Raste broj kompanija koje se suočavaju sa problemom isporuke robe zbog sukoba u Crvenom moru, dok stručnjaci nastavljaju da upozoravaju na posledice po svetsku privredu. Veliki značaj koji ta transportna tačka nosi ukazuje na to da bi na udaru moglo da se nađe pregršt najrazličitijih artikala koji sa azijskog kontinenta dospevaju na evropski.
Velika imena automobilske industrije Tesla i Volvo prošle nedelje su bili najnoviji na listi giganata koji su priznali da se suočavaju sa poteškoćama zbog napada Hutija na brodove za koje tvrde da su povezani sa Izraelom (mada su bili pogođeni i brodovi koji nisu imali direktne veze s Izraelom), a sve u znak podrške Palestini. Mediji su preneli da su proizvođači automobila saopštili da obustavljaju deo proizvodnje u Evropi zbog nedostatka komponenti, što je protumačeno kao praktično prvi jasan znak da dešavanja u Crvenom moru pogađaju industriju na našem kontinentu.
"Pomorska kriza na Crvenom moru i dalje raste, jer je skoro polovina plovila preusmerena na put oko Rta dobre nade u januaru. Ovo je već više nego utrostručilo tarife za kontejnere, a kašnjenja i negativni efekti mogli bi se povući do drugog kvartala", procenje se u izveštaju holandske kompanije za bankarske i finansijske usluge ING.
Opširnije
Cena nafte se stabilizuje nakon rasta zbog situacije na Crvenom moru
Nafta brent se trguje po ceni koja je nešto ispod 79 dolara po barelu, a West Texas Intermediate je blizu 73 dolara.
15.01.2024
Katar obustavlja isporuke gasa kroz Crveno more
Najmanje pet tankera sa tečnim prirodnim gasom, kojima upravlja Katar, zaustavljeno je od petka.
15.01.2024
Transport iz Azije za srpske firme poskupljuje 70 odsto zbog pirata
Glavni međunarodni prevoznici sa Crvenog mora su preusmerili sav transport preko Rta dobre nade, što je prouzrokovalo kašnjenje i poskupljenje prevoza.
11.01.2024
Nemačka finansijska kompanija Allianz istakla je neujednačen uticaj na sektore u pogledu pritiska zbog toga što se komercijalna plovila preusmeravaju sa jednog od najprometnijih pomorskih puteva na planeti.
Kada je reč o špediciji, oni prognoziraju kratkoročno povećanje profitabilnosti za brodarske kompanije, imajući u vidu da se isporuke usmeravaju na duži alternativni put oko Rta dobre nade, čime se dodaje oko 10 dana puta. Upozoravaju na to da će po normalizaciji situacije u Crvenom moru doći do novih izazova, ovog puta u pogledu viška kapaciteta. "Kratkoročno gledano, i operateri vazdušnog transporta mogu imati koristi, jer kompanije koje bi inače otpremale robu morem nastoje da obezbede bržu isporuku za odabranu robu."
Maloprodavci prvi na liniji poremećaja
Izveštaj Allianza dalje navodi da su maloprodavci na prvoj liniji poremećaja, jer se većina njih oslanja na kretanje robe od proizvođača u Aziji do potrošača u ostatku sveta, a duže vreme isporuke može dovesti do kašnjenja u nabavci zaliha i većih troškova. "Olakšavajući faktor je to što su postojeći nivoi zaliha generalno visoki i vozarine kod mnogih trgovaca se obično ugovaraju na duži period, tako da je potrebno vreme da se u potpunosti odrazi uticaj na spot tržište."
Uticaj na tehnološki sektor i proizvodnju automobila biće, prema njihovoj oceni, neujednačen budući da se većina tehnoloških artikala (poluprovodnici, pametni telefoni, laptopovi i drugo) isporučuje vazdušnim putem, a ne morem. "Kompanije koje se oslanjaju na veće stvari koje se otpremaju morem, kao što su televizori, mašine i vozila, jesu ranjivije." Smatraju da bi proizvođači automobila mogli biti pogođeni, jer su se im zalihe smanjile tokom poslednjih meseci.
Ocenjujući situaciju sa kompanijama za naftu i gas, iz Allianza su poručili da očekuju "dvocifrene procente distribucije akcionarima po tekućim cenama nafte", te da ti brojevi mogu biti još veći "ako rat na Bliskom istoku eskalira". U petak je, podsetimo, više glavnih svetskih tankerskih firmi - Hafnia, Torm i Stena Bulk - zaustavilo saobraćaj prema Crvenom moru.
Napadi, kao odgovor na rat u Gazi, predstavljaju ozbiljnu pretnju svetskoj trgovini - oko trećine tereta kontejnerskih brodova protiče kroz rutu Sueckog kanala koja povezuje Evropu i Aziju, zaključuju.
Vodeće kompanije za transport kontejnera, kao što su Maersk, Mediterranean Shipping Company (MSC), Hapag-Lloyd, CMA CGM, Zim Integrated Shipping Services (ZIM), Evergreen, Ocean Network Express (ONE) već neko vreme u značajnoj meri ili potpuno izbegavaju Crveno more.
"Imali ste u jednom trenutku situaciju da je Ikea obavestila potrošače da kasni roba, koja se proizvodi u Kini, a prodaje u Evropi. Imali ste i neke druge najave. Na primer, ako se hemijske olovke za čitavu Evropu proizvode u Kini i ako je brod sa kontingentom hemijskih olovaka koji u naredih godinu dana treba da snabde Evropu blokiran tamo negde u Sueckom kanalu, kao što smo imali situaciju kada je bio blokiran onaj brod, dolazi do poremećaja u isporuci roba", rekao je profesor FEFA Goran Radosavljević, referišući na Ever Given, koji se 2001. zaglavio u tom području.
On je ocenio da su upravo takve i druge vrste robe koja dolazi iz Kine trenutno osetljivije nego nafta, koja bi možda prva pala na pamet u ovoj situaciji, imajući u vidu da su sankcije Zapada Rusiji pretvorile crvenomorski potez u deo trgovinske žile kucavice. "One će biti pod uticajem većih transportnih troškova, prvenstveno zbog kašnjenja, ali i zbog drugih faktora kao što je, recimo, kvarljivost robe."
Sem Ikee, među firmama koje su upozorile na potencijalna kašnjenja u isporuci su drugi najveći proizvođač automobila u Kini po prodaji Geely, britanski maloprodavac odeće Next, američki maloprodavci Target i Tractor Supply i drugi.
Podsećanja radi, ovo nije prvi put da Hutiji napadaju brodove u Crvenom moru, ali su sada ti napadi učestali, a predstavnici pobunjenika su poručili da neće odustati dok Izreal ne prestane sa obrušavanjem na Palestinu. Treba reći da je ta trasa važna jer vodi do Sueckog kanala koji povezuje neke od najvećih svetskih potrošača u Evropi sa velikim dobavljačima u Aziji. Procenjuje se da oko 12 odsto svetske trgovine i 30 odsto kontejnerskog prometa prolazi kroz taj kanal. Reč je o godišnjoj vrednosti robe od preko bilion dolara.
Mnogi sada strepe od novog razbuktavanja inflacije u godini kada se očekivalo njeno obuzdavanje i smanjenje kamatnih stopa širom planete. Prema nedavnom pisanju Bloomberga, biće potrebno vreme da potpuni obim inflatornog uticaja - koji će se uglavnom osetiti u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) - postane jasan.
- U pisanju pomogla Suzana Peljto.