Ako postoji nezvanična lista najviralnijih svetskih poslastica, na njoj se sigurno nalazi Dubai čokolada, koja je letos na društvenoj mreži TikTok postala senzacija. Naravno, ubrzo se prenela i na Instagram i ostale medijske kanale, a stigla je i do Beograda. Možete je pronaći u centru grada, u jednom popularnom tržnom centru, kao i u palačinkarnicama, koje prave palačinke inspirisane prefinjenom čokoladom iz Dubaija.
Priča je zaživela i u regionu, te su na zagrebačkom adventu trenutno u ponudi i Dubai fritule, po ceni od 11,10 evra.
"Dubai čokolada je postala popularna jer u sebi ima takozvanu jukstapoziciju dva nespojiva subjekta: Dubai (luksuz novog doba) i čokoladu (odavno poznatu svima). Kao takav, ovaj desert je idealan postmodernistički subjekat jer ima ne jedan, već nekoliko spojeva kontrastnih stvari - novo i staro, luksuzno i obično. A i sama struktura Dubai čokolade evocira na poznatu strukturu 'brendiranog jela iz nekog grada', kao što je 'kotorska krempita' ili 'bečka šnicla'", kaže za Bloomberg Adriju Istok Pavlović, stručnjak za marketing (posebno digitalni), kojem je posvećen već 20 godina.
Opširnije
Najveći skok cene kafe u pet nedelja: trgovce brine mraz u Brazilu
Južni Brazil je tokom vikenda pogodio blagi mraz, a to je dovelo do poskupljenja kafe
12.08.2024
Gorak ukus čokolade: cena kakaoa udara na džepove potrošača
Potrošačka cena kakaoa i čokolade u prahu, koja je u porastu od početka 2022, znatno je ubrzala u poslednjem kvartalu te godine, sa godišnjom stopom inflacije koja prelazi 10 odsto.
02.08.2024
Čokolada će biti sve manje tražena zbog visoke cene
Potrošači će verovatno smanjiti konzumiranje čokolade, upozorio je izvršni direktor Nestlea Mark Davies.
22.06.2024
Čokolada bez kakaoa - ovih pet startapova od nje prave biznis
Ova godina je za cenu kakaoa bila, najblaže rečeno, turbulentna.
23.05.2024
"Osim toga, sama čokolada je vizuelni 'hook' (predmet koji mami), jer punjenje od kadaifa i pistaća je nešto što ljudi nikada nisu videli unutar čokolade, zelena struktura prožeta vlaknima. Sve to zajedno zaustavlja ljude u skrolovanju, ljude koji su na mrežama u potrazi za dopaminom, i to je udruženi recept za uspeh ove čokolade. Naravno, svi influenseri su počeli da snimaju klipove o tome, ali uzrok popularnosti nisu oni, već sama generička suština Dubai čokolade kao jezičke konstrukcije, uz njenu vizuelnu privlačnost", dodaje Pavlović.
Što se tiče cena u Beogradu, pakovanje od 40 grama košta 280 dinara, a od 180 grama 850 dinara. Postoji i luksuzno pakovanje za poklon (sadrži tri velike čokolade različitog ukusa), čija je cena 3.000 dinara.
Poreklo i neodoljive kombinacije
Iako svetski poznata pod nazivom Dubai čokolada, jer potiče iz tog emirata, zapravo je reč o poslastici proizvođača FIX Dessert Chocolatier, koji postoji tek od 2021. godine. Obično predstavlja neodoljivu kombinaciju krema od pistaća, tahinija, mlečne, crne ili bele čokolade i kadaifa, sastojka koji joj daje hrskavu strukturu. Ceo asortiman proizvoda pogledajte na zvaničnom sajtu/onlajn prodavnici.
Zbog samog imena, popularnosti, identiteta, punjenja i svakako, rasta cena kakaoa i orašastih plodova, Dubai čokolada važi za jednu od najskupljih na svetu. Letos je došlo do raketnog poskupljenja ključnih sirovina za pravljenje čokolade, te je čak i "klasična" verzija dobila gorak ukus, a kamoli ovako otmena. S druge strane, dobar marketing čini čuda, ali su i naša nepca zaslužna za podizanje Dubai čokolade na pijedestal.
Naime, studije o multisenzornoj percepciji hrane profesora Charlesa Spencea pokazuju da zvuci koje proizvodi (hrskava) hrana koja se žvaće (engl. crunchy food) utiču na način na koji opažamo njen ukus. U stvari, opseg frekvencija na kojem volimo da čujemo pucketanje hrane je od 90 do 100 decibela. Osim toga, opšte je poznato koliko ljudski mozak voli slasno, masno i slatko, a dijetetičar Anna Taylor objašnjava i zašto.
"Naš mozak je ožičen da uživa u stvarima koje nas čine srećnim. Šećer, naročito, oslobađa hemikalije u mozgu, poput serotonina, zbog kojih se osećamo dobro."
