Ko drži američki dug? Pored američkih investitora, sama centralna banka Sjedinjenih Američkih Država (SAD), to jest Federalne rezerve (Fed) najveći su institucionalni kupac obveznica i na kraju januara 2025. držali su oko 16 odsto duga.
Za isti period, oko 33 odsto američkog duga držali su stranci. Prednjači Japan sa 13 odsto, što nas ne iznenađuje, imajući u vidu višegodišnji trend niskih kamata u Japanu. S obzirom na to da centralna banka Japana povećava kamatne stope i da se smanjuje kamatni diferencijal sa SAD, vidi se trend smanjenja izloženosti japanskih investitora prema obveznicama SAD (-5,4 odsto međugodišnje). Sledeće prema udelu američkih obveznica koje poseduju su Kina i Ujedinjeno Kraljevstvo, sa oko devet odsto na kraju januara 2025.
Za razliku od evropskih obveznica kod kojih vidimo pad prinosa, kod američkih je primetan rast, pogotovo na dugoročnom kraju krive prinosa. Uvođenjem carina, očekuje se da privreda SAD primi udarac, što povećava rizičnost, pa i zahtevani prinos, pogotovo u uslovima rastućeg javnog duga. Imajući u vidu i slabost dolara, ne iznenađuje da obveznice gube na atraktivnosti.
Opširnije

Da li znate ko su dividendne aristokrate i zašto je BAT zanimljiv
Za investitore koji traže stabilnost u turbulentnim vremenima, atraktivne su evropske dividendne aristokrate.
17.04.2025

Trump pritiska Kinu da olabavi carine kako bi se smirile trgovinske tenzije
Portparolka Bele kuće Karoline Leavitt kaže da je "Kini potreban američki novac".
16.04.2025

Yannis Varufakis o SAD: Kontrolisanim raspadom do američke hegemonije
Varufakis je u moru različitih stavova, kolumni i analiza koje su ekonomisti, politikolozi i drugi stručnjaci napisali, otkako je postalo poznato kakvu će trgovinsku politiku sprovesti druga administracija Donalda Trumpa, početkom aprila za etablirani britanski medij UnHerd napisao kolumnu koja daje drugačiji pogled na razmišljanje o trumponomiji 2.0.
14.04.2025

Zašto Amerikanci ne bi smeli da ignorišu DOGE Elona Muska
Milioni ljudi za koje ne biste nikad pomislili da će biti na meti Muska, od starijih građana do luteranskih humanitarnih organizacija, sada su ugroženi.
12.04.2025
S druge strane, obveznice Nemačke pokazuju sve više karakteristike "save-haven" aktive i od kraja marta odvojile su se od američkih prinosa, odnosno korelacija prinosa ove dve hartije je na minimumu od 2011. godine (posmatrano na uzorku od 60 dana). Kriva prinosa postala je strmija, odnosno kod dugoročnih hartija vidimo rast prinosa, a kod kratkoročnih blagi pad. Generalno, prinosi od obveznica SAD rastu, ali u slučaju onih kraćeg roka vidimo smanjenje, kako se od Feda sada očekuje nešto brži tempo smanjenja kamatnih stopa.
Dolar je nastavio da pada pod uticajem očekivanja o trgovinskim i kapitalnim tokovima, ali je i uvođenje carina uticalo na raspoloženje stranih investitora da sredstva preusmeravaju ili drže u američkim hartijama. Pored toga, odluke o carinama su šokirale finansijska tržišta i investitori su generalno izgubili percepciju SAD kao sigurne luke, budući da su se državne obveznice SAD globalno smatrale jednim od najsigurnijih.
Bloomberg
Ukoliko dođe do kontinuiranog odliva kapitala iz SAD, šireg trgovinskog deficita u odnosu na ostatak sveta i smanjene percepcije dolara kao rezervne valute, pritisci na slabljenje dolara će se pojačati.
Stav američke administracije, ako možemo suditi prema onome što sekretar za finansije Scott Bessent pominje, jeste da nije vidljivo slabo interesovanje za američke obveznice, da je čak na poslednjim aukcijama hartija povećano učešće stranih investitora, ali da država neće žmuriti ukoliko se pojavi potreba za intervencijom.
Konkretno se misli na prevremeni otkup obveznica na sekundarnom tržištu, što je alat koji se koristi uglavnom kako bi se poboljšala likvidnost starih i nelikvidnih serija obveznica.