Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je na sednici u četvrtak da referentnu kamatnu stopu zadrži na dosadašnjih 5,75 odsto. Iste su ostale su i kamatna stopa na depozitne olakšice, 4,5 odsto, i na kreditne olakšice, sedam odsto.
U NBS objašnjavaju da je i pored povratka inflacije u granice cilja i nastavka njenog kretanja u okviru ovih granica, neophodno nastaviti sa sprovođenjem oprezne monetarne politike "imajući u vidu neizvesnost u međunarodnom okruženju".
"Pre svega usled izraženih geopolitičkih tenzija i uticaja koje one mogu imati na makroekonomska kretanja. Opreznost monetarne politike je potrebna i s obzirom na to da nepredvidivost makroekonomskih dešavanja u međunarodnom okruženju može uticati na svetske cene energenata i drugih primarnih proizvoda. Iako se svetska cena sirove nafte stabilizovala od sredine oktobra, zahvaljujući pre svega očekivanoj slaboj tražnji za naftom, dobrim zalihama i rastu proizvodnje na američkom kontinentu, neizvesnost u pogledu njenog kretanja u narednom periodu je i dalje prisutna", naglašava se u saopštenju NBS.
Opširnije
Centralne banke u svetu ne slede više politiku Feda
Razilaženja u pogledu kamatnih stopa znak je da uticaj Amerike u svetu slabi.
02.12.2024
Srpska privreda očekuje nižu inflaciju, a banke više kredita
Kreditna aktivnost u Srbiji porasla je i kod privrede i kod stanovništva, pokazuju poslednji zvanični podaci.
22.11.2024
NBS: Inflacija na silaznoj putanji, povrće poguralo cene zbog suše
Referentna kamatna stopa ostala nepromenjena u septembru i oktobru.
14.11.2024
NBS neočekivano zadržala dosadašnje kamate
Izvršni odbor NBS je odlučio da referentnu kamatnu stopu zadrži na dosadašnjih 5,75 odsto, iznenadivši analitičare.
07.11.2024
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković nedavno je na Bankarskom samitu u Beogradu rekla da će NBS biti vrlo oprezna i neće žuriti sa snižavanjem kamatne stope. Kako je naglasila, kod monetarne politike ključan je oprezan pristup. "Kada smo krenuli da zatežemo i podižemo kamatne stope, isti takav pristup je i sada kod popuštanja. Sve vreme morate da vodite računa ne samo o inflaciji nego i o privrednom rastu, jer šta vredi da postignete jedan cilj a da sve ostalo bude u suprotnosti. Naša budućnost je u tome da budemo spremni na sve izazove koji dolaze."
Srbija nema problema sa privredom
Ovakva odluka NBS i zbog toga ne predstavlja iznenađenje za ekonomske analitičare. Tako ni Zorana Grubišića, profesora na Beogradskoj bankarskoj akademiji, ne čudi takav potez NBS.
"NBS je uspela da obuzda inflaciju i ona je sada u ciljanom okviru. Doduše, nije na centralnom nivou od tri odsto, ali jeste na gornjoj granici cilja od 4,5 odsto. Zbog toga nema ni objektivnog razloga da jurimo", kaže za Bloomberg Adriju Grubišić.
On ističe da NBS nema velike probleme sa privredom kao što je slučaj u Evropi i s odlukama Evropske centralne banke (ECB). "Velike ekonomije Evrope su u stagnaciji. A kada je loša pozicija, onda nema dobrih poteza. Oni su u specifičnoj situaciji i moraju da preuzimaju i veće rizike. Imaju ozbiljnih problema s recesionim nagoveštajima."
Srbija, dodaje Grubišić, nije u takvoj situaciji. "Naprotiv, naša privreda nema recesionih trendova, već se očekuje bolja godina po projekcijama privrednog rasta. Tako da nema potrebe da centralna banka dodatno nešto podstiče jer je raspoloženje kod ključnih igrača pozitivno."
Tek u februaru smanjenje kamata
Stabilnost kamatnih stopa srpske centralne banke očekivao je i Jakub Kratki, finansijski analitičar u Generali Investmentsu.
"Prema našem osnovnom scenariju, kamatne stope NBS ostaće na istom nivou i u januaru 2025. godine jer je NBS priznala da je inflacija upornija nego što su prethodno očekivali. Nastavak smanjenja kamatnih stopa mogao bi da sledi na sastanku u februaru, zajedno s novom makroprojekcijom", kaže Kratki za Bloomberg Adriju.
Stručnjaci koje je anketirao Bloomberg, kao i analitički tim Bloomberg Adrije, predviđali su da će NBS i u decembru zadržati kamatnu stopu na 5,75 odsto. Procene za januar 2025. nešto su drugačije, pa polovina analitičara smatra da će NBS tada spustiti kamatnu stopu za 25 baznih poena, dok se većina slaže da će u februaru referentna stopa izvesno biti smanjena.
NBS je u svom saopštenju istakla da se inflacija u Srbiji nalazi u granicama cilja i da je u oktobru blago ubrzala u odnosu na septembar na 4,5 odsto. "Na to je pre svega uticao rast cena povrća, koji je zbog suše bio veći od očekivanog. Smanjena ponuda poljoprivrednih proizvoda na domaćem tržištu usled suše tokom letnjih meseci i dalje upućuje na opreznost monetarne politike", istakao je Izvršni odbor NBS.
Iako su analitičari Bloomberg Adrije predviđali da će NBS spustiti referentnu kamatu na 5,5 odsto, to se nije dogodilo. Analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković kaže da se NBS ponovo odlučila za oprezan pristup. "Uprkos povećanom nivou kamatnih stopa u Srbiji, privreda Srbije i dalje značajno raste iznad proseka regiona. NBS ne sledi centralne banke u okruženju jer one značajno brže spuštaju kamatne stope." Više o monetarnoj politici i odlukama NBS pogledajte u video prilogu: |
Očekuje se pad i bazne inflacije
Kada je u pitanju bazna inflacija, slično kao u zemljama regiona, naglašavaju da je ona viša od ukupne inflacije i u oktobru je neznatno ubrzala na 5,5 odsto. "U narednom periodu inflacija bi trebalo da nastavi da se kreće u granicama cilja, čemu će pre svega doprineti i dalje restriktivni monetarni uslovi i niža uvozna inflacija. Očekuje se da će i bazna inflacija usporiti u narednom periodu i postepeno se približiti ukupnoj inflaciji."
Centralna banka saopštila je i da pokazatelji realnog sektora nastavljaju da beleže pozitivna kretanja. "Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, potvrđena je preliminarna procena rasta bruto domaćeg proizvoda u trećem tromesečju od 3,1 odsto međugodišnje, tako da je rast od početka godine iznosio četiri odsto međugodišnje, pri čemu je industrijska proizvodnja u periodu januar - oktobar 2024. godine veća u odnosu na isti period prošle godine za 3,3 odsto."
Domaćoj tražnji doprinose, kako dodaju, povoljniji uslovi finansiranja zahvaljujući ublažavanju monetarne politike NBS i ECB, i po tom osnovu ubrzanje kreditne aktivnosti na 7,2 odsto međugodišnje u oktobru.
Takođe, povoljniji uslovi finansiranja rezultat su i niže premije rizika zemlje usled povećanja kreditnog rejtinga Srbije na nivo investicionog ranga koji je Srbiji dala rejting agencija Standard&Poor’s.
Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 10. januara 2025. godine.