Glavni trgovinski partneri Sjedinjenih Američkih Država proveli su vikend pokušavajući da ubrzano finalizuju trgovinske sporazume ili obezbede dodatno vreme, dok je predsednik Donald Trump najavio da će u ponedeljak poslati obaveštenja o novim carinama za otprilike desetak zemalja.
"Potpisao sam neka pisma i ona će biti poslata u ponedeljak, verovatno njih 12", rekao je Trump novinarima tokom vikenda povodom Dana nezavisnosti, dodajući da se radi o "različitim iznosima novca, različitim stopama carina i donekle različitim porukama".
Upitan da imenuje zemlje, rekao je: "Moram to da objavim u ponedeljak".
Opširnije

BRICS sprema osudu carina SAD koje narušavaju globalnu trgovinu
Lideri BRICS-a kritikuju Trumpovu trgovinsku politiku i vojne intervencije, bez direktne konfrontacije sa SAD.
pre 13 sati
Izveštaj o zapošljavanju u SAD zatvara vrata julskoj promeni kamata Fed-a
Na polovini 2025. godine, i pet meseci od početka drugog mandata Donalda Trumpa, pogledajmo šta najnoviji podaci govore.
03.07.2025

OPEC+ pojačava proizvodnju nafte uprkos riziku od prezasićenja tržišta
Osam ključnih članica alijanse dogovorilo je povećanje isporuka za 548.000 barela dnevno na online sastanku u subotu, navode delegati.
05.07.2025

Trumpovi strahovi se množe - hoće li Brisel udariti na Alphabet i Microsoft
Iako je "ludi Trump" poznat po svojim impulsivnim i često diskutabilno verodostojnim izjavama kojima u pregovorima vrši maksimalan pritisak, ovoga puta njegova kritika nije plod mašte.
02.07.2025
Trumpove najnovije izjave ukazuju da su pregovori i dalje neizvesni, a sporazumi nedostižni, tri dana pred rok koji je Bela kuća postavila za 9. jul. Pisma je prvobitno trebalo da budu poslata 4. jula, a carine uvedene 1. avgusta, prema Trumpovim ranijim najavama. Ipak, američki zvaničnici su i tokom prazničnog vikenda vodili pregovore, uključujući i sa Japanom, Južnom Korejom, Evropskom unijom, Indijom i Vijetnamom.
Bloomberg
Jedna od prepoznatljivih taktika Donalda Trampa u pregovorima jeste jednostrana pretnja u ključnim momentima, pa nije jasno da li pisma zaista postoje ili su deo strategije zastrašivanja partnera koji oklevaju da pristanu na ustupke u poslednjem trenutku.
Nakon što je Trump prošle nedelje najavio sporazum sa Vijetnamom, Ministarstvo spoljnih poslova te zemlje saopštilo je da pregovarači i dalje usaglašavaju detalje sa američkom stranom.
I dok se očekivalo da će sličan sporazum biti postignut i sa Indijom, zvaničnici u Nju Delhiju poslednjih dana zauzimaju oštriji ton i prete kontramerama na višu američku carinu na automobile i njihove delove.
Zabrinutost zbog carina na automobile deli i Južna Koreja, koja pokušava da produži rok i time izbegne veće carine.
Dok uživa u velikoj zakonodavnoj pobedi i rekordnim vrednostima američkih berzi, Trump sada rizikuje da ponovo uzdrma tržišta i investitore uvođenjem novih, kompleksnih carinskih barijera koje će na kraju plaćati američki uvoznici.
Prvi krug tzv. recipročnih carina uvedenih 2. aprila izazvao je strah od recesije u SAD i pad berzi. To je ubrzo zamenjeno tromesečnim zamrzavanjem carina na 10 odsto do 9. jula za više od 50 pogođenih zemalja.
Pored dodatnih troškova koje carine nameću američkim kompanijama koje uvoze robu, domaći izvoznici suočavaju se sa potencijalnim kontramerama drugih ekonomija, uključujući i EU.
Članice Evropske unije obaveštene su u petak o statusu pregovora nakon nove runde razgovora u Vašingtonu, a prema informacijama koje je ranije preneo Bloomberg News, tehnički dogovor u principu je blizu.
U međuvremenu, japanski premijer Shigeru Ishiba izjavio je da je zemlja spremna za sve moguće carinske scenarije. Gostujući u programu "Sunday News The Prime" na televiziji Fuji, rekao je da je Japan, kao veliki izvoznik automobila, spreman da "zauzme čvrst stav" i brani svoje interese u svakoj mogućoj situaciji.
Vlada Kambodže saopštila je u petak da je postigla okvirni dogovor sa SAD koji će uskoro biti javno objavljen, uz obećanje da će blisko sarađivati i ubuduće. S obzirom na to da je za Kambodžu bila predviđena recipročna carina od čak 49 odsto, to je bila jedna od najviših Trumpovih mera. Ova zemlja iz jugoistočne Azije značajan je izvoznik tekstila i obuće u SAD.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...