Vlasnici naftnih tankera prestali su u petak da šalju svoje brodove kroz južno Crveno more nakon vazdušnih napada SAD i Velike Britanije u Jemenu, što je dosad najjasniji primer prekida tokova nafte otkako su Hutiji počeli da napadaju komercijalne brodove.
Najmanje tri kompanije, koje između sebe vode više od 350 tankera, rekle su da pauziraju putovanja kroz to područje. Mnogo više vlasnika će verovatno slediti njihov primer nakon saveta zapadnih vojnih snaga da svi brodovi treba da se drže podalje. Činilo se da su brodovi za rasuti teret i tečni gas takođe izbegavali Crveno more.
Pauza je usledila posle više od 60 vazdušnih napada na Hutije u Jemenu tokom noći u pokušaju da se zaustave napadi na trgovačko pomorstvo koje podržava Iran. Visoki vođa Hutija rekao je da je odgovor na napad "neposredan" - razotkrivajući neposrednu pretnju pomorstvu.
Opširnije
Akcije evropskih transportnih firmi skaču posle napada na Hutije
Evropske akcije u sektoru transporta i energenata skočile su u petak.
12.01.2024
Nafta porasla nakon napada SAD na Jemen
Cena sirove nafte West Texas Intermediate porasla je za više od dva odsto, na više od 73 dolara.
12.01.2024
Srpskim firmama transport iz Azije poskupljuje 70 odsto
Vest nedelje u Srbiji svakako je ta da je Istvan Tiborcz, zet mađarskog predsednika Viktora Orbana, kupio 11 poslovnih zgrada u Beogradu.
12.01.2024
Američka i britanska vojska napale Hutije
Vazdušnim napadima ciljani su radarski sistemi, skladišta i lansirne rampe.
12.01.2024
Novi napad Hutija projektilima i letelicama u Crvenom moru
Hutiji su izveli jedan od najsnažnijih napada projektilima i bespilotnim letelicama do danas na ruti trgovačke mornarice kroz Crveno more.
10.01.2024
Promet u Crvenom moru pao 20 odsto, brodari pomno prate situaciju
U decembru 2023. godine, promet brodova u Crvenom moru pao je za 20 odsto.
09.01.2024
Ko zaista upravlja moreuzima od kojih zavisi svetska ekonomija
Iznova i iznova, počevši od 2022. godine, politička i vojna praksa nas uče važnoj, a naizgled zaboravljenoj lekciji nadmoći geopolitike nad ekonomijom.
07.01.2024
Najmanje 17 tankera koji prevoze naftu i gas - uključujući dva supertankera za transport sirove nafte - vratilo se nazad. Još nije poznato koliko će biti na snazi vojni savet da tankeri zaobilaze to područje, ali čak i nakon što bude ukinut, vlasnici plovila će biti oprezni da njihovi brodovi kojim slučajem ne budu uhvaćeni u osvetničkim napadima Hutija.
Cene nafte su porasle posle vazdušnih napada. Fjučersi na brent su ojačali u petak više od jedan odsto. Iako bi situacija na Crvenom moru mogla da odloži isporuke sirove nafte, nije jasno da li bi i kako to uticalo na količinu nafte koja se ispumpava iz zemlje.
"Brodovi za rasuti teret koji su trebali da uđu u Suecki kanal izgleda da su se zaustavili", kaže Bilal Muftuoglu, direktor istraživanja za rasuti teret u brodskom posredniku Howe Robinson Partners.
"Od jutros ne vidim da je bilo koji brod ušao", rekao je on i dodao da je do danas postojao stalan protok brodova.
Hutiji uglavnom napadaju brodove koji prevoze industrijsku robu, ne naftu i gas
Kompanija Torm, koja ima flotu od oko 80 tankera, saopštila je da će se držati podalje od Crvenog mora do daljeg. Odluku o pauziranju donela je i kompanija Hafnija, koja poseduje 117 prevoznika i posluje sa još oko 90, i kompanija Stena Bulk sa oko 60.
Do sada je većina napada Hutija na brodove bila protiv kontejnerskih brodova koji prevoze industrijsku robu, što je izazvalo ogromno preusmeravanje trgovine za taj deo pomorske industrije.
Nasuprot tome, broj preusmerenih naftnih tankera do sada je ostao relativno mali.
Gigant za trgovinu robom Trafigura Group procenio je u četvrtak da je kretanje tankera kroz ovu oblast smanjeno za 15 do 20 odsto.
Uprkos tome, neka plovila su i dalje prolazila, pokazalo je digitalno praćenje plovila ranije u petak. Jedan brodski posrednik je izvestio da je većina vlasnika naftnih tankera odlučila da pauzira tranzit kroz to područje, iako su neki nastavili.