Ruda gvožđa se našla blizu 100 dolara po toni, dok su podaci iz Kine stvarali nejasnu sliku o izgledima za potražnju u industriji čelika u toj zemlji.
Fjučersi - koji su prošle nedelje potonuli za više od 13 odsto - u početku su pali za čak tri odsto na 97 dolara za tonu u Singapuru, da bi se zatim oporavili. Dok je ukupan rast Kine bio podstaknut snagom fabričke proizvodnje i investicija na početku godine, nacionalna proizvodnja čelika bila je tek neznatno veća u prva dva meseca.
Opširnije
Kina preko srednjoročne stope izvlači višak likvidnosti prvi put od 2022.
Narodna banka Kine (PBOC) povukla je 94 milijarde juana (13 milijardi dolara) iz bankarskog sistema kako bi izbegla prekomernu likvidnost.
15.03.2024
Kako je EU trgovala sa Kinom, a kako sa SAD
Evropska unija je prošle godine uspela da smanji robni deficit u trgovanju sa Kinom, ali i da poveća izvoz robe u Sjedinjene Američke Države.
15.03.2024
Pomama za kineskim dugom jenjava, monetarno popuštanje još ne dolazi
Nakon dugotrajnog pada, prinos na kineski 10-godišnji dug ponovo raste.
07.03.2024
Kina će prognozirati stopu rasta za 2024. na 'oko pet odsto'
Analitičari očekuju da će Peking objaviti cilj rasta sličan onom iz 2023. godine.
04.03.2024
Ruda gvožđa je cenovno oslabila za četvrtinu od početka godine i jedna je od najslabijih ruda među vodećim sirovinama. Pad je uglavnom vođen zabrinutošću zbog potražnje u Kini, gde se zvaničnici bore sa produženom krizom u sektoru nekretnina, a pritom je reč o zemlji koja intenzivno koristi čelik. U takvoj situaciji neki mlinovi sada smanjuju proizvodnju.
"Znaci slabosti potražnje i dalje se pojavljuju, a kineske topionice najavljuju smanjenje proizvodnje", navode u belešci analitičari ANZ Group Holdings Ltd, među kojima je i Daniel Hynes.
Zalihe rude gvožđa u lukama u Kini - najvećem svetskom uvozniku - rastu, što ukazuje na obilne zalihe. Zalihe su prošle nedelje porasle na 140,9 miliona tona, što je najviši nivo u više od godinu dana.
Ruda gvožđa za april trgovala se po ceni od 101,40 dolara za tonu (za 1,5 odsto više) u 13.32 u Singapuru, dok su fjučersi koji se prodaju po ceni u juanima u Daljenu porasli prvi put u četiri dana. Ugovori za čelik u Šangaju bili su nešto čvršći.