Godinama slušamo da su autonomna vozila iza ugla - Google, Uber, General Motors, Tesla - investirali su milijarde dolara u blistavu budućnost autopilota na putevima. Ipak, tehnologija potrebna da se ta vizija pretvori u realnost ostaje tvrd orah - i za vizionare, i za njihove budžete.
"Glavni izazov veštačke inteligencije je što ga neki vide kao rešenje za sve probleme, a to je u stvari alat koji nam daje dodatne uvide i informacije bazirane na analizi podataka, koja može da poboljša procese i učini ih efikasnijim. Dakle, veštačka inteligencija nije nešto što stvara nove proizvode, već nešto što nam pokazuje kako da poboljšamo proizvod u procesu razvoja. Kada to shvatite, i očekivanja su realnija", objasnio je šef razvoja poslovanja u AI softver kompaniji Aurora Labs, Roger Ordman.
Početkom ove godine, kompanija Tesla bila je primorana da povuče preko 360,000 vozila sa tržišta zbog bezbednosnih rizika autopilot sistema na raskrsnicama i semaforima. Sa sličnim manjkavostima suočavali su se i drugi proizvođači i kompanije čija autonomna vozila mahom i dalje funkcionišu na eksperimentalnom nivou.
Opširnije
Samovozeći automobili nisu spremni uprkos uloženim milijardama
Skoro 20 godina nakon prvih prikazivanja samovozećih vozila, na putevima ih je sve manje.
10.10.2022
Kia otkrila prvi električni troredni SUV
Proizvođač automobila Kia otkrio je novi, veliki električni SUV, za koji tvrdi da može da pređe 541 kilometar po punjenju.
01.04.2023
Mercedes izgubio na sudu, kupci imaju pravo na odštetu
Mercedes-Benz Grupa izgubila je spor na najvišem sudu EU u vezi sa odštetom vlasnicima čiji su automobili opremljeni nelegalnom kompjuterskom tehnologijom.
21.03.2023
VW, opel i fiat omiljene su marke vozača u Srbiji
Vozači u Srbiji najviše voze marke automobila volkswagen, opel, fiat, renault, peugeot, ford, citroen i audi.
22.03.2023
"Takva vozila se oslanjaju na softver koji se kontinuirano razvija. Kada Tesla povlači vozila, ono što se u stvari dešava jeste da tom softveru treba neki apdejt i oni se stalno razvija. Muslim da je to ohrabrujuće. Tehnologija je tu, ona ima pozitivan efekat na bezbednost i efikasnost na putevima i što poverenje u te tehnologije bude veće, one će biti i prisutnije", kaže Ordman.
Ipak, to nije dovoljno da obeshrabri investitore - u prethodnih osam godina u autonomna vozila i šatlove uloženo je preko 25 milijardi dolara VC investicija - značajno više nego u druge AI tehnologije koje pokreću vozila.
Postoji nekoliko razloga zašto je prevoz najpopularniji među investitorima, ali sve se svodi na to da je navigacija kroz urbane sredine najveći izazov za autopilot AI tehnologiju. Ako se takva tehnologija pokaže uspešnom - sve ostalo deluje relativno lako.
"To je prirodan sled stvari. Prvo ulažeš u tehnologiju, a onda menjaš stvari kao što su regulacija i legislativa kako bi ta tehnologija mogla da dopre do potrošača. Robotaksi i autonomni šatlovi su već tu, ali sada je pitanje regulacije i zakona, na primer, ko je kriv kada nastane problem? Na to pitanje treba odgovoriti i to nam može pomoći da koristimo ove tehnologije bezbedno", ističe Ordman.
A koliko će proći do tada?
"Definitivno ćemo već u ovoj deceniji imati autonomna vozila - možda ne na svakoj ulici i u svaku svrhu, ali možemo to da očekujemo već u ovoj deceniji", zaključio je on.