Prvo maslinovo ulje, zatim kakao i kafa. Sada je još jedno gastronomsko zadovoljstvo pogođeno novim problemom sa snabdevanjem - lešnicima, ključnim sastojkom čokoladnog namaza Nutella.
Cene lešnika u Turskoj, koja proizvodi oko 65 odsto svetske ponude, porasle su za oko 30 odsto od aprila. Razlog su najgori prolećni mrazevi u više od decenije, a prema podacima Expana, kompanije koja prati poljoprivredne trendove, rast bi mogao da se nastavi.
Međunarodni savet za orašaste plodove i sušeno voće kaže da se promene u turskoj ponudi i cenama odražavaju na celom tržištu. Dodatne količine dolaze iz Italije, Sjedinjenih Država i Čilea, ali to nije dovoljno da zameni ulogu Turske.
Opširnije

Cene čokolade i kafe nastaviće da rastu u 2025.
Cene kakaovca skočile na najviši nivo svih vremena, približavajući se iznosu od 12.000 dolara po toni.
10.01.2025

Kremasta, hrskava i skupa - zašto je Dubai čokolada postala hit i u Srbiji
Kakao, krema od pistaća i kadaif su ključna i dobitna kombinacija.
14.12.2024

Čokolada će biti sve manje tražena zbog visoke cene
Potrošači će verovatno smanjiti konzumiranje čokolade, upozorio je izvršni direktor Nestlea Mark Davies.
22.06.2024

Kafa je već bila paprena, a potom su došle carine - ceh će platiti potrošači
Cena kafe u 2025. godini beleži rekordne visine, a efekti trgovinskih carina koje je uveo Donald Trump dodatno pogoršavaju tržišnu situaciju.
18.04.2025

Kafa dostigla rekordnu cenu, prinosi u Brazilu ne obećavaju
Kafa je dostigla rekordnu cenu u Njujorku, usled sve većih zabrinutosti zbog globalne nestašice.
10.12.2024
Za najvećeg svetskog kupca, italijanski Ferrero, ovo bi mogle biti loše vesti. Kompanija kupuje oko četvrtinu turskog useva i koristi ga za proizvode kao što su čokoladice Ferrero Rocher i Nutella. Lešnici čine oko 13 odsto čuvenog namaza, a Ferrero proizvodi milione tegli godišnje.
Lešnici čine 13 odsto sastava mnogima omiljenog namaza | Bloomberg
Iz Ferrera su poručili da bi vremenski uslovi, poput mraza, mogli uticati na proizvodnju u Turskoj. Međutim, ne očekuje probleme sa snabdevanjem jer se oslanja i na izvore iz Italije, Čilea i Sjedinjenih Država.
Situacija još jednom pokazuje koliko je globalno snabdevanje hranom ranjivo na klimatske promene. Cene kafe i kakaa su već naglo porasle zbog nepredvidivih vremenskih uslova, a zalihe maslinovog ulja su smanjene zbog toplotnih talasa u južnoj Evropi. Prošle godine, Brazil je pogodila najgora suša u svojoj istoriji.
Predsednik Turskog udruženja poljoprivrednih inženjera rekao je da su zime sve toplije, što dovodi do prevremenog ulaska voćaka u vegetacioni period. Kao rezultat toga, rani prolećni mrazevi, koji su ranije retko pominjani, sada su postali ozbiljna pretnja proizvodnji voća.
Neki proizvođači na najvećim nadmorskim visinama izgubili su između 50 i 100 procenata svog roda, upozorio je Cem Senocak iz Nacionalnog saveta za lešnike.
Skok cene turskih lešnika nakon što je mraz uništio rod | Bloomberg
Politički izazov
Šteta na usevu lešnika mogla bi biti i politički problem za predsednika Recepa Tayyipa Erdogana. Oko 450.000 porodica u Turskoj zavisi od ove kulture, a većina njih živi u crnomorskim provincijama na severu zemlje, koje su jedno od glavnih uporišta Erdoganove podrške. Sam predsednik potiče iz tog regiona.
Svake godine Erdogan lično objavljuje cenu koju će državna agencija za otkup žitarica ponuditi proizvođačima lešnika. Kada su ponuđene cene bile razočaravajuće, to je znalo da se odrazi na rezultate izbora u prošlosti.
Neuobičajen hladni talas mogao bi dodatno da podigne cene hrane u Turskoj, upozorila je centralna banka u svom najnovijem izveštaju o inflaciji. Ovo bi moglo dodatno da zakomplikuje borbu protiv rasta cena, koji je već dostigao 35 odsto.
Poljoprivredni mrazevi dodatno povećavaju rizik rasta cena hrane | Bloomberg
Investitori u lovu na profit
Ipak, neki investitori vide priliku u ovoj situaciji. Finski menadžer imovine Evli objavio je da je svom fondu "Emerging Frontier" dodao turskog prerađivača lešnika "Balsu Gida Sanayi ve Ticaret AS". Veruju da bi veleprodajne cene lešnika mogle skočiti i do pet puta u narednoj godini. Svoju procenu zasnivaju na efektima prethodnih mrazeva i sve većim problemima sa štetočinama.
Glavno tursko izvozno udruženje već je smanjilo svoju procenu za ovogodišnji rod, koji se bere od avgusta do septembra, za petinu i sada očekuje da će biti 609.000 tona.
"Jednostavno nema drugog mesta gde možemo pronaći dovoljne zalihe lešnika da pokrijemo manjak do sledeće turske žetve u avgustu 2026. godine", napisali su investicioni savetnici fonda Burton Flynn i Ivan Nechunaev, u blog postu prošlog meseca.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...