Zemlje BRIKS-a će raditi na stvaranju nezavisnog sistema plaćanja zasnovanog na digitalnim valutama i blokčejnu, poručio je pomoćnik Kremlja Jurij Ušakov.
On je ocenio da je stvaranje takvog platnog sistema - koji bi se zasnivao na najsavremenijim digitalnim alatima - "važan cilj za budućnost".
"Glavna stvar je da se uverimo da je pogodan za vlade, obične ljude i poslovanja, kao i da je isplativ i oslobođen politike", rekao je Ušakov u intervjuu za rusku novinsku agenciju TASS.
Opširnije
Kako kompanije na Balkanu koriste blokčejn
Korisnost koncepata koje donosi blokčejn tehnologija prepoznale su kompanije širom sveta, a Adria region nije izuzetak.
13.02.2024
Erdogan imenovao profesorku u oblasti kripta za člana Odbora centralne banke
Erdogan je imenovao Fatmu Ozkul za člana odbora centralne banke.
23.12.2023
Za srpski Web3 problem nije u samom proizvodu, nego u ambalaži
Domaći sektor Web3 tehnologija u svetskom je vrhu kada je reč o inženjerskim kadrovima, proizvodima i uslugama.
20.11.2023
Blokčejn nije spreman za velike video-igre, kaže Sullivan iz Brevan Howarda
Colleen Sullivan iz Brevan Howard Asset Managementa kaže da blokčejn još nije kompatibilan sa visokokvalitetnim video-igrama.
22.09.2023
Blokčejn, u doslovnom prevodu sa engleskog "lanac blokova", predstavlja zajedničku bazu podataka, zasnovanu na decentralizovanoj tehnologiji koja omogućava sigurnu i transparentnu razmenu digitalnih podataka i imovine. Drugim rečima, baza podataka se ne nalazi na jednom mestu (centru), već je čine manje baze (blokovi), koji su međusobno povezane.
Ključna karakteristika blokčejna jeste da je to distribuirana mreža (bazirana na više samostalnih računara) koja radi na principu direktne komunikacije, to jest "peer-to-peer" transakcija - bez posrednika kao što su, recimo, banke ili državne institucije. Softverski kod koji se naziva pametni ugovor omogućava blokčejnu da preuzme neke funkcionalnosti tih organizacija, i to bez ikakvog ljudskog učešća, jer jednom kada se takav program napiše, on nastavlja samostalno da operiše.
Svaka transakcija ili drugi zapisi beleže se u blokovima podataka koji su povezani i enkriptovani (šifrovani tako da se učine nečitljivim za one koji ne poseduju odgovarajući digitalni ključ), na način da su praktično neizmenljivi. Naime, svaki blok ima jedinstven identifikator koji se naziva heš (engl. hash) i nemoguće je promeniti sadržaj jednog bloka, a da se ne promeni sadržaj svih blokova koji idu posle njega. Blokčejn je postao svetski poznat zbog kriptovaluta - koje su digitalni novčići bazirani na ovoj tehnologiji - ali se koristi i u mnogim drugim, nefinansijskim industrijama.
Ušakov je agenciji rekao da je specifičan zadatak za ovu godinu povećanje uloge BRIKS-a u međunarodnom monetarnom i finansijskom sistemu. Takođe, podsetio je da su lideri u Johanesburškoj deklaraciji iz 2023. godine stavili fokus zemalja BRIKS-a na povećanje obračuna u nacionalnim valutama i jačanje odgovarajućih bankarskih mreža kako bi se obezbedile međunarodne transakcije.
"Nastaviće se rad na razvoju Aranžmana o kontingentnim rezervama, pre svega u pogledu korišćenja valuta koje su različite u odnosu na američki dolar", istakao je pomoćnik Kremlja.