Na trenutak je izgledalo da su najgori strahovi Wall Streeta u vezi sa najavljenim carinama predsednika SAD Donalda Trumpa bili neopravdani – i talas olakšanja počeo je da se širi tržištima.
Međutim, dok je u sredu u Ružinom vrtu u Beloj kući iznosio detalje o novim carinama koje će uticati na američke trgovinske partnere, postalo je očigledno šta to zapravo znači: izvršio je oštar potez u trgovinskom ratu, baš kao što je to prethodno najavio. Terminske akcije su pale, dolar je oslabio, državne obveznice su skočile, a zlato je dostiglo novi rekord budući da su investitori prebacivali sredstva.
Bloomberg
"Definitivno je agresivnije nego što su ljudi očekivali", rekao je Brad Bechtel, šef deviznog poslovanja u Jefferies Financial Group Inc. u Njujorku. "Ovo donosi još dublju ekonomsku nestabilnost ostatku sveta."
Opširnije

Kako izgleda formula za uvođenje Trumpovih carina
Način obračuna carina uglavnom je bio nepoznat uoči Trumpove objave. Dodatno je zbunilo to što su se stope koje je Trump objavio neznatno razlikovale od onih u prilogu uz njegovu izvršnu naredbu.
pre 20 sati

Analitičari Wall Streeta - posle Trumpovih carina pad S&P 500 indeksa
Mnoge firme Wall Streeta očekuju da bi najavljene carine ove srede mogle izazvati veće oscilacije u cenama akcija i dodatno pogoršati pad ovog referentnog američkog indeksa.
02.04.2025

Prodaja automobila u SAD raste uprkos Trumpovim carinama
Proizvođače automobila u Sjedinjenim Državama čeka neizvesna budućnost zahvaljujući carinama koje je uveo Donald Trump, a koje će povećati troškove i uneti dozu volatilnosti u njihovom radu.
01.04.2025

Da li će 'panda' iz Kragujevca spasti Srbiju od američkih carina na automobile
Izvoz auto-industrije u prošloj godini bio je oko 4,5 milijardi evra, što predstavlja pad od 5,4 odsto u odnosu na 2023. U januaru ove godine izvoz je opao za 15 odsto.
31.03.2025
Potez Donalda Trumpa da ograniči globalnu trgovinu kako bi podstakao domaću proizvodnju uzdrmao je tržišta, jer bi mogao da poremeti svetsku ekonomiju, ponovo rasplamsa inflaciju i zaustavi rast u Sjedinjenim Američkim Državama.
Ti strahovi su se proteklih nekoliko nedelja više puta odrazili na tržišta, što je iznenada prekinulo rast američkih akcija i dovelo do rasta pokazatelja rizika korporativnog kreditiranja zbog neizvesnosti u vezi mogućih posledica.
Povremeno su se dešavali oporavci kada su trgovci pretpostavljali da Trump možda neće sprovesti recipročne carine, koje koriste prilagođene stope za odmazdu protiv određenih zemalja.
Čim je Trumpova konferencija za štampu počela, akcije su nakratko porasle zbog inicijalnog, ali pogrešnog izveštaja da će on ograničiti carine na 10 odsto za sve – što je znatno manje od očekivanog. Međutim, taj rast se brzo preokrenuo kada je Trump izjavio da će primeniti minimalnu carinu od 10 odsto na sve izvoznike u SAD i uvesti dodatne dažbine na oko 60 zemalja sa najvećim trgovinskim deficitima u odnosu na SAD. Do 22.30 po njujorškom vremenu, terminske akcije S&P 500 pale su za oko 2,8 odsto, dok su terminske akcije Nasdaq 100 bile niže za 3,4 odsto.
Trgovci su očekivali značajan uticaj ovog poteza, koji znatno povećava carine na glavne američke trgovinske partnere poput Kine i Evropske unije.
"Jasno je da nas čeka još padova", rekao je Marko Papić, glavni strateg u BCA Research, i dodaje da bi američko tržište akcija moglo pasti za još 10 odsto.
Carine su primorale investitore da procene složeni ekonomski uticaj, koji će delimično zavisiti od toga da li će druge zemlje odgovoriti kontramerama i koliko će američke kompanije preneti dodatne troškove na potrošače. Trump je izjavio da je njegova odluka deo dugoročnog plana za povratak industrijskih poslova koji su premešteni u inostranstvo, kao i da će prikupljeni novac pomoći u smanjenju budžetskog deficita vlade.
Ipak, povećanjem troškova uvoza, Bela kuća je izazvala zabrinutost da bi rastuća inflacija mogla sprečiti federalne rezerve da značajnije smanje kamatne stope ako ekonomija oslabi.
"Ovo povećava investicione rizike", rekla je Priya Misra, portfolio menadžer u JPMorgan Asset Management. "Ono što je izneo je u suštini stagflatorno", dodala je. "A neizvesnost još nije gotova."
Šta kaže Bloomberg Strategists...
"Početni nivoi 'vrste' recipročne carine na trgovinske partnere viši su nego što se očekivalo, što će održati visok nivo neizvesnosti i volatilnosti još neko vreme. Još postoji mnogo stvari koje treba razjasniti, ali početna reakcija na Trumpove carinske najave ukazuje na stagflatorni scenario."
- Michael Ball, makrostrateg za Markets Live
Ove sveobuhvatne carine su najodvažniji potez Trumpa u njegovoj dugogodišnjoj kampanji za preoblikovanje globalne trgovine, sa potencijalno katastrofalnim posledicama za druge velike ekonomije. Međutim, zasad izgleda da upravo SAD snosi najveći udar tržišnih posledica.
Kineski kopneni indeks CSI 300 pao je samo 0,3 odsto nakon što je nadoknadio prethodne gubitke, dok je hongkonški Hang Seng indeks oslabio za jedan odsto nakon sličnog oporavka. Terminske akcije evropskih tržišta pale su za 1,7 odsto.
Samo Japan je mogao da parira padu američkih terminskih akcija od oko tri odsto. Međutim, japanska valuta je ojačala jer su investitori potražili sigurnost u njenoj stabilnosti.
Ti potezi naglasili su ključni rizik sa kojim se suočavaju investitori dok procenjuju uticaj carina: da bi upravo SAD, koje su oblikovale sadašnji globalni trgovinski sistem, mogle biti jedan od njegovih najvećih gubitnika.
Pre objave carina, mnoštvo firmi sa Wall Streeta predviđao je dodatne probleme nakon što je američko tržište akcija zabeležilo najgori kvartal od 2022. godine.
Goldman Sachs Group Inc., Bank of America Corp. i drugi upozorili su da će carine, bez obzira na detalje, dodatno produbiti rasprodaju akcija. Trojica najpouzdanijih optimističnih stratega sa Wall Streeta takođe su smanjila prognoze za S&P 500 ove godine, iako i dalje očekuju da će indeks završiti u 2025. godini više nego što je sada.
"Ono što je jasno jeste da moramo odmah potpuno uračunati negativni šok", rekao je Ed Al-Hussainy, strateg za kamatne stope u Columbia Threadneedle. "Na kraju krajeva, ovo je porez – ko će ga platiti je neizvesno – ali ne mislim da ovo može biti viđeno kao nešto što podstiče rast na bilo koji način. Ovo je negativno za rast i pozitivno za inflaciju u kratkom roku."