Mercedes-Benz Group AG je nekada bio nosilac standarda automobilske prefinjenosti, ali pad prodaje i profita nemačke kompanije naglašava kako čak i tržišni igrači najvišeg ranga trpe uticaj iz Kine. Azijski proizvođači, predvođeni BYD Co, otvorili su neka nova vrata u borbi za dominacijom u automobilskoj industriji.
Kako su to uradili? Tako što su, najpre, na tržišta lansirali kvalitetna a povoljna električna vozila (EV), a onda i redefinisali pojam "napravljeno u Kini" (engl. Made in China) kroz potenciranje globalnog simbola luksuza.
Nakon što su izazvali Mercedes i BMW AG na njihovom domaćem tržištu, kineske kompanije nastavljaju borbu u Evropi i probijaju se, i to uprkos carinama koje im je uvela Evropska unija (EU), a koje iznose do 45 odsto. Podsećamo, BYD je sredinom septembra preuzeo potpunu kontrolu nad zajedničkim preduzećem koje je imao sa grupom Mercedes u Kini.
Opširnije
Akcije Renaulta i Barclaysa pogurale evropske berze
Akcije Renaulta skočile su više od sedam odsto, nakon što je francuski proizvođač automobila prijavio neočekivani porast prihoda u trećem kvartalu.
24.10.2024
Treći kvartal pogurao akcije Tesle uprkos tankom rastu prodaje automobila
Period iza nas (bar poslednji kvartal) obeležio je skepticizam investitiora, posebno oko ekscentričnog "We, Robot" događaja, nakon koga je akcija pala za 8,8 odsto.
24.10.2024
Sve više automobila iz salona na srpskim ulicama, hibridi pobedili dizelaše
Srbi su najviše novih automobila, takoreći iz salona, kupili u pretpandemijskoj 2019. godini i rekord od tada nije oboren.
25.10.2024
Kineski proizvođači EV pokazali snagu na Sajmu automobila u Parizu
Kineski proizvođači su svojim naprednim i pristupačnim električnim vozilima privukli veliku pažnju, uprkos pretnji uvođenja carina od strane EU.
18.10.2024
Najjasniji znak kineskog uticaja na EV tržištu pojavio se u petak, kada je Mercedes prijavio svoju najslabiju stopu profitabilnosti otkako se nekadašnji konglomerat automobila i kamiona raspao 2021. Porsche AG, proizvođač sportskog automobila 911, rekao je da "odmerava smanjenje troškova i revidira svoju ponudu modela", nakon što je pad potražnje u Kini doveo do pada zarade, piše Bloomberg.
Zašto je ovaj proboj Kineza presedan?
Kroz bližu istoriju, navikli smo na jeftinu robu iz Kine - od igle do lokomotive, tako da je globalizacija samo ubrzala planove kineskih proizvođača iz raznih industrija da se probiju na tržišta širom sveta, a posebno na SAD i Evropu. Međutim, kada su se određene kineske inicijative, prema mišljenju američkih i evropskih zvaničnika, otrgle kontroli, tada je došlo do uvođenja raznih carina i sankcija.
Trenutna Ahilova peta za Evropljane su upravo EV, dok Amerikanci najviše strepe od kineske dominacije u oblasti čipova, veštačke inteligencije (AI), pametnih telefona i, uopšte, napredne tehnologije. Međutim, sada se otvara još jedno važno pitanje, a to je odbrana luksuznih brendova, sa dugom tradicijom, tj. simbola nasleđa i premijum statusa na kontinentu.
Upravo ta pretpostavka je sada pod sumnjom, i stavlja na test globalno tržište premijum i luksuznih vozila, vredno 1,2 biliona dolara.
"Kineski premijum brendovi su veoma uvereni da će uz određeno vreme, malo ulaganja i strpljenja videti ogromnu priliku u Evropi", rekao je Tu Le, osnivač konsultantske firme Sino Auto Insights. "Kinezi pokušavaju da ubede Evropljane da njihova vozila mogu da budu podjednako dinamična, orijentisana na performanse", dodaje on.
Svakako, biće izazovno prevazići privlačnost i nasleđe brendova kao što su Porsche i Mercedes, posebno što kupci imaju tendenciju da budu lojalni i da ponavljaju kupovine kod istog proizvođača. Osim toga, luksuzna vozila imaju neke od najvećih profitnih marži u industriji. McKinsey u svom izveštaju očekuje da premijum segment nadmaši masovno tržište.
Premda sukob između nekih evropskih i kineskih brendova postaje sve očigledniji, ima i onih koji vide prednost u udruživanju snaga. Možda se Stellantis vodio krilaticom "ako ne možeš da ih pobediš - pridruži im se", kada se odlučio na saradnju sa startapom Leapmotor, kako bi smanjio troškove.
Stvar je dodatno podgrejana činjenicom da je Evropa trenutno glavno bojno polje, jer tenzije između Kine i SAD gotovo sprečavaju širenje kineskih firmi tamo. Podsećamo i da su kineski proizvođači EV pre desetak dana pokazali izuzetnu snagu na Sajmu automobila u Parizu - Paris Auto Show 2024.
Svoje modele je predstavilo čak devet kineskih proizvođača, među kojima su BYD, Leapmotor, Xpeng i Seres. BYD je, na primer, predstavio model Yangwang U8, hibridni SUV s impresivnim karakteristikama poput mogućnosti plovidbe i okretanja za 360 stepeni.
Da bi potkrepio svoje planove, BYD je uspostavio partnerstva sa vrhunskim trgovcima kao što je Louwman Group u Holandiji, koji regularno prodaje Mercedesove modele i Lexus (Toyota) automobile. U Velikoj Britaniji, BYD je sklopio partnerstvo sa Inchcape Plc, koji nudi Land Rover, Jaguar i BMW, kao i sa Vertu Motors Plc, prodavcem koji, između ostalog, prodaje Mercedesove automobile.
Dosad su kineski brendovi imali mali uticaj, ali je Lexus pokazao da evropski premijum segment nije potpuno zatvoren za azijske proizvođače. U početku je naišao na skepticizam, ali je potom japanski brend zauzeo nišu i prodao skoro 56.000 automobila u prvih devet meseci ove godine, što znači da je skočio više od četvrtine.