Japan i Holandija spremni su da se pridruže SAD u ograničavanju pristupa Kine naprednim poluprovodničkim mašinama, stvarajući moćan savez koji će potkopati ambicije Pekinga da izgradi sopstvene, domaće kapacitete proizvodnje čipova, kažu ljudi upoznati sa pregovorima.
Američki, holandski i japanski zvaničnici trebalo bi da završe pregovore u petak po američkom vremenu o novom setu ograničenja onoga što se može isporučiti kineskim kompanijama, rekli su ljudi, tražeći da ne budu imenovani jer su razgovori privatni. Pregovori su bili u toku kasno u četvrtak u Vašingtonu. Ne postoji plan za javno objavljivanje ograničenja koja će verovatno tek biti sprovedena, rekli su izvori.
Holandija će proširiti ograničenja za ASML Holding NV, što će sprečiti kompaniju da proda barem neke od svojih takozvanih mašina za duboku ultraljubičastu litografiju, ključne za izradu nekih vrsta naprednih čipova i bez kojih bi pokušaji da se postave proizvodne linije bili nemogući. Japan će postaviti slična ograničenja za Nikon Corp.
Opširnije
Energetika, čipovi, Tajvan: Glavne teme koje će dominirati u Davosu
Novo doba suparništva među velikim silama prekraja mapu svetske privrede.
16.01.2023
Nemačka u Davosu upozorila na 'visok rizik' od novog trgovinskog rata
Evropska unija mora da reformiše svoju politiku državne pomoći za industriju.
17.01.2023
Scholz ne želi novi trgovinski rat sa SAD, Macron ima drugačije planove
Zvaničnici EU smatraju da američko podsticanje domaće proizvodnje električnih vozila krši pravila Svetske trgovinske organizacije.
25.11.2022
Poluprovodnici su osnova budućih sukoba supersila
Mnogi su iznenađeni činjenicom da su poluprovodnici, a ne kompjuteri ili sirova nafta, bili roba kojom se najviše trgovalo 2020. godine.
03.12.2022
Najveći ugovorni proizvođač čipova oštro smanjuje kapitalnu potrošnju
TSMC je najveći ugovorni proizvođač čipova na svetu, te pad predstavlja uzbunu za tehnološku industriju.
13.10.2022
Portparolka saveta za nacionalnu bezbednost SAD odbila je da komentariše.
Zajednički napori proširuju se na ograničenja koja je Bidenova administracija predstavila u oktobru, a koja su imala za cilj smanjenje sposobnosti Kine da proizvodi sopstvene napredne poluprovodnike ili kupuje najsavremenije čipove iz inostranstva koji bi pomogli vojnim naporima i razvoju veštačke inteligencije. U ove tri zemlje nalaze se sedišta najvažnijih kompanija koje proizvode opremu za proizvodnju čipova, uključujući ASML, japansku Tokyo Electron Ltd. i američku Applied Materials Inc.
Američki proizvođači opreme žalili su se da je unilateralni potez Bidenove administracije omogućio inostranim konkurentima da nastave da rade na jednom od najvećih tržišta za njihove proizvode i podrio cilj ograničavanja vojnog napretka Kine.
Tokyo Electron, koji je prodao opremu za proizvodnju čipova Kini, preokrenuo je dobitke i pao za oko jedan odsto nakon Bloombergovog izveštaja.
Pali su i kineski proizvođači čipova. Šangajski Semiconductor Manufacturing International Corp. produžio je pad na čak 2,1 odsto, dok je Hua Hong Semiconductor Ltd. pao za čak 1,5 odsto.
Pored toga, kineski ofšor juan preokrenuo je ranije dobitke u odnosu na dolar, oslabivši za 0,1 odsto na 6,7448 nakon izveštaja. Valuta je ojačala na najjači nivo u poslednje dve nedelje zbog naznaka da je turizam oživeo i potrošnje tokom lunarnih novogodišnjih praznika. Slabija trgovina na berzi je takođe pojačala pomeranja na deviznom tržištu pošto su tržišta ma kopnu u Kini zatvorena.
"Ovo predstavlja sledeći eskalirajući potez u američko-kineskom tehnološkom ratu malo značajnije i moglo bi malo da oslabi raspoloženje juana u bliskoj budućnosti", kaže Fiona Lim, strateg za devizne poslove u Malayan Banking Berhard u Singapuru.
Kina je uzvratila naporima SAD. Peking je u decembru pokrenuo spor pred Svetskom trgovinskom organizacijom sa ciljem da ukine kontrolu izvoza koju su nametnule SAD.
Čak je i izvršni direktor ASML-a upozorio da bi američka kampanja mogla imati neželjene posledice. Izvršni direktor Piter Venink rekao je 25. januara da bi mere za kontrolu izvoza koje predvode SAD mogle da nateraju Peking da uspešno razvije sopstvenu tehnologiju u naprednoj opremi za proizvodnju čipova.
"Ako ne mogu da nabave te mašine, sami će ih razviti", rekao je on u intervjuu za Bloomberg News. "To će potrajati, ali na kraju ćemo doći do toga."
(Ažurirano sa kretanjem juana u devetom pasusu.)
- Pomogli Debby Wu, Cagan Koc, Ian King i Tania Chen.