Cena gvožđa pala je ispod 90 dolara po toni prvi put od 2022. godine, dok su industrijski robni proizvodi suočeni sa stalnim pritiscima zbog slabe kineske potražnje i sve većih briga o globalnom rastu.
Fjučersi za gvožđe su pali više od trećine ove godine, jer nerešena kriza sa čelikom u Kini preti potražnji za sirovinama. I cene nafte i drugih osnovnih metala takođe su u padu poslednjh nedelja, tako da je 2024. do sada bila jedna neizvesna godina za sirovine.
"Investitori premeštaju pažnju s inflacije u SAD na brige o rastu", rekao je Jia Zheng, šef trgovine u Shanghai Soochow Jiuying Investment Management Co. "Kina nema značajnu stimulativnu podršku i tržište je pesimistično."
Opširnije
Ruda gvožđa pala na 100 dolara jer raste zabrinutost zbog Kine
Ruda gvožđa se našla blizu 100 dolara po toni, dok su podaci iz Kine stvarali nejasnu sliku o izgledima za potražnju u industriji čelika u toj zemlji.
18.03.2024
Nikl je najveći gubitnik u lošoj godini za metale
Nikl je najlošije prošao, a njegova loša sreća se možda neće uskoro preokrenuti.
29.12.2023
Cena rude gvožđa skočila, prešla 140 dolara
Raste optimizam da kineski privredni oporavak i sektor nekretnina koji intenzivno koristi čelik napokon dobijaju zamah.
26.12.2023
Kineska politika jednog deteta dolazi na naplatu i preslikava se na tržište nekretnina
Sredinom nedelje pala je cena gvožđa.
17.11.2023
Pada cena rude gvožđa zbog manje tražnje u Kini
Cena gvožđa rude je pala jer uporni problemi na tržištu nekretnina u Kini navode građevinske kompanije da odlože obnovu svojih zaliha čelika pre Nacionalnog praznika.
25.09.2023
Opreznije raspoloženje na tržištu metala počelo je prošle nedelje kada je Goldman Sachs Group Inc. smanjio svoju dugoročnu pozitivnu prognozu za bakar za oko 5.000 dolara po toni - uglavnom zbog slabe potražnje iz Kine. Neizvesnost oko predsedničkih izbora u SAD u novembru bi mogla da održi globalnu ekonomiju prigušenom i da utiče na cene metala, navodi Citigroup Inc.
Cena gvožđa pala je za čak 2,3 odsto na 89,60 dolara po toni u Singapuru. Cena aluminijuma je opala za 0,3 odsto nakon što je zabeležila osmi uzastopni dnevni pad u petak. LMEX indeks šest metala je porastao samo tri odsto ove godine, u poređenju sa 25 odsto sredinom maja.
Potrošnja čelika u Kini oslabljena je zbog dugotrajnog usporavanja u sektoru nekretnina, pri čemu je najveći proizvođač čelika u svetu, China Baowu Steel Group Corp.,saopštio je da bi industrija mogla biti suočena sa gorom krizom nego tokom recesija 2008. i 2015. godine. Iako izvoz i rast u drugim sektorima ublažavaju udarac, smanjenje proizvodnje čelika ostavilo je tržište gvožđa sa viškom ponude.
Bivši guverner Narodne banke Kine Yi Gang rekao je u petak da bi trebalo da se zemlja usredsredi na okončanje deflacije, što je retko priznanje jedne istaknute kineske ličnosti da pad cene ugrožava privredni rasta.
Ipak, potražnja za čelikom obično se oporavlja nakon letnjih meseci, što bi moglo pružiti olakšanje za čeličane.
"Očekujemo da će cene gvožđa porasti od sredine septembra jer se sezona gradnje u Kini tokom jeseni pojačava, kao i zbog sezonskog dopunjavanja zaliha uoči praznika Zlatne nedelje", rekao je analitičar RBC Capital Markets Kaan Peker, govoreći o jednonedeljnoj pauzi u Kina početkom oktobra.