Kafa, jedan od najtraženijih proizvoda ove godine, dostigla je rekordnu cenu u Njujorku, usled sve veće zabrinutosti zbog globalne nestašice.
Fjučersi za arabiku, koja se koristi u specijalizovanim napicima, porasli su za više od 80 odsto ove godine zbog problema sa prinosima kod zemlja koje su ključni proizvođači, a to bi moglo da dodatno optereti džepove potrošača. U utorak su fjučersi porasli za čak 4,9 odsto, dostigavši najviši nivo, prema podacima koji datiraju još od 1972. godine. Premašili su čak i vrhunac iz sedme decenije 20. veka, kada je katastrofalni takozvani "crni mraz" uništio stabla brazilske kafe.
Strahovi rastu pre svega zbog ponude najvećeg proizvođača - Brazila, gde je bio dug sušni perioda ove godine. Uz to, postoji i zabrinutost zbog prinosa iz Vijetnama - najvećeg proizvođača jeftinije robuste - nakon što je glavni pojas za uzgoj kafe zadesila suša tokom vegetacionog perioda, a obilne kiše su stigle na početku berbe.
Opširnije
Cene kafe opet obaraju rekorde: poskupljenje se očekuje i naredne godine
Cene kafe na berzama dostiže nivoe kakvi nisu viđeni decenijama.
25.09.2024
Cene kafe na najvišem nivou od 2011, Brazil ne pamti ovakvu sušu
Fjučersi su porasli do 3,3 odsto na 2,6805 dolara za pola kilograma u Njujorku, što je najviše od 2011. godine.
16.09.2024
Milijarder prvo zabranio rad od kuće, a sada hoće i pauze za kafu
Osoblju rudarske kompanije milijardera Chrisa Ellisona već je zabranjeno da radi od kuće, a sada bi i izlazak na kafu mogao biti ukinut.
31.08.2024
Najveći skok cene kafe u pet nedelja: trgovce brine mraz u Brazilu
Južni Brazil je tokom vikenda pogodio blagi mraz, a to je dovelo do poskupljenja kafe
12.08.2024
Veliki trgovac Volcafe Ltd. smanjio je svoju prognozu za proizvodnju arabike u Brazilu nakon obilaska useva, koji su pokazali ozbiljne posledice dugog sušnog perioda. Očekuje se da će Brazil u narednoj sezoni proizvesti samo 34,4 miliona vreća arabike, što je za oko 11 miliona vreća manje od procene iz septembra, prema prezentaciji u koju je Bloomberg News imao uvid.
To znači da je globalna proizvodnja kafe na putu da u sezoni 2025/26. bude manja od potražnje za 8,5 miliona vreća. To bi bio peti uzastopni deficit, navodi se u izveštaju.
"Zabrinutost u vezi s brazilskim prinosom arabike za sezonu 2025/26. porasla je ove nedelje", izjavio je Steve Pollard, analitičar iz kompanije Marex Group. "Nedavne procene s terena ukazuju na proizvodnju od oko tridesetak miliona vreća, što bi dovelo do još jednog manjka u ponudi", dodao je.
Ovaj rast fjučersa rizikuje da dodatno poveća troškove za pržionice i kafiće, koji bi te troškove mogli prebaciti na potrošače. Suočeni s pritiscima, prodavci su već podigli cene i ukinuli popuste kako bi zaštitili svoje marže. Gigant industrije kafe Nestle SA izjavio je u novembru da će povisiti cene i smanjiti veličinu pakovanja kako bi ublažio uticaj skupljeg zrna kafe.
Fjučersi arabike porasli su za 4,4 odsto na 3,446 dolara po funti u Njujorku. Cene su premašile prethodni rekord iz 1977. godine, kada je tržište bilo uzdrmano katastrofalnim mrazom u Brazilu 1975. godine, koji je negativno uticao na buduće prinose.
"Trenutno svedočimo bitnoj fazi na tržištu kafe, od koje očekujemo da će održavati povišene cene", izjavila je Viktoria Kuszak, istraživač iz Sucden Financial.
Drugi delovi lanca snabdevanja kafom takođe osećaju pritisak rastućih cena. Kada cene porastu, brokeri zahtevaju od proizvođača i izvoznika da polože veće iznose kao depozite za pokriće mogućih gubitaka - što čini zaštitu od rizika na tržištu fjučersa skupljom.
Neki trgovci koji su prodavali fjučerse prisiljeni su da ih otkupe kako bi izašli s tržišta, što dodatno podiže cene u začaranom krugu.
Rekordne cene kafe izdvajaju se u odnosu na šire troškove veleprodajne hrane koji su znatno ispod rekorda zabeleženog početkom 2022. godine, nakon ruske invazije na Ukrajinu. Ipak, takozvana meka roba spada među najuspešnije sirovine ove godine.
Cena kakaoa je znatno porasla, dostigavši rekord u aprilu u Njujorku, nakon slabih žetvi u Zapadnoj Africi, koje su izazvale veliki globalni deficit i uzdrmale tržište. Fjučersi za sok od pomorandže su takođe blizu istorijskog maksimuma nakon što su suše i bolesti pogodile stabla u Brazilu, koji je najveći proizvođač. Proizvodnja na Floridi, glavnoj saveznoj državi za proizvodnju soka u SAD, takođe je naglo opala, a dodatni pritisak na cene izazvala je i šteta od uragana.