Pritom, određena slatka hrana i pića stvaraju neverovatnu zavisnost. Dobar primer je prerađena hrana, koja sadrži mnogo mudro kombinovanih sastojaka (ukusna, kremasta punjenja - ni previše ni premalo slatka ili slana) zaslužnih za oslobađanje dopamina, hemikalije u mozgu koja motiviše.
Dakle, hrskavost, vizuelna privlačnost, osećaj luksuza i kremasto punjenje od skupocenih pistaća ispostavili su se kao dobitna kombinacija, a influenseri to vrlo dobro znaju kada kreiraju svoj sadržaj tako da podstaknu čulne senzacije ljudi, kao što možemo videti u primeru ispod.
Šta sve diktira cenu Dubai čokolade
Ova poslastica jeste delimično skupa zbog svojih sastojaka, čije su cene rasle prethodnih godina, ali je marketing odigrao bitniju ulogu.
Analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković iznosi vrlo zanimljive podatke sa globalnog robnog tržišta. Svetska proizvodnja pistaća je na godišnjem nivou porasla više od 40 odsto, dok je potražnja narasla 30 odsto. To je dovelo do prevelike ponude, što utiče na pad cene. Isto tako, dobri vremenski uslovi i uvećane poljoprivredne površine pod pistaćima uticali su na dodatni pad cene te namirnice u poslednjih godinu dana na američkom tržištu.
Osim toga, prema podacima iz oktobra ove godine, proizvođačke cene su na godišnjem planu pale za 16,5 odsto. U Turskoj, kao drugom najvećem proizvođaču, cene su takođe pale nakon vrhunca prilikom berbe letos, s obzirom na to da se očekuje rekordna proizvodnja 2025. Kad se pogledaju cene svih orašastih plodova, tu gotovo da i nema promene na godišnjem nivou. Ipak, treba istaći da sama proizvodnja pistaća jeste skupa, s obzirom na radnu intenzivnost kulture, te stabla kojima treba između 10 i 15 godina da postignu vrhunac, a plod daju dvogodišnje.
"Proizvodnja u Turskoj će biti na rekordnim nivoima, s obzirom na to da veći broj stabala pistaća sazreva. Očekuju se viši prinosi po stablu, a i vremenske prilike (sunčano i suvo vreme) zasad idu na ruku proizvođačima", kaže Blažeković.
Kakao ne posustaje
Cene kakaoa skočile su za čak 258 odsto od početka 2023. godine
Fjučersi kakaoa su porasli iznad 10.500 dolara po toni, dostigavši najviši nivo od 12. juna 2024, usred sve lošijih izgleda za snabdevanje u ključnom proizvodnom regionu Zapadne Afrike. Kompanija Maxar Technologies prognozira da će suvi uslovi u zapadnom delu Afrike naštetiti ranom razvoju srednjegodišnjeg roda kakaoa koji se bere u aprilu i da bi dolazak sezonskih vetrova mogao da pogorša situaciju.
Poljoprivrednici u Obali Slonovače, najvećem svetskom proizvođaču kakaoa, kažu da su nedavne kiše bile ispod proseka u većini regiona u kojima se uzgaja kakao, dodajući da bi duža suša mogla da ugrozi snabdevanje. U međuvremenu, Međunarodno udruženje za kakao (ICCO) podiglo je svoju procenu globalnog deficita kakaoa za 2023/24. na 478.000 MT, što je najveći u poslednjih 60 godina, sa 462.000 MT u maju.
Kakao koji se koristi za pravljenje Dubai čokolade nabavlja se iz Ekvadora, Venecuele ili Madagaskara, a osim te sirovine i pistaća, neke verzije sadrže šafran, ružinu vodu i jestivo zlato.
Šafran, koji se često koristi u luksuznim desertima iz Dubaija, spada među najskuplje začine na svetu, sa cenom koja može dostići nekoliko hiljada dolara po kilogramu.
Ne treba zanemariti ni činjenicu da se Dubai čokolada izrađuje ručno, te da dekoracija svakog komada dodatno povećava troškove. Osim toga, često se pakuje u luksuzne kutije. Mada je postala popularna širom sveta, male su šanse da će je "običan narod" kupovati svakodnevno. Proizvođač, pre svega, cilja na bogatu klijentelu koja je spremna da plati za kvalitet i ekskluzivnost, ali i na turiste koji traže unikatne poklone.
Osnovu čine tzv. single-origin zrna kakaoa (65-75 odsto kakaoa u crnoj verziji), zatim mlečna čokolada fine, kremaste teksture i premijum bela tabla s raznim kombinacijama ukusa: od visokokvalitetnih pistaća iz Irana, do sirovih badema i indijskih oraha za hrskavost. Kardamon čokoladi daje vrlo specifičnu aromu, a šafran "dodir luksuza". Cimet je tu da pruži osećaj topline.