Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) smanjio je svoj cilj kapitalne potrošnje za 2022. za otprilike 10 odsto, što za tehnološku industriju predstavlja znak za uzbunu koji daje najvrednija kompanija za proizvodnju čipova na svetu.
TSMC je rekao da očekuje da će potrošiti oko 36 milijardi dolara u 2022. godini na kapitalnu opremu, što je manje od 40 milijardi dolara ranije. Oštro smanjenje rashoda, pokazatelj očekivanja rasta, ukazuje na to da se tajvanska kompanija sprema za dublji pad tehnologije nego što se očekivalo.
Nova ograničenja Bidenove administracije za poslovanje sa Kinom šalju udarne talase kroz globalnu industriju poluprovodnika. Applied Materials Inc. je u sredu smanjio svoje prognoze za četvrti kvartal, upozoravajući da će novi izvozni propisi smanjiti prodaju za oko 400 miliona dolara u tom periodu, dok se Intel Corp. sprema da otpusti hiljade zaposlenih.
Opširnije
Samsungov profit pao za 32 odsto zbog slabljenja tržišta čipova
Operativni profit pao je za 32 odsto na 10,8 biliona vona (7,7 milijardi dolara) za tromesečje koje se završilo u septembru, saopštila je najveća južnokorejska kompanija.
07.10.2022
Rasle zarade južnokorejskih proizvođača čipova zbog slabijeg vona
Izgledi profitabilnosti među izvoznicima čipova skočili su na 112,6 za tekuće tromesečje.
05.10.2022
Nvidia beleži gubitke zbog zabrane prodaje u Kini
Kompanija se već nalazi u problemu, jer su joj prihodi od prodaje smanjeni usled manje potražnje za računarima.
01.09.2022
Pandemijskom rastu potražnje za čipovima preti veliki pad
Proizvođači čipova spremaju se za ozbiljnu promenu na tržištu u narednim mesecima.
18.08.2022
TSMC takođe predviđa prihod od 19,9 do 20,7 milijardi dolara u decembarskom kvartalu, iako to pretpostavlja određena očekivanja u američkim dolarima u trenutku kada su azijske valute oslabile.
Najveća tajvanska kompanija se oslanja na svoju veličinu i vodeću proizvodnu tehnologiju u industriji kako bi se snašla u najvećim izazovima. SAD su pooštrile kontrolu trgovine čipovima tokom vikenda, što je dovelo do rasprodaje zaliha poluprovodnika i pada akcija TSMC-a na najniži nivo u više od dve godine. U međuvremenu, potražnja za elektronikom usporava, pošto je pogođena rastućim kamatnim stopama, rastućom inflacijom i zabrinutošću zbog potencijalne globalne recesije.
Mere Bidenove administracije ograničavaju mogućnost kompanija koje koriste američku tehnologiju da prodaju proizvode Kini. Ograničenja otežavaju proizvođačima čipova da premeste svoje zalihe i teže je pogodilo TSMC-u nego prethodne takve mere SAD, rekli su analitičari kompanije Fubon Research, predvođeni Shrmanom Shangom, u belešci ove nedelje. Ograničenja znače da će oko pet do osam odsto ukupne prodaje TSMC-a verovatno biti ograničeno, a vrlo je moguće da TSMC može da izbaci planove potrošnje i smanji ciljeve rasta za naredne godine, rekli su oni. Bloomberg Intelligence procenjuje da bi TSMC mogao da izgubi više od 10 odsto svoje godišnje prodaje zbog ograničenja.
Neto prihod TSMC-a porastao je na 280,9 milijardi NT$ (8,8 milijardi dolara) za kvartal do septembra, saopštila je kompanija u četvrtak. Analitičari su u proseku procenili 264,7 milijardi NT$. Prihod je skočio 48 odsto na 613 milijardi NT$, kao što je ranije objavljeno. Njihove akcije su pale ove nedelje, čime se povećala tržišna kapitalizacija na oko 320 milijardi dolara sa više od 550 milijardi dolara u januaru.
TSMC sa sedištem u Hsinchu, Tajvan, najveći je ugovorni proizvođač čipova na svetu, koji proizvodi za kompanije poput Kualcomm Inc., Apple Inc. i Nvidia Corp., od kojih svi prodaju značajan deo svojih proizvoda na kineskom tržištu. Tajvanska firma, koja dobija oko 10 odsto svog prihoda od kupaca iz Kine, možda će morati da smanji svoje agresivne planove ulaganja i rasta ako mora da se povuče od određenih kupaca.
Američke mere uključuju ograničenja na izvoz nekih vrsta čipova koji se koriste u veštačkoj inteligenciji i superkompjuterstvu, kao i stroža pravila o prodaji poluprovodničke opreme bilo kojoj kineskoj kompaniji.
Izgledi za elektronsku industriju već su počeli da tamne. Makroekonomski šokovi su potisnuli potražnju potrošača i poslovnu potrošnju, dok su se neprodate zalihe među proizvođačima računara nakupile. Isporuke desktop i laptop računara u trećem kvartalu pale su za 15 odsto, prema podacima IDC-a, a kompanije za proizvodnju čipova, poput Advanced Micro Devices Inc. izjavile su da su iznenađene brzinom i oštrinom pada potražnje. Proizvođači memorije Micron Technology Inc. i Kioxia Holdings Corp. najavili su smanjenje proizvodnje od čak 30 odsto kako bi pokušali da stabilizuju cene.
TSMC ne može čak ni da se osloni na stalnu potražnju za proizvodima Applea, njegovog glavnog kupca, čiji rast je godinama koristio tajvanskom proizvođaču. Dok je kalifornijska kompanija lansirala nove tipove čipova kako bi poboljšala performanse svojih uređaja, nedavno je odustala od planova za povećanje proizvodnje novih iPhonea, što je postavilo dodatna pitanja o osnovnoj potražnji za elektronikom.