Investicija Microsofta od 13 milijardi dolara u OpenAI rizikuje celovitu istragu regulatora Evropske unije (EU), nakon što je pobuna u kompaniji koja je kreirala ChatGPT razotkrila duboke veze između te dve firme.
Evropska komisija je objavila u utorak da ispituje da li treba da sprovede potpunu istragu u skladu s evropskim pravilima o spajanjima i preuzimanjima. Odluka EU, koja je deo šireg napora pomnije analize sektora veštačke inteligencije, dolazi nakon što je sličan potez povukao i regulator tržišne konkurencije u Ujedinjenom Kraljevstvu (UK).
"Virtuelni svetovi i generativna veštačka inteligencija se brzo razvijaju. Ključno je da ta tržišta ostanu podložna kompetitivnosti i da ništa ne stoji na putu razvoja poslovanja i omogućavanja najboljih i najinovativnijih proizvoda za potrošače", izjavila je poverenica EU za tržišnu konkurenciju Margrethe Vestager.
Opširnije
New York Times tuži Microsoft i OpenAI zbog kršenja autorskih prava
The New York Times je tužio Microsoft Corp. i OpenAI Inc. za korišćenje njihovog medijskog sadržaja za razvoj veštačke inteligencije.
28.12.2023
Britanski regulator ispituje partnerstvo Microsofta i OpenAI-ja
Microsoft je u OpenAI dosad uložio 13 milijardi dolara, a tvrdi da se ne radi o klasičnoj akviziciji.
09.12.2023
Sporazum Microsofta i Activisiona doveo do novih pitanja apelacionog suda
Sud razmatra to što je Federalna trgovinska komisija osporila valjanost pređašnje odluke kojom je odobreno preuzimanje.
09.12.2023
Microsoft je značajno profitirao od povezanosti sa OpenAI-jem, jer se integrisanjem proizvoda te firme u svaki deo svog poslovanja vrlo brzo nametnuo kao lider među tehnološkim kompanijama na polju veštačke inteligencije.
Microsoft je saopštio da je partnerstvo od 2019. sa OpenAI-jem omogućilo inovaciju i konkurentnost uz očuvanje nezavisnosti obe firme.
Nedavno otpuštanje pa ponovno angažovanje Sama Altmana kao izvršnog direktora u OpenAI-ju pokazalo je koliko su te dve kompanije isprepletane.
Britanski