Kina je objavila ambiciozne smernice za standardizaciju industrije veštačke inteligencije unutar zemlje. Ministarstvo industrije Kine otkrilo je svoje planove u sredu, i tako privukao pažnju međunarodne zajednice.
Ovaj korak usledio je nakon što su Sjedinjene Američke Države već postavile određene standarde u regulaciji veštačke inteligencije, a Kina jasno izražava svoju ambiciju za vođenjem ovog ključnog tehnološkog područja.
Cilj smernica kineskog ministarstva industrije, koje je ono objavilo na svojim zvaničnim stranicama, jeste postavljanje više od 50 nacionalnih i industrijskih standarda za korišćenje veštačke inteligencije do 2026. godine. Kina, osim što poziva na nesmetano delovanje domaćih kompanija usko povezanih s veštačkom inteligencijom, planira da aktivno učestvuje u postizanju više od 20 međunarodnih standarda do tada, čime potvrđuje svoju nameru da postane globalni lider u ovom ključnom tehnološkom području.
Opširnije
Šta Gates, Altman i Nadella misle o uticaju AI-ja na izbore
Lideri u tom polju rekli su da ozbiljno shvataju pretnju koji veštačka inteligencija donosi izborima.
17.01.2024
Musk hoće veću kontrolu nad Teslom pre ulaska u AI
Elon Musk je upozorio da bi radije pravio proizvode veštačke inteligencije van kompanije Tesla Inc. ako ne dobije 25 odsto glasačke kontrole.
16.01.2024
Ništa lično, zamenjeni ste digitalnim blizancem
Miquela je sarađivala sa modnim brendovima poput Prade, Calvin Kleina, i drugima. Ipak, Miquela Sousa nije ljudsko biće.
15.01.2024
MMF: AI će uticati na 40 odsto radnih mesta globalno
Napredne ekonomije će biti više izložene nego tržišta u razvoju i zemlje sa niskim prihodima
16.01.2024
Veza Microsofta i OpenAI-ja pod lupom Evropske komisije
Postoji sumnja da li je zaista reč o dve sasvim nezavisne firme ili Microsoft ima snažan uticaj na dešavanja u OpenAI-ju.
09.01.2024
Nacrt smernica za standardizaciju veštačke inteligencije fokusira se na iskorišćavanje početnih prilika u evoluciji industrije veštačke inteligencije. Ministarstvo ističe da će 60 odsto tih standarda biti usmereno prema podršci "opštim vitalnim tehnologijama i projektima razvoja aplikacija", s ciljem osiguravanja sveobuhvatnog pokrivanja ključnih aspekata u razvoju veštačke inteligencije.
Ova objava kineskog ministarstva dolazi u trenutku kada većina zapadnih zemalja, poput Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije, već implementira regulacije i smernice za veštačku inteligenciju. Kina, želeći da uhvati korak s napretkom u SAD i Evropi, jasno pokazuje svoju nameru da postane ključna figura u globalnom kontekstu veštačke inteligencije.
Američki predsednik Joe Biden nedavno je podstakao razvoj standarda za veštačku inteligenciju u SAD, prema izveštaju CoinGapea. Evropska unija takođe je postigla značajan napredak potpisivanjem privremenog sporazuma o nadzoru veštačke inteligencije. Kineska inicijativa ne samo da potvrđuje značaj veštačke inteligencije u globalnom kontekstu već i podstiče saradnju i dijalog na međunarodnom nivou u ovom području tehnološkog razvoja.