Stellantis NV i kineska kompanija Contemporary Amperek Technology Co. Ltd. (CATL) planiraju da ulože čak 4,1 milijardu evra (4,3 milijarde dolara) u izgradnju nove fabrike u Španiji za baterije za električna vozila.
Fabrika u Saragosi počeće da proizvodi litijum gvožđe fosfatne baterije, poznate i kao LFP, do kraja 2026. godine, navele su kompanije u zajedničkom saopštenju u utorak. Objekat bi mogao da dostigne kapacitet od 50 gigavat-sati u zavisnosti od tržišta električnih vozila u Evropi i kontinuirane podrške španskih vlasti i vlasti Evropske unije, navodi se u saopštenju, prenosi Bloomberg.
Ove dve kompanije su plan o otvaranju zajedničke fabrike najavile 2023. godine, međutim, tada nije bilo poznato gde će se ona nalaziti.
Opširnije
Kriza u nemačkoj industriji nagriza Srbiju, ZF seli deo proizvodnje
Neki firme u automobilskom sektoru u Srbiji već seku troškove, drugi sele proizvodnju, a serijska proizvodnja električne "pande" nikako da počne.
04.12.2024
Mihajlović: Priča se o Northvoltu, a ispod radara prolaze problemi čelika i aluminijuma
Potencijalna lančana reakcija banrkota Northvolta je narušavanje poverenja investitora.
29.11.2024
Stellantis u decembru seče proizvodnju u Italiji, ali zato počinje u Srbiji
Kompanija od sledeće nedelje smanjuje proizvodnju zbog slabe potražnje za električnim i luksuznim automobilima, a potpuna obustava proizvodnje najavljena je za 2. decembar i trajaće do 5. januara.
28.11.2024
Da li je pucanje Northvolta početak kraja zelene tranzicije u Evropi
Evropa bi trebalo da smanji svoju zavisnost od Azije i da stvori sopstveni model razvoja.
28.11.2024
"Stellantis prihvata sve dostupne napredne tehnologije baterija kako bi našim kupcima doneo konkurentne proizvode električnih vozila", izjavio je ovim povodom predsednik Stellantisa John Elkann.
Proizvođači automobila, uključujući Stellantis, okreću se jeftinijim LFP baterijama kako bi pokušali da namame kupce koje su do sada odbijale visoke cene električnih vozila.
Ove baterije dobijaju na značaju u auto-industriji jer su jeftinije i stabilnije od baterija čija je osnova nikl, a koje se koriste u većini električnih vozila. Iako imaju nižu gustinu energijе, veću stabilnost od baterija sa niklom, аli i kraći doseg, njihove performanse su se poboljšavale s razvojem tehnologije.
Stellantis već neko vreme u problemima
Hoće li investicija u proizvodnju baterija i planiranje na duže staze biti pravi potez za Stellantis, ostaje da se vidi. Činjenica je da se kompanija već neko vreme suočava sa problemima, a poslednji u nizu je odlazak izvršnog direktora Carlosa Tavaresa. On je nedavno podneo ostavku nakon spora s odborom kompanije oko toga kako zaustaviti slabljenje prodaje i pad akcija.
Tavares je bio poznat po tome što se duže borio da smanji troškove. Donosio je brze i teške odluke, i nije imao jasne dugoročne projekcije za ovu kompaniju. Upravni odbor je bio skeptičan prema nekim od odluka koje je doneo, a koje su dovele do pada prihoda kompanije. Neto prihodi su u trećem kvartalu 2024. pali za 27 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Takođe, Stellantis je u Torinu 2. decembra obustavio proizvodnju "fiata 500" na baterije, kao i Maseratijevih modela "GranTurismo" i "GranCabrio", a prekid proizvodnje će, kako je najavljeno, trajati do 5. januara. Pitanje je kako će se ovaj turbulentni period kroz koji prolaze, odraziti na Srbiju. Još uvek je neizvesno da li će serijska proizvodnja električne "fiat grande pande" u Kragujevcu, početi do kraja ove godine.
Činjenica je da je auto-industrija već neko vreme u krizi, a Evropa se svim silama bori da izgradi domaću industriju baterija koja može da prekine dominaciju Kine u električnim vozilima. Međutim, ovaj pokušaj nailazi na mnoge probleme i čini se da ga možda i ne čeka tako svetla budućnost.
Stellantis svoje planove verovatno ne bi mogao da ostvari bez tehnologije kineskog partnera. U prilog tome ide i činjenica da je Northvolt, švedski proizvođač baterija za EV, krajem novembra podneo zahtev za bankrot, i to sa dugom od čak 5,8 milijardi dolara. Zahtev za zaštitu od bankrota podnet je u Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je ranija ponuda za obezbeđenje sredstava za spas poslovanja propala.
Northvolt, koji su osnovali bivši izvršni direktori Tesle, imao je ambiciozne planove za fabrike u Švedskoj, Nemačkoj i Kanadi, ali se borio da poveća proizvodnju uz kontrolisanje troškova. BMW je u junu otkazao narudžbinu vrednu dve milijarde evra zbog problema s kvalitetom. Northvolt je tri meseca kasnije otpustio petinu radne snage i otkazao izgradnju dve fabrike za proizvodnju katodnih materijala u Švedskoj. I dok Northvolt traži partnere kako bi nastavio s radom, stručnjaci kažu da samo iskusni azijski proizvođač može da pomogne.
Evropski proizvođači kasno ušli u trku
Prema analizi Bloomberg Newsa, 11 od 16 planiranih evropskih fabrika baterija je odloženo ili otkazano. U međuvremenu, 10 od 13 projekata u ovom regionu koje sprovode azijski proizvođači poput kineske kompanije CATL i južnokorejskog Samsung SDI, teče po planu. To sugeriše da će njihov uticaj na sektor samo rasti, što stavlja zapadnu automobilsku industriju u konkurentski nepovoljan položaj u slučaju nestašice snabdevanja ili političkih konflikata.
Kompanije poput CATL i BYD Co. imaju višegodišnju prednost u tehnologiji i prodaji baterije po cenama koje je nemoguće nadmašiti. Krivci za to su same evropske automobilske kompanije. Naime, evropski proizvođači sporo su prelazili na tehnologiju baterija. VW, BMW i Mercedes su još uvek ulagali u benzinske i dizel motore kada je BYD (koji je svoj put počeo da gradi kao proizvođač baterija za mobilne telefone) 2008. godine predstavio svoj prvi električni automobil.
Oni su nastojali da što duže prodaju svoje klasične modele automobila, a da ubrzavaju proces proizvodnje i ulaganja u automobile na baterije počeli su tek 2017. godine nakon incijative Evropske unije. I dok su oni odugovlačili, Kinezi su ugrabili priliku i ulagali u masovnu proizvodnju električnih vozila.
Do trenutka kada su evropski automobilski proizvođači 2021. godine rešili da omasove proizvodnju električna vozila, CATL je postao najveći proizvođač baterija na svetu, a BYD je postao velika sila u razvoju električnih vozila i baterijskih ćelija.
"Evropski napori da izgrade domaće lidera u industriji baterija su u poslednjim godinama dobili na snazi, ali region se suočava sa nedostatkom obučenih tehničara i visokim troškovima energije", kaže Liana Cipcigan, profesorka sa Univerziteta u Kardifu.
Suočeni s usporenom potražnjom za električnim vozilima, neki proizvođači su počeli da revidiraju svoje ambicije u vezi sa elektrifikacijom i lobiraju da EU odustane od plana da postepeno ukine vozila sa motorima s unutrašnjim sagorevanjem do 2035. godine. Strateška neodlučnost može ostaviti automobilske proizvođače iz Evrope još dalje iza azijskih konkurenata u obezbeđivanju isplative tehnologije za električna vozila.