Industrija čipova u Kini raste brže nego bilo gde u svetu, nakon što su američke sankcije lokalnim šampionima od Huawei Technologies do Hikvisiona podstakle apetit za komponente domaće proizvodnje.
Prema podacima koje je prikupio Bloomberg, 19 od 20 kompanija koje se najbrže razvijaju u industriji čipova u poslednja četiri kvartala, u proseku, potiču iz druge najveće privrede sveta. Poređenja radi, bilo ih je samo osam u istom periodu prošle godine. Ti dobavljači softvera za dizajn, procesora i opreme od vitalnog značaja za proizvodnju čipova sa sedištem u Kini, povećavaju prihod nekoliko puta više od globalnih lidera Taiwan Semiconductor Manufacturinga ili ASML Holdinga.
Taj ubrzani rast naglašava način na koji tenzije između Vašingtona i Pekinga transformišu globalnu industriju poluprovodnika vrednu 550 milijardi dolara. U pitanju je sektor koji igra veliku ulogu u svemu, od odbrambenog sektora do tehnologija budućnosti poput veštačke inteligencije i autonomnih automobila. U 2020. SAD su počele da ograničavaju prodaju američke tehnologije kompanijama kao što su Semiconductor Manufacturing International i Hangzhou Hikvision Digital Technology, uspešno obuzdavajući njihov rast – ali i podstičući bum u kineskoj proizvodnji i snabdevanju čipovima.
Opširnije
Kriza čipova u auto-industriji slabi zbog usporavanja globalnog rasta
Kako se ponuda čipova poboljšava, proizvođači automobila smanjuju zaostale narudžbine, a javlja se zabrinutost oko toga kako će se tražnja potrošača održati usred ubrzane inflacije i viših kamatnih stopa.
06.06.2022
Najveći proizvođač kamiona na svetu vidi kraj nestašici čipova
Daimler Truck Holding AG vidi obećavajuće znake prevazilaženja dugotrajne nestašice čipova koja je zadesila proizvođače širom sveta.
02.06.2022
Samsung u narednih pet godina izdvaja 360 milijardi dolara za čipove
Samsung planira da poveća potrošnju na oko 360 milijardi dolara do 2026. godine, kako bi podstakla proizvodnju čipova, lekova.
24.05.2022
Dok se akcijama poput onih kompanije Cambricon Technologies više nego udvostručila vrednost u odnosu na najniže vrednosti ove godine, analitičari kažu da još ima prostora za rast. Očekuje se da će Peking omogućiti milijarde dolara ulaganja u ovaj sektor u okviru ambicioznih programa kao što je nacrt "Little Giants" (Mali giganti) za podršku i finansiranje nacionalnih tehnoloških šampiona i ohrabrivanje taktike "buy China" (kupujte kinesko) kako bi se zaobišle američke sankcije. Razvoj domaćih brendova privukao je pažnju nekih od najizbirljivijih klijenata: Apple razmatra Yangtze Memory Technologies za svog najnovijeg dobavljača fleš memorije za iPhone.
"Najveći trend je kineska težnja za samodovoljnošću u lancu snabdevanja, katalizovana blokadama u vezi sa kovidom", napisao je analitičar Morningstara Phelix Lee u mejlu, odgovarajući na upite Bloomberg Newsa. "Zbog blokada, kineski kupci koji uglavnom koriste uvezene poluprovodnike moraju da pronađu domaće alternative kako bi osigurali neometan rad."
Suština ambicija Pekinga je podsticaj u smeru odvikavanja ljudi od geopolitičkog rivala i više od 430 milijardi dolara vrednih uvezenih čipseta u 2021. Narudžbine opreme za proizvodnju čipova od inostranih dobavljača porasle su za 58 odsto prošle godine kako su lokalne fabrike proširile kapacitete, navode podaci industrijske organizacije Semi show.
To zauzvrat pokreće lokalni biznis. Ukupna prodaja kineskih proizvođača čipova i dizajnera skočila je za 18 odsto u 2021. na rekordni nivo od više od jednog biliona juana (150 milijardi dolara), prema Kineskom udruženju industrije poluprovodnika.
Stalna nestašica čipova koja smanjuje proizvodnju kod najvećih svetskih proizvođača automobila i potrošačke elektronike takođe radi u korist lokalnih proizvođača čipova, pomažući kineskim dobavljačima da lakše pristupe međunarodnom tržištu – ponekad sa premijama koje se stavljaju na najprodavanije proizvode, kao što su auto i PC čipovi.
SMIC i Hua Hong Semiconductor, najveći ugovorni proizvođači čipova, održali su svoje fabrike u Šangaju da rade skoro punim kapacitetom čak i kada je udarno širenje kovida 19 od 2020. paralizovalo fabrike i logistiku širom Kine. Uz pomoć lokalnih vlasti, teretni letovi iz Japana dopremali su osnovne materijale i opremu za fabrike čipova dok je grad bio pod blokadom. SMIC je nedavno izvestio o porastu tromesečne prodaje od 67 odsto, nadmašivši daleko veće rivale GlobalFoundries i TSMC.
Prihod kompanije Shanghai Fullhan Microelectronics je u proseku porastao za 37 odsto zbog velike potražnje za spravama za nadzor. Dizajner video-čipova obavezao se da će se proširiti na oblasti električnih vozila i veštačke inteligencije nakon što je osvojio svoju oznaku "Little Giant". Programer alata za dizajn Primarius Technologies u proseku je udvostručio prodaju u poslednja četiri kvartala, saopštivši da se softver koji su razvili može koristiti za pravljenje 3-nanometarskih čipova.
Ostavljajući po strani zabrinutost za dugoročnu profitabilnost, Lee iz Morningstara rekao je da će agresivno povećanje kapaciteta kineskih igrača povećati njihovo prisustvo na globalnom nivou.
"Nema sumnje da kineski proizvođači čipova mogu postići rast prihoda u narednih nekoliko godina od automobila, potrošačke elektronike i drugih uređaja", rekao je on.