Kripto-kompanija Tether, izdavač najvećeg stejblkoina na svetu, koristi svoju nedavnu akviziciju južnoameričke poljoprivredne kompanije kao strateški korak ka ulasku na globalno tržište sirovina, vredno više biliona dolara godišnje.
Kompanija planira da integriše svoj stejblkoin USDT, digitalnu valutu vezanu za američki dolar, u same osnove tržišta sirovina, kako bi omogućila jeftinija i brža prekogranična plaćanja, skraćujući vreme transakcije sa nekoliko dana na svega nekoliko sekundi.
Most između digitalnih finansija i stvarnih dobara
Kompanija Adecoagro, koja proizvodi mlečne proizvode u Argentini, pirinač u Urugvaju i šećer i etanol u Brazilu, pristala je u aprilu da proda 70 odsto vlasništva Tetheru. Time Tether potvrđuje rastući trend u kojem se kripto-industrija okreće ulaganjima u fizičku imovinu.
Opširnije

Citigroup ulazi u kripto-svet - akcije vrtoglavo porasle
Banka sa sedištem u Njujorku ulazi u industriju kriptovaluta.
16.07.2025

Kako i gde kupiti bitcoin
Pitali smo stručnjake za savet o tome kako početnici treba da pristupe prvoj kupovini bitcoina.
15.07.2025

Kriptom do kvadrata - kako Adria region ulazi u svet kripto-nekretnina
Od poručivanja pice do kupovine luksuznih vila kriptom prošlo je malo vremena, a Adria region ima ozbiljan potencijal da postane deo te mreže.
15.07.2025

Koliko može da poraste vrednost bitcoina i da li je vreme za unovčavanje profita
Bitcoin je u ponedeljak ujutro dostigao rekord od 120.000 dolara, a potom je premašio 122.000 dolara.
14.07.2025
"Kripto se sve više kreće ka povezivanju digitalnih finansija sa opipljivom imovinom", rekao je Joe Sticco, izvršni direktor kompanije Cryptex Finance.
Dodavanjem imovine koja generiše prihod, kao što su poljoprivredno zemljište ili postrojenja za preradu, Tether želi da ojača svoju bilansnu strukturu i zaštiti se od inflacije.
Glavni proizvod Tethera je stejblkoin USDT, pokriven uglavnom američkim državnim obveznicama. On omogućava transakcije van tradicionalnog bankarskog sistema, a za razliku od bitcoina ili ethereuma, USDT je vezan za vrednost američkog dolara, inače dominantne valute u svetskoj trgovini.
Revolucija u trgovini sirovinama
Do sada je Tether izdao 143 milijarde dolara u USDT-ju, dok u rezervama drži 149 milijardi dolara, uključujući 120 milijardi u američkim obveznicama, prema izveštaju za prvi kvartal.
"Tether želi da podstakne upotrebu stejblkoina u prekograničnim plaćanjima, naročito na tržištu sirovina", kaže Marcos Viriato, direktor južnoameričke kripto-finansijske firme Parfin.
Na primer, kompaniji u Brazilu može biti potrebno više od tri dana da naplati robu prodatu u Boliviji konvencionalnim kanalima, dok bi sa USDT-jem to trajalo sekunde, uz niže operativne troškove.
Na upit Reutersa, Tether je izjavio: "Naš investicioni pristup favorizuje firme koje proširuju distribuciju i primenu stejblkoina. Adecoagro je odličan primer".
Takođe su dodali da zajedno sa menadžmentom Adecoagra procenjuju načine za povećanje efikasnosti i likvidnosti u trgovanju sirovinama pomoću stejblkoina.
Tokenizacija i budući planovi
Tokenizacija sirovina je još jedna mogućnost za Tether. Kompanija već nudi token pokriven zlatom, a sada bi mogla da razmotri i token za šećer ili kukuruz, kaže Gracy Chen, izvršna direktorka kripto-menjačnice Bitget.
"Oni u suštini pretvaraju farme, šećerane i postrojenja za obnovljivu energiju u programabilne finansijske instrumente", navodi Chen.
Tether je potvrdio da istražuje tokenizaciju stvarne imovine, uključujući poljoprivredne proizvode, ali nema neposrednih planova za lansiranje tokena za šećer ili kukuruz.
Zasad će kompanija iskoristiti obnovljivu energiju iz Adecoagrovih šećerana za napajanje rudarenja bitcoina, što predstavlja višeslojnu strategiju u kojoj Tether ulazi na nova tržišta, dok jača postojeće kripto-delatnosti.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...