Nemački kancelar Olaf Scholz ne želi da započne novi prekookeanski trgovinski rat sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i zabrinut je da francuski predsednik Emmanuel Macron upravo podstiče takav razvoj događaja.
Macron, koji krajem ovoga meseca planira da poseti Vašington, snažno gura takozvani zakon "Kupuj evropsko" da bi se zaštitili najpre evropski proizvođači automobila u kontekstu kontroverzne američke legislative kojom se podstiče domaća proizvodnja električnih vozila i želi da smanji zavisnost od kineskih delova za baterije i ostale materijale.
Prema zvaničnicima Evropske unije (EU), američki zakon krši odredbe Svetske trgovinske organizacije, a Macronov je ministar finansija ove nedelje optužio Vašington da nastoji da sprovodi industrijsku politiku kineskog stila koja diskriminiše neameričke kompanije.
Opširnije
Uskoro sporiji tempo povećanja stopa, kažu zvaničnici Feda
Zvaničnici Federalnih rezervi na sastanku održanom ranije ovog meseca zaključili su da bi uskoro bilo prikladno da se uspori tempo povećanja kamatnih stopa.
23.11.2022
Svetske zalihe LNG-a rasprodate godinama unapred
Zemlje širom sveta bore se kako bi osigurale isporuke goriva za elektrane i grejanje od velikih izvoznika.
21.11.2022
Nacionalna bezbednost je sada državama važnija od ekonomskih interesa
Nacionalna sigurnost država sada preovlađuje nad njihovim ekonomskim interesima, ocenio je ekonomista i diplomata Draško Aćimović.
16.11.2022
Ali nemački zvaničnici, iako priznaju da treba podržati evropsku industriju, smatraju kako bi ulazak u sukob s Vašingtonom u ovo vreme geopolitičkih nestabilnosti i rata u Ukrajini bila strateška greška.
Berlin se nada da će administracija Joea Bidena prilagoditi zakonodavstvo tako da u obzir uzme barem deo zabrinutosti u Evropi, pa bi sastanak američko-evropskog veća za trgovinu i tehnologiju, koji se održava petog decembra, mogao biti prava prilika za pronalazak kompromisa.
Nedostatak usaglašenog francusko-nemačkog odgovora na američki takozvani zakon o smanjivanju inflacije najnoviji je nagoveštaj raskoraka između dve najuticajnije nacije u EU i možda dokaz kako savezništvo te dve države više nije tako čvrsto.
Dve države se u proteklim mesecima nisu slagale oko nekih ključnih politika, kao što su mere za zaštitu vlastitih privreda u energetskoj krizi, odbrambenih projekata ili nuklearne energije. Scholz u petak u Berlinu dočekuje francusku premijerku Élisabeth Borne, što je prilika za usklađivanje stanovišta.
Francuzi smatraju da bi trebalo da evropski odgovor Amerikancima uključuje i razgovore i prihvatanje legislative za zaštitu evropske industrije.
Međutim, trebalo bi da se sada Nemci i Francuzi dogovore oko toga kako bi taj novi zakon eventualno mogao da izgleda.
Zemlje se slažu kako je potreba projekta šira od zajedničkog evropskog interesa.
Nemački ministar finansija Christian Lindner, koji pripada liberalnim demokratima, te se opire većim intervencijama vlade u privredi, smatra da je ovo situacija u kojoj ne bi trebalo naneti štetu Bidenovoj administraciji, već razgovarati o novom okviru prekoatlantske slobodne trgovine.
Njegov kolega, ministar ekonomije Robert Habeck iz redova Zelenih, insistira na ravnopravnoj tržišnoj utakmici, ali i pozdravlja američke klimatske subvencije, te želi da se EU brže kreće prema razvoju tehnologija koje će omogućiti ostvarivanje emisijskih ciljeva u politici očuvanja okoline.
Evropska komisija zemlje članice poziva na zadržavanje jedinstva u odnosu prema SAD, ali i izražava pesimizam oko verovatnosti pronalaska rešenja za evropsku zabrinutost oko američkog protekcionističkog poteza.
Naime, Brisel tvrdi da SAD ne pokazuju nikakav znak hitrosti u rešavanju tog problema.
U tom kontekstu Komisija priprema fond za pomoć ključnim industrijama koji bi se finansirao zajedničkim zaduživanjem, ali istovremeno upozorava na štetu koju može doneti svetska trka u subvencijama, navode izvori bliski razgovorima na tu temu.