Samsung grupa planira da poveća potrošnju za više od 30 odsto, odnosno na 450 biliona vona (oko 360 milijardi dolara) do 2026. godine, kako bi podstakla proizvodnju od čipova do lekova. S druge strane, drugi južnokorejski konglomerati bore sa rastućim ekonomskim udarima i šokovima u snabdevanju.
Ovaj konglomerat, čije jedinice od Samsung Electronics do Samsung Biologics dominiraju privredom Koreje, obećao je da će otvoriti 80.000 radnih mesta do 2026. godine, uglavnom za proizvodnju poluprovodnika i biofarmaceutskih proizvoda.
Samsung, potomak jedne od najstarijih i najbogatijih porodica u Koreji, jedan je od nekolicine takozvanih "chaebola" (veliki porodični poslovni konglomerat) koji izlažu planove za investiranje kada novi predsednik zemlje stupa na dužnost. Predsednik Yoon Suk Yeol, koji je svoj petogodišnji mandat započeo 10. maja, glasno je podržao konglomerate i označio ih ključnim stubom za ekonomski rast.
Grupa posebnu pažnju usmerava na Samsung Electronics, dragulj imperije vredne više milijardi dolara koja obuhvata brodogradnju, tehnologiju, zdravstvo i finansije. Najveći svetski proizvođač pametnih telefona, displeja, memorijskih čipova i potrošačkih uređaja prošle godine predstavio je planove za ulaganje 151 milijarde dolara do 2030. kako bi se dublje ušlo u naprednu proizvodnju čipova.
Veliki deo toga će ići ka njegovom odeljenju za poluprovodnike, koje se brzo širi u nastojanju da se takmiči sa Intel i Taivan Semiconductor Manufacturing u pravljenju čipova za svetska imena kao što su Nvidia i Kualcomm.
Najnoviji plan ulaganja Samsung grupe, koji se preklapa sa javnim obećanjima iz 2021. godine, dolazi otprilike godinu dana nakon što je porodični potomak Jay Y. Lee izašao iz zatvora. Lider konglomerata, koji je služio kaznu zbog optužbi za korupciju, pušten je na uslovnu slobodu samo nekoliko meseci uoči predsedničkih izbora ove godine.
Zajedno sa šefovima drugih istaknutih chaebola, uključujući Hiundai i SK grupe, očekuje se da će Samsung preuzeti deo odgovornosti za pokretanje rasta u zemlji koja se suočava sa rastućom inflacijom i prekidima u lancu snabdevanja usled pandemije i rata u Ukrajini. Samsung Electronics i SK Hinik obećali su više od 510 biliona vona ulaganja u istraživanje i proizvodnju poluprovodnika do 2030. u skladu sa nacionalnim planom koji je osmislila administracija prethodnog predsednika.
U saopštenju, grupa je rekla da će oko 360 biliona vona biti potrošeno u zemlji, dok će ostatak biti uložen u inostranstvo. Samsung Electronics gradi naprednu američku fabriku čipova od 17 milijardi dolara u Teksasu, što je pobeda za administraciju Joea Bidena, jer daje prioritet bezbednosti lanca snabdevanja i većim kapacitetima poluprovodnika na američkom tlu. Prošle nedelje, Baiden je na svom prvom putovanju u Aziju obišao najnaprednije Samsungovo postrojenje za proizvodnju čipova i pozdravio zajedničke napore na očuvanju bezbednosti lanca snabdevanja.