Bankrot švedske firme Northvolt, nekada perjanice evropske zelene tranzicije, razotkriva ključne slabosti u planovima za baterijsku industriju na kontinentu. Julije Domac, rukovodilac Regionalne energetske agencije Severozapadne Hrvatske (REGEA) i savetnik hrvatskog predsednika Zorana Milanovića za energiju i klimu, upozorio je da Evropa mora da redefiniše svoj pristup, kako bi smanjila zavisnost od spoljašnjih dobavljača i da bi osigurala stabilniju zelenu tranziciju.
Northvolt su 2015, pod prvobitnim nazivom SGF Energy, osnovali bivši izvršni direktori kompanije Tesla, sa ciljem da švedski proizvođač baterija za EV postane ključni igrač u evropskoj proizvodnji tih komponenti. Firma je prikupila više od 15 milijardi dolara od investitora i vlada, te osigurala narudžbine vredne više od 50 milijardi dolara od proizvođača automobila poput Volkswagena, BMW-a, Scanije i Porschea.
Iako je Northvolt postao omiljen među evropskim investitorima i dobio najveće podsticaje od EU za razvoj industrije baterija, nije uspeo da ispuni ugovorene rokove i standarde kvaliteta. Trenutno ima dug od 5,8 milijardi dolara, uključujući oko 300 miliona dolara duga prema Evropskoj investicionoj banci (EIB).
Opširnije
Interesovanje za kupovinu električnih vozila u Srbiji veće od izdvojenih subvencija
Na adresu Ministarstva zaštite životne sredine pristiglo je 186 zahteva za kupovinu 359 vozila.
26.11.2024
Vozila na vodonik: tehnologija koja obećava, ali bez infrastrukture ostaje na čekanju
Tehnologija na vodonik pruža rešenje bez emisija, ali prodaja je minimalna.
25.10.2024
EREV su hit u Kini, da li će ih Stellantis sustići - pet stvari koje treba da znate danas
U protekloj sedmici Bloomberg Adria je istraživala auto-sektor i posebno električna vozila, ali i tržište kladionica, sindrom sagorevanja na poslu, Six King Slam teniski turnir.
21.10.2024
Nova generacija električnih vozila obećava 1.100 kilometara po punjenju (samo dodajte gorivo)
Električna vozila sa produženim dometom ili EREV, mogu da pređu više od 925 kilometara (600 milja) po jednom punjenju.
18.10.2024
Northvolt je ovog meseca podneo zahtev za zaštitu od bankrota prema Poglavlju 11 američkog stečajnog zakona, zbog navedenog iznosa duga i samo 30 miliona dolara gotovine - to je dovoljno za nedelju dana poslovanja. Ovaj događaj uzdrmao je evropske ambicije za stvaranje nezavisnog lanca snabdevanja kada je reč o baterijama.
Lančana reakcija
Domac za Bloomberg Adriju ističe da problemi Northvolta mogu izazvati lančanu reakciju u celom sektoru.
"Ako se veliki investitori kao što je EIB povuku, to šalje lošu poruku tržištu i može obeshrabriti buduće ulagače", upozorava Domac. Dodaje i da kašnjenje u razvoju evropskih kapaciteta za proizvodnju baterija znači da će automobilska industrija i dalje zavisiti od dobavljača iz Azije, što povećava zavisnost EU od spoljnih partnera.
"Neverovatno je da se tako izuzetno podupirana kompanija, koja radi u sektoru procenjenom na 112 milijardi evra, a koji bi do 2030. trebalo da dosegne 400 milijardi evra, našla u ovakvoj situaciji. To ukazuje na ozbiljne propuste u planiranju i sprovođenju projekata", smatra Domac.
Slučaj Northvolta pokazuje i kako ambiciozni projekti mogu brzo doživeti kolaps, ako se suoče sa kombinacijom operativnih izazova i smanjenjem potražnje za električnim vozilima. Domac smatra da bi ovaj neuspeh mogao da podstakne ključne učesnike u industriji na dublju reviziju dosadašnje strategije.
Da li smo išta naučili
Kako bi se izbegli slični scenariji u budućnosti, Domac predlaže ulaganje u više manjih projekata umesto oslanjanja na jednog "velikog igrača".
"Potrebno je stvoriti jaka partnerstva između javnog i privatnog sektora i razviti posebne fondove za stabilnost industrije baterija", kaže Domac, i dodaje: "Takođe, ključno je povećati ulaganja u istraživanje i razvoj, posebno u napredne tehnologije baterija i reciklažu. Umesto da kopiramo azijski model litijum-jonskih baterija, moramo da koristimo sopstvene prednosti. EU ima izvrsne istraživačke institute i tradiciju u naprednim materijalima. Fokus treba da bude na tehnologijama nove generacije poput 'solid-state' i protočnih baterija".
Urbano rudarstvo
Kada je Northvolt počinjao sa radom, bio je predvodnik evropske zelene tranzicije. Međutim, Domac upozorava na nedostatke u trenutnom modelu finansiranja unutar evropske zelene industrije.
"Fokusiranje većine sredstava na jedan projekat pokazalo se kao rizično. Potrebna je bolja procena kvaliteta projekata i raspodela rizika kroz ulaganje u više manjih inicijativa", objašnjava.
Takođe, ističe da EU mora da privuče više privatnog kapitala kako bi smanjila zavisnost od javnih sredstava. Jedan od ključnih potencijala je reciklaža baterija.
"Više od 95 odsto litijuma iz baterija može da se reciklira, ali trenutno se reciklira samo oko pet odsto. Ovo je prostor za ogroman napredak", naglašava Domac, dodajući da stvaranje "urbanog rudarstva" kroz reciklažu može biti profitabilnije od klasičnog rudarenja.
Šire slabosti u evropskoj strategiji zelene tranzicije
Pad Northvolta ne odražava samo problem sa finansiranjem, već ukazuje na širi nedostatak stručnosti u vođenju i proceni projekata unutar evropskog sektora zelene tehnologije.
"Evropa zaostaje za azijskim proizvođačima koji imaju decenijska iskustva, uspostavljene lance snabdevanja i automatizovane procese", kaže Domac. Prema njegovom mišljenju, ključ leži u realističnijem pristupu razvoju domaćih kapaciteta, s posebnim naglaskom na prenos znanja i postepenu izgradnju veština.
Umesto kopiranja azijskog modela, Evropa mora da iskoristi svoje prednosti. "EU ne treba da sustigne Aziju u njenoj igri, već da stvori svoju igru baziranu na svojim prednostima."
Jedan od načina za ostvarenje ovih ciljeva je stvaranje mreže manjih, specijalizovanih proizvođača koji su fleksibilniji i brže se prilagođavaju promenama. Takav pristup smanjuje rizike i podstiče inovacije, zaključuje šef REGEA.
Bankrot Northvolta je, dodaje, ozbiljan izazov za evropske zelene ambicije, ali i prilika za preispitivanje strategija i prilagođavanje pristupa. "Ulaganje u diverzifikovane projekte, jačanje partnerstava između javnog i privatnog sektora, fokusiranje na inovacije i reciklažu, te realističniji pristup razvoju domaćih kapaciteta - predstavljaju ključne korake za osiguranje kontinuiteta zelene tranzicije u Evropi."