Očekujemo da će Narodna banka Srbije (NBS) početkom godine ostati na istom nivou referentne kamatne stope. Blagi skok inflacije u zoni evra na 2,4 odsto, Trumpove najave carina, kao i političke nesuglasice u Nemačkoj, Francuskoj i Austriji, glavni su razlozi zbog kojih ove nedelje vidimo kamate na čekanju.
Geopolitičke poruke i neslaganja trenutno su glavni pokretač blagog povećanja inflatornih očekivanja. Imamo primer prekida isporuke gasa preko Ukrajine, što je poskupelo prirodni gas. S druge strane, prirodne katastrofe širom sveta takođe podstiču inflatorna očekivanja. Loša berba kafe u Brazilu, katastrofalna berba kakaoa u Obali Slonovače i Gani samo su neki od primera vremenskih problema.
Kada bolje pogledamo inflaciju u Srbiji, prema poslednjim podacima, cena hleba je najviše uticala na inflaciju u jedanaestom mesecu zbog loše poljoprivredne godine u zemlji, zatim alkoholna pića i zakup stana/kuće. Ove kategorije možemo svrstati u neelastične kategorije, odnosno one na čije su cene potrošači najmanje osetljivi, s obzirom na to da su to namirnice bez kojih se ne može (naravno, bez alkohola se može, ali se on smatra neelastičnim dobrom).
Opširnije
Ograničenje kamata NBS ide naruku prihodima banaka u Srbiji
Odluka NBS da ograniči kamatne stope deluje povoljno na prihode banka, ocenjuje analitičarka Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić.
09.01.2025
NBS kaska za ECB, analitičari BBA očekuju popuštanje kamata
Očekuje se da Narodna banka Srbije (NBS) spusti referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na 5,5 odsto.
12.12.2024
Narodna banka Srbije oprezna, zadržala referentnu kamatnu stopu
Centralna banka ni na poslednjoj sednici u 2024. nije menjala referentnu kamatnu stopu koja je ostala na nivou od 5,75 odsto
12.12.2024
Nova ograničenja kamata donose uštedu za građane, evo koliko
Kod nedozvoljenog minusa na kartici korisnik na 20.000 dinara prekoračenja samo na ime kamate ostavi i do 6.000 dinara
26.11.2024
S druge strane, vidimo uticaj rasta cena berzanskih dobara kao što su kafa i kakao, koje utiču na inflaciju u Srbiji. Tako je čokolada u novembru poskupela za 34,3 odsto, a kafa za 8,3 odsto na godišnjem nivou.
I pored svega navedenog, optimističniji smo za nastavak godine. Za NBS predviđamo usklađivanje sa monetarnom politikom ECB. Vidimo optimističniji monetarni stav za ostatak godine, uz moguće smanjenje stope od ukupno 100 baznih poena, na 4,5 odsto. Cene energenata na svetskim tržištima su se stabilizovale, a pritisak na inflaciju ostaje zbog snažne domaće privrede i nepovoljnih vremenskih uslova.
Ipak, inflacija ostaje u granicama cilja centralne banke zbog većeg uticaja inputa čije cene polako padaju. Što se tiče kursa, on je stabilan, podržan snažnim deviznim rezervama koje su na rekordnom nivou, preko 28 milijardi evra. Pored toga, kompanije u Srbiji ne vide finansijska ograničenja kao značajnu prepreku - 10,7 odsto kompanija najvećim problemom u poslovanju smatra finansijska ograničenja, što je čak 12 procentnih poena manje nego u rekordnom drugom kvartalu 2022. godine.