Haos u Crvenom moru počinje da ometa isporuke proizvoda od kafe do voća, ali i preti da zaustavi usporavanje inflacije hrane koja je donela olakšanje potrošačima.
Plovila natovarena hranom su među onima koji izbegavaju napade Hutija na ključnom plovnom putu ploveći oko Afrike, dužom i skupljom rutom. Ali za razliku od tereta gasa, nafte i robe široke potrošnje koji su takođe pogođeni tenzijama na Crvenom moru, duže vreme isporuke predstavlja rizik da se do krajnjeg odredišta hrana pokvari.
To plaši industriju. Italijanski izvoznici strahuju da će se kivi i citrusi usput pokvariti, kineski đumbir postaje sve skuplji, a neki afrički tereti kafe su nakratko odloženi. Žito se preusmerava sa Sueckog kanala, a i prevoz stoke za Bliski istok je promenio kurs.
Opširnije
Saobraćaj u Suecu najniži od 2021. kada je prolaz blokirao zaglavljeni brod
Tranzit komercijalnih brodova kroz Suecki kanal pao je na najniži nivo od kada je Ever Given blokirao plovni put pre skoro tri godine.
17.01.2024
Tigrov dobavljač iz Malezije već najavio kašnjenje i poskupljenje
Strateške sirovine, kao što su nafta, poljoprivredni proizvodi, metali, delovi za auto-industriju, prolaze tim putem i neminovno će poskupeti ako ovo potraje.
18.01.2024
Pojedine srpske firme u velikim problemima zbog sukoba u Crvenom moru
Za srpsku privredu nema alarmantne situacije zbog sukoba u Crvenom moru, ocenjuje Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.
16.01.2024
Malo verovatno da ostanemo bez iračke nafte, ali sukobi u Crvenom moru ipak izazov
Situacija na Crvenom moru ugrožava i isporuku gasa i nafte sa Bliskog istoka.
16.01.2024
Kriza u Crvenom moru odnosi prve žrtve - ko može najviše da izgubi?
Raste broj kompanija koje se suočavaju sa problemom isporuke robe zbog sukoba u Crvenom moru. Stručnjaci nastavljaju da upozoravaju na posledice po svetsku privredu.
15.01.2024
Iako je uticaj do sada ograničen, to je podsetnik koliko krhki mogu biti lanci snabdevanja hranom. Ako se poremećaji pogoršaju, mogli bi da zaustave pad troškova hrane i robe.
"Ovde su svi gubitnici", rekao je Nitin Agrawal, generalni direktor kompanije Euro Fruits, velikog indijskog izvoznika grožđa. Kompanija obično šalje robu u Evropu preko Crvenog mora, ali sada koristi dužu rutu koja troškove tansporta povećava više od četiri puta i udvostručuje vreme tranzita.
To znači da će kvalitet grožđa pasti, a većina evropskih uvoznika pristala je na više cene indijskog grožđa, što će ga učiniti skupljim za potrošače, rekao je Agrawal. Evropska unija se uglavnom oslanja na Indiju za oko sedminu svog stonog grožđa i više od 35 odsto na vrhuncu roda u martu-aprilu, prema Evropskom udruženju svežih proizvoda Freshfel.
Italijanski izvoznici, koji prodaju oko 4,4 milijarde dolara poljoprivrednih proizvoda u Aziju, zabrinuti su da će obilazak oko Afrike naštetiti svežini i povećati troškove voća poput jabuka, kivija i citrusa, rekao je Massimiliano Giansanti, predsednik grupe farmi Confagricoltura. Sa mesom je slična situacija, a indijske pošiljke bivoljeg mesa koje idu u regione poput Severne Afrike bore se sa kašnjenjima, rekao je Fauzan Alavi, portparol Udruženja izvoznika bivoljeg i ovčijeg mesa u Indiji.
To je takođe glavobolja za poljoprivrednike koji bi mogli da smanje cene da bi nadoknadili veće troškove isporuke.
"Moramo da prodamo čak i ako cene padnu, jer ne možemo da produžimo period berbe", rekao je Sandeep Dagu Sandhan, uzgajivač grožđa u indijskoj državi Maharaštra, gde je berba počela u nekim oblastima. "Izvoznici uvek uspevaju da pokriju svoje troškove. To će biti naši gubici ako cene padnu."
Ostale brige
Problemi sa transportom takođe utiču i na evropski izvoz proizvoda poput svinjetine, mlečnih proizvoda i vina, kao i na uvoz čaja, začina i živine - iako je nejasno koliki je uticaj - prema CELCAA, koji predstavlja trgovce poljoprivredno-prehrambenim proizvodima. A brodovi koji su prevozili oko 1,6 miliona tona žitarica i krenuli ka Sueckom kanalu bili su preusmereni na druge rute poslednjih nedelja, saopštila je obaveštajna firma Kpler. Većina toga će biti usevi koji idu u Kinu i jugoistočnu Aziju.
Britanski prehrambeni gigant Tesco Plc upozorio je da bi prekidi u isporuci mogli dovesti do inflacije neke robe, a J Sainsbury Plc sarađuje sa vladom na rešavanju problema kašnjenja.
Cene svežeg đumbira skočile su za više od trećine od decembra na pijaci New Spitalfields u istočnom Londonu. Muhammed Patel iz veleprodavnice Amer Superfresh, gde roba obično dolazi iz Kine, rekao je da dobavljači povećavaju troškove kako bi uračunali duža putovanja.
"Svaki čas imamo kašnjenja", rekao je Patel.
Neki trgovci su čak i odložili teret. Uvoznik kafe Mercanta sa sedištem u Velikoj Britaniji nakratko je zaustavio utovar u istočnoj Africi dok je čekao pojašnjenje rute kojom će prevoznici ići. Iako je odlučeno da se ponovo utovari, svako kašnjenje će usporiti prodaju u Evropi u vreme kada se isporuke u Americi takođe suočavaju sa ograničenjima, zbog niskog vodostaja u Panamskom kanalu.
Ako teret krene na jug, "moraće da ide u veoma, veoma dug tranzit i verovatno će biti skuplji", rekao je osnivač i generalni direktor Mercante Stephen Hurst
Zemlje poput Ugande i Vijetnama čine veliki udeo u evropskom uvozu kafe, a Crveno more je ključna ruta za tu trgovinu.
Dok se kvarljiva hrana često prevozi u kontejnerima, neke kompanije prelaze na transporte za rasuti teret za otpremu kafe, prema vijetnamskom udruženju za kafu i kakao. To može otežati rukovanje zalihama na mestima kao što su luke i ostaviti ih otvorenijim za oštećenja.
Uvoznici nastoje da obezbede više robuste (zrna koja se koriste u instant kafi) iz Brazila, što preokret u odnosu na tipične tokove.
Ružičasta so iz Pakistana je još jedna od roba koja bi mogla da bude ugrožena. Naime, Majid Mahboob Paracha, menadžer za međunarodnu trgovinu u Shahpur Industriesu, rekao je da se njegova baza kupaca smanjila jer kupci nisu voljni da plaćaju veće cene transporta, a troškovi isporuke kontejnera u Evropu su četvorostruko veći od norme.
"Imamo proizvod, ali ako nisu zadovoljni troškovima transporta, ne možemo ih naterati da ga kupe", rekao je on.