Proizvođači čipova spremaju se za ozbiljnu promenu na tržištu u narednim mesecima, jer prodaji koja je dostigla rekord tokom pandemije preti najgori pad u ovoj deceniji.
Potražnja na tržištu poluprovodnika tokom pandemije je porasla, sa njom su porasle prodaja i cene akcija, a proizvođači su započeli trku za pronalaskom zaliha. Uprkos nadi da će se ovakav rast proizvodnje zadržati još nekoliko godina bez bolnih posledica, proizvođači čipova se sada suočavaju sa već poznatim problemom: rastućim zalihama i manjom potražnjom.
Potrebno je mnogo godina kako bi se izgradila fabrika čipova, a do njih je teško doći, čak i kada su najpotrebniji. Poslednjih nekoliko godina, veliki problem je bio nedostatak snabdevanja. Tek ovog kvartala, proizvođači automobila i drugi kupci požalili su se da i dalje ne mogu da nabave dovoljno elektronskih komponenti.
Opširnije
Intelov Gelsinger kaže da akcije zaslužuju trenutni pad
Akcije Intela pretrpele su najveći pad u petak od oktobra 2021, pale su za čak 11 odsto.
29.07.2022
Američke sankcije pomogle Kini da ojača proizvodnju čipova
Industrija u Kini raste brže nego bilo gde u svetu - 19 od 20 kompanija koje se najbrže razvijaju potiče iz tog kraja planete.
21.06.2022
Međutim, najvećim proizvođačima čipova sreća se brzo osmehnula. Kompanija Nvidia prijavljuje godišnji pad od više od 40 odsto, dok Micron Technology tvrdi da je potražnja sve manja u mnogim oblastima. Ove nedelje, podaci kineske vlade pokazali su da je prodaja čipova pala za 17 odsto u julu, nakon rasta 2021. godine. Ova činjenica odražava šokantne promene u lancu snabdevanja, kao i pad potražnje za jeftinijim čipovima na najvećem svetskom tržištu poluprovodnika.
Predsednik Joe Biden je potpisao zakon za podsticanje domaće proizvodnje čipova, kojim je izdvojeno 52 milijarde dolara. To je uradio istog dana kada je kompanija Micron, najveći proizvođača čipova, upozorila investitore na usporavanje potražnje.
Stacy Rasgon, analitičar kompanije Sanford C. Bernstein, izjavio je da ova situacija "podseća na crni humor", i da će "političari videti koliko će se brzo rešiti problem nestašice čipova kada dođe do preokreta u industriji".
Proizvođači računara, jedni od najvećih kupaca čipova, nagovestili su teža vremena. Isporuke procesora za računare doživele su najveći pad u skoro tri decenije u drugom kvartalu, navode podaci Mercury Researcha. Ukupan broj isporuka procesora doživljava najveći pad iz godine u godinu od 1984. godine.
Proizvođači sada prolaze kroz veoma bolan period, u odnosu na onaj kada je trend rada od kuće zbog pandemije povećao potražnju za računarima i drugim uređajima. Proizvođači čipova su se borili da održe korak sa mnoštvom narudžbina, a kupci su bili dodatno razočarani prekidima u lancu snabdevanja. Proizvođači elektronskih uređaja tada su nabavljali čipove po bilo kojoj ceni, samo da bi držali korak sa potražnjom.
Sada se potrošači suzdržavaju od većih kupovina, a kupci čipova prate njihov primer. To je dovelo do stvaranja takozvane "korekcije inventara". Slična situacija se desila 2019. godine, ali nije se dugo zadržala.
Ipak, očekuje se da će to biti slučaj sa trenutnom situacijom zbog slabljenja svetske ekonomije. Ako se korekcija inventara dogodi u isto vreme kada ekonomija bude ušla u recesiju, industrija se neće tako brzo oporaviti.
"Takav pad će biti jak loš", izjavio je Gus Richard, analitičar kompanije Northland Securities.
Christopher Danely, analitičar kompanije Citigroup, očekuje da će ovakav pad biti najgori u prethodne dve decenije. Prema njegovim rečima, verovatno je da će sve kompanije, kao i sve vrste čipova patiti zbog posledica.
Ovog puta je neobično to što vlade pružaju finansijsku podršku za izgradnju novih fabrika i nove opreme, od Amerike i Evrope, do Kine i Japana. Kompanija Intel zalaže se za usvajanje zakona o subvencionisanju proizvodnje poluprovodnika i tvrdi da bi Amerika trebalo da bude glavni konkurent proizvođačima u Aziji. Sada, u vreme nestabilne potražnje, spremnu su da uvedu nove kapacitete.
U planu za ovu godinu nalaze se 24 nova projekta za izgradnju novih postrojenja, navode iz Udruženja industrije poluprovodnika (SEMI). Ukupni troškovi opreme ove godine dostići će 117,5 milijardi dolara, što je za 15 odsto više od prethodno postavljenog rekorda 2021. godine. SEMI predviđa da će se troškovi sledeće godine povećati na 120.8 milijardi dolara.
"Nekada su se kompanije takmičile", izjavio je Richard. "Sada se države takmiče oko toga koja ima veči strateški značaj. To je trka Kine i Amerike."
Proizvodnja čipova postaje sve nesigurnija zbog velikih inicijalnih troškova. Postrojenja koja zahtevaju 20 milijardi dolara moraju da rade 24 sata dnevno kako bi povratile uloženo u narednim godinama. Ovakvi uslovi su ograničili broj kompanija koriste najnoviju tehnologiju na manje od pet, a samo tri kompanije - Samsung Electronics, Taiwan Semiconductor Manufacturing i Intel - odgovorne su za većinu proizvodnje.
Navedene tri kompanije ostvarile su veliki uspeh jer su bile bolje upoznate sa prirodom ove industrije od svojih rivala. Pokrenule su proizvodnju u pravi čas i poboljšali su efikasnost njihovog lanca snabdevanja.
Međutim, pomenuta efikasnost bi mogla biti narušena većom proizvodnjom čipova u Americi i Evropi.
Industrija na "efikasan način stvara lance snabdevanja u Americi i Evropi", rekao je Jason Pompeii, analitičar kompanije Fitch Ratings. "Zbog promene će doći do čestih kratkih perioda povećane volatilnosti prihoda, posebno u odnosu na rastuću efikasnost koju je industrija imala tokom prošlih decenija."
Kratkoročno gledano, postoji rizik zbog "prekomernog ulaganja u kapacitet proizvodnje, kome preti ekonomski pad", dodao je.
Proizvođači ipak očekuju rast potražnje, kao i ukupni prihod od jednog biliona dolara do kraja decenije, što bi značilo da će se isplatiti masovna izgradnja fabrika.
Sve u svemu, niko ne zna šta će se sledeće desiti, izjavio je Rasgon.
"Takva je situacija u industriji čipova, niko ne može da napravi tačnu prognozu", dodao je. "Predviđa se ili veliki rast, ili veliki pad."
(Tekst ažuriran podacima o autputu u četvrtom paragrafu.)
- Uz pomoć Petera Elstroma i Gao Yuan.