Cena nafte na svetskom tržištu se stabilizovala jer je smanjio rizik da će vazdušni napadi SAD i saveznika protiv Hutija izazvati širi sukob i poremetiti tokove sirove nafte sa Bliskog istoka, jer naftno tržište i dalje pritiskaju pad potražnje i povećana ponuda.
Nafta brent se trguje po ceni koja je nešto ispod 79 dolara po barelu, a West Texas Intermediate (WTI) blizu je 73 dolara. Ovo su cene nafte nakon vikenda tokom kojeg su SAD napale ciljeve u Jemenu i nastavile novim napadom na radarsku instalaciju. Takođe je oborena krstareća raketa Hutija u nedelju. Dok je brent u jednom trenutku u petak porastao za više od četiri odsto, dan je ipak završio sa relativno skromnim porastom od 1,1 odsto.
Fokus je na tržištu nafte od sedmog oktobra napadom Hamasa na Izrael. Udari na Hutije bili su odmazda za napad na brodove ove grupe na Crvenom moru u poslednjih nekoliko meseci. Militanti koje podržava Iran obećali su da neće odustati dok Izrael ne okonča svoj napad na pojas Gaze.
Opširnije
Katar obustavlja isporuke gasa kroz Crveno more
Najmanje pet tankera sa tečnim prirodnim gasom, kojima upravlja Katar, zaustavljeno je od petka.
15.01.2024
SAD nastavlja napade na Hutije u Jemenu
Sjedinjene Američke Države su pokrenule novi vazdušni napad na Hutije.
13.01.2024
Naftni tankeri zaobilaze Crveno more nakon vazdušnih udara u Jemenu
Vlasnici naftnih tankera prestali su u petak da šalju svoje brodove kroz južno Crveno more nakon vazdušnih napada SAD i Velike Britanije u Jemenu.
12.01.2024
Akcije evropskih transportnih firmi skaču posle napada na Hutije
Evropske akcije u sektoru transporta i energenata skočile su u petak.
12.01.2024
Nafta porasla nakon napada SAD na Jemen
Cena sirove nafte West Texas Intermediate porasla je za više od dva odsto, na više od 73 dolara.
12.01.2024
Srpskim firmama transport iz Azije poskupljuje 70 odsto
Vest nedelje u Srbiji svakako je ta da je Istvan Tiborcz, zet mađarskog predsednika Viktora Orbana, kupio 11 poslovnih zgrada u Beogradu.
12.01.2024
Reakcija cena sugeriše da tržište u ovom trenutku ne vidi velike šanse da će se sukob koji se razvija proširiti i ugroziti proizvodnju i tokove sirove nafte sa šireg Bliskog istoka, koji čini oko trećinu svetske nafte. Umesto toga, izgleda da će prednost imati izgledi za povećanje ponude iz zemalja koje nisu članice OPEC i usporavanje rasta tražnje. Obim trgovanja će verovatno biti manji u ponedeljak zbog praznika u SAD.
"Za sada, razvoj događaja u regionu nema uticaja na snabdevanje naftom", rekao je Warren Patterson, šef robne strategije za ING Groep NV.
Oporavak cene sirove nafte izgleda da će biti teško i ove godine. Očekuje se da će oporavak globalne privrede ići sporije. Pored toga, postavlja se pitanje da li će smanjenje proizvodnje koje je najavio OPEC biti dovoljno da se nadoknadi predstojeći višak.
Cene:
- Brent za martovsko poravnanje porastao je 0,1 odsto na 78,35 dolara po barelu u 6.41 ujutru u Londonu.
- WTI za isporuku u februaru bio je stabilan na 72,66 dolara po barelu.
Ipak, povećane tenzije na Bliskom istoku u izvesnoj meri ometaju tokove sirove nafte. Najmanje tri vlasnika naftnih tankera, koji upravljaju sa više od 350 plovila, rekli su u petak da pauziraju putovanja kroz južno Crveno more. Verovatno će biti i više nakon saveta zapadnih vojnih snaga da svi brodovi treba da se drže dalje od tog područja.
Brod koji je prevozio rusku naftu imao je mali promašaj sa projektilom ispaljenim iz Jemena, prema mornarici Velike Britanije. TV kanal kojim upravljaju Hutiji takođe je saopštio da su borbeni avioni pogodili mete u novom napadu u nedelju uveče, iako nije bilo trenutne potvrde od američkih ili britanskih vojnih snaga.
"Pošto bliskoistočni sukob trenutno ne utiče na proizvodnju nafte, premija geopolitičkog rizika u ceni nafte sada izgleda skromna", navodi se u belešci Goldman Sachs Group. Cene će verovatno biti ograničene uprkos tenzijama na Bliskom istoku, jer ih nadole vuku visoki rezervni kapaciteti, rizik od recesije i snažna ponuda.