Kina će učestvovati u razgovorima sa SAD samo ako američki lideri pokažu poštovanje prema Pekingu, izjavio je bivši visoki kineski ekonomski zvaničnik.
"Ako SAD žele da Kina potpuno prihvati američki predlog, da prihvati američke uslove, mislim da nema pregovora", rekao je Zhu Guangyao, koji je bio zamenik ministra finansija Kine od 2010. do 2018. godine, u intervjuu u Singapuru.
Zhu je naveo da tehnički timovi iz obe zemlje i dalje održavaju kontakt, ali da razgovori o recipročnim carinama koje je uveo Trump moraju biti zasnovani na međusobnom poštovanju, mirnom suživotu i pristupu koji obe strane dovodi u situaciju da dobiju. Nije precizirao koje bi konkretne mere to podrazumevalo.
Opširnije

Trump pritiska Kinu da olabavi carine kako bi se smirile trgovinske tenzije
Portparolka Bele kuće Karoline Leavitt kaže da je "Kini potreban američki novac".
16.04.2025

Kina uzvraća udarac - carine na američke proizvode uvećane na 125 odsto
Kineske vlasti su u četvrtak odlučile da smanje broj američkih filmova u bioskopima, dok su zvaničnici upozorili građane na opasnosti putovanja u SAD i savetovali studentima da budu oprezni u "nekim državama“.
11.04.2025

Carine na kinesku robu skočile, Bela kuća priznaje 'prelazne probleme'
Zapanjujuće visoke američke carine na drugu najveću svetsku ekonomiju izazvale su trgovinski rat u kojem jedna strana uzvraća drugoj, što je uzdrmalo svetska finansijska tržišta.
11.04.2025

Trumpova pauza u carinama - šta znači i kako utiče na svetsku ekonomiju
Uvođenje carina izazvalo je paniku na tržištima i podstaklo strah od recesije. Poslovna zajednica i investitori izvršili su pritisak na administraciju da preispita ovu odluku.
10.04.2025
Kina i SAD su protekle dve nedelje u sve većem trgovinskom ratu, pri čemu obe strane uvode nove carine i podižu trgovinske barijere. Kineski proizvodi koji se uvoze u SAD sada su suočeni s carinama od najmanje 145 odsto, dok američka roba koja ide u Kinu podleže stopi od 125 procenata, što su nivoi koji će gotovo sigurno dovesti trgovinu između dve najveće svetske ekonomije do zastoja.
Očekuje se da će uticaj carinskog rata posebno teško pogoditi Kinu. Njena ekonomija je već pod pritiskom deflacije, slabe potrošačke tražnje i dugotrajne krize na tržištu nekretnina. Ekonomisti su smanjili svoje prognoze rasta za Kinu ove godine, a UBS Group AG je među velikim bankama dao najpesimističniju procenu, predviđajući rast od samo 3,4 odsto, jer američke carine guše izvoz.
Zhu je izjavio da Kina ima "puno poverenje" da će ostvariti cilj rasta od oko pet odsto ove godine, ističući da je ovo poslednja godina, 14. po redu "Petogodišnjeg plana", i da je zemlja na dobrom putu da ispuni postavljene ciljeve.
Takođe je izrazio optimizam da će domaća potrošnja porasti tokom godine i rekao da Kina ima "puni kapacitet" da poveća državnu potrošnju ako to bude potrebno.
Zhu je bio zamenik ministra finansija do svog penzionisanja 2018. godine, nadgledajući Odeljenje za carine i igrajući ključnu ulogu u trgovinskim pregovorima između SAD i Kine. Donedavno je bio deo Državnog saveta.
'Još nismo tamo'
Kineski zvaničnici su više puta ponovili da su otvoreni za pregovore, ali ne pod pritiskom ili pretnjama. Američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer rekao je da Trump očekuje pregovore "u nekom trenutku", ali da još nisu stigli dotle. Predsednik je rekao da čeka poziv iz Kine i opisao Xija kao prijatelja za prema kome ima "veliko poštovanje", naglašavajući da preferira direktne razgovore.
Zhu je kritikovao američke carine kao veoma štetne po kineske nacionalne interese i rekao da Peking ima dugogodišnju politiku da ne popušta pod spoljnim pritiscima. Dodao je da pritisci iz Vašingtona neće biti efikasni u rešavanju spora.
Na pitanje da li bi Kina mogla da proda deo svojih američkih državnih obveznica kao odgovor na carine, Zhu je rekao da je kineska vlada "veoma odgovoran investitor" koji ceni stabilnost globalnog tržišta. Kina, koja poseduje oko 700 milijardi dolara američkog duga, drugi je najveći strani poverilac posle Japana, što izaziva zabrinutost da bi mogla iskoristiti te rezerve kao sredstvo pritiska.
"Međutim, to je zasnovano na međusobnom razumevanju, poštovanju i saradnji", rekao je Zhu, govoreći o kineskom stavu u vezi sa američkim državnim obveznicama. "Zaista se nadam da će se SAD i Kina, na osnovu međusobnog poštovanja, vratiti pregovorima."
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...