U svetskoj trci za primenom blokčejn rešenja u različitim aspektima poslovanja, za svoje mesto bori se i Twitter, a u njihovoj tranziciji na veb 3 učestvuje startap iz Srbije. Domaća kompanija Moonstruck jedan je od partnera na ovom projektu, sa zadatkom da radi na stvaranju adekvatnog sistema pametnih ugovora.
Kako za Bloomberg Adriju navodi operativni direktor Moonstrucka Nemanja Petrović, do toga je došlo nakon što su na Web Summitu u Lisabonu upoznali članove američkog startapa Hundrx, koji radi na razvoju Twitterove platforme. "Hundrx je osmislio aplikaciju, a Moonstruck je tehnološki partner koji razvija veb 3 komponente i integraciju, tako da nemamo direktnu komunikaciju sa Twitterom."
Twitter i društveni tokeni
Hundrx operiše na blokčejnu Polygon, a njihov proizvod je praktično dodatak za internet pretraživače koji, kada se instalira, dodaje nove funkcije za Twitter. One omogućavaju emitovanje (takozvano mintovanje) i trgovanje društvenim tokenima uticajnijih profila na mreži, čime se dobija novi model merenja značaja tih naloga, ali i monetizacije za njihove vlasnike kroz procenat dobijen od transakcija sa tokenima njihovog naloga.
Opširnije
Blokčejn bi mogao da rekonstruiše srpski javni sektor i donese zaradu
Sve je više eksperimentisanja u svetu u vezi sa upotrebom nove tehnologije u javnom sektoru.
28.07.2022
Sivi TW bedž u Srbiji košta 12.000 EUR i neki ga već imaju
Skoro trećina onlajn populacije u Srbiji ima Twitter nalog, pokazuje istraživanje koje su sproveli Pioniri & Smart Plus Research.
19.05.2023
TikTok ratovi u senci američko-kineskog sukoba
Guverner američke države Montana potpisao je ukaz kojim se zabranjuje korišćenje kineske društvene mreže TikTok.
21.05.2023
"Tokenizacija profila podrazumeva izdavanje socijalnih tokena vezanih za profil, gde svako ko je zainteresovan može da kupuje i trguje udelom u profilu u formi socijalnih tokena vezanih za sam profil", kaže naš sagovornik.
Dakle, kako naglašava, ne tokenizuje se sam sadržaj na Twitteru, već se omogućava investitorima da ulože u nečiji profil.
"Pametni ugovori garantuju likvidnost kroz 'bonding curve', automatizovan 'market maker' poput Bancora ili Uniswapa", navodi. To znači da što je nalog popularniji, to je broj tokena veći, a njihova vrednost viša. I obrnuto - prodajom tokena oni bivaju uništeni i cena će im pasti.
Moonstruck je, prema Petrovićevim rečima, angažovan da implementira kompletan blokčejn segment rešenja - celokupan sistem pametnih ugovora i njihovu implementaciju. "Projekat će se razvijati u fazama, a naša ambicija je da preuzmemo i druge segmente razvoja, u dogovoru sa Hundrxom", poručuje on, dodajući da u ovom trenutku ne može detaljnije da komentariše pravac poslovnog plana, niti novčanu vrednost posla.
Ipak, kaže da su u poznoj fazi razvoja, a da lansiranje zavisi od sigurnosnih provera koje pripremaju sa američkim kolegama.
Decentralizacija i blokčejn na društvenim mrežama
Decentralizacija kao ključna stvar koju je blokčejn na inovativni način doneo u digitalni svet (mada blokčejn protokoli mogu biti i centralizovani) nije nepoznat koncept u svetu društvenih mreža. Neke manje poznate mreže već su napravile prodor u decentralizovane sisteme - sa blokčejn tehnologijom ili bez nje.
A ni Twitterova konkurencija ne miruje. Suosnivač i nekadašnjih izvršni direktor Twittera Jack Dorsey je primenio decentralizovan sistem na svojoj novoj mreži Bluesky, a mediji prenose i da Meta planira da napravi decentralizovanu aplikaciju kompatibilnu sa Instagramom. Podsetimo da je, nakon što je pao u ruke Elonu Musku, Twitter zabeležio egzodus korisnika, što je naročito pogodovalo Mastodonu, još jednoj decentralizovanoj društvenoj mreži kojoj su se mnogi dotadašnji tviteraši tada okrenuli, a o čemu je naš portal već pisao.
"Kao i svaka kompanija, Twitter reaguje na trendove na tržištu i u odnosu na to kreira svoje strategije. Mi se nadamo da ćemo sa projektom kao što je Hundrx i neki drugi uspeti da kreiramo novu vrednost za korisnike i samim tim uticati na Twitter i druge socijalne mreže da učine svoju infrastrukturu pristupačnijom i otvorenijom za veb 3 projekte", navodi Petrović.
On podseća da društvene mreže imaju ogroman značaj na živote ljudi, kroz uticaj na oblikovanje javnog mnjenja i kulturnih normi. Kompanije ih koriste da plasiraju svoje proizvode i usluge i utiču na ponašanje potrošača. Sem toga, prikupljaju enormne količine podataka o korisnicima, koji se mogu koristiti za ciljano oglašavanje, istraživanje tržišta i druge svrhe.
"Ovi podaci su dragoceni, ali i predmet zloupotrebe. Veb 3 tehnologija potencijalno rešava neka od ključnih pitanja u vezi sa vlasništvom i korišćenjem podataka. Hundrix je uspeo da izgradi ekonomski model baziran na ovome, a veb 3 tehnologija je ono bez čega ovako nešto ne bi moglo ni da se desi", ističe Petrović.
Smatra da je cela stvar bitna i zato što trasira put drugim projektima i ohrabruje ostale veb 3 kompanije da razvijaju nove poslovne modele za monetizaciju sadržaja i podataka na socijalnim mrežama. "Ono što je Hundrx uspeo jeste da na novi način izmeri uticaj korisnika i od njega napravi novu klasu resursa", zaključuje on.