u ovoj godini, upozorivši da visoke američke carine i šira neizvesnost ozbiljno potkopavaju međunarodnu trgovinu. Očekuje se da će obim svetske trgovinske razmene pasti za 0,2 odsto u 2025, a pad bi mogao biti i dublji ako SAD uvedu još viši nivo tzv. recipročnih carina.
Negativne najave iz sektora čipova i izjava šefa Feda potisnuli su u drugi plan vest da je Kina otvorena za trgovinske pregovore, pod uslovom da zvaničnici Bele kuće prestanu s uvredljivim izjavama.
"Sentiment prema američkoj rizičnoj imovini pokazuje sve znakove dugotrajnog narušavanja, i ako u narednih 90 dana ne dođe do napretka u pregovorima s ključnim trgovinskim partnerima, tržišta bi mogla imati vrlo težak letnji period“, upozorio je Gareth Ryan iz IUR Capital.
U istom danu, podaci o maloprodaji u SAD pokazali su snažan rast u martu, pre svega zbog povećane kupovine automobila i elektronske robe. To sugeriše da su potrošači požurili s kupovinama kako bi izbegli dodatne troškove koje donose carine.
Američke akcije bile su relativno stabilne uoči srede, nakon burnog perioda u kojem je S&P 500 zabeležio šest uzastopnih sesija s oscilacijama od najmanje četiri odsto u oba smera - najduži takav niz još od pada zbog pandemije u martu 2020.
U pozadini tržišne nervoze, korporativni insajderi pokazali su poverenje: rukovodioci su tokom marta kupovali akcije svojih kompanija najbržim tempom u poslednjih 16 meseci, a sličan trend se nastavio i u aprilu.
Među pojedinačnim dobitnicima, akcije Hertz Global Holdingsa skočile su 56 odsto nakon što je Pershing Square Capital Management otkrio veliki ulog u toj rentakar kompaniji. S druge strane, JB Hunt Transport Services izgubio je 7,7 odsto, jer su analitičari izrazili zabrinutost zbog uticaja carina i šireg ekonomskog usporavanja na sektor drumskog prevoza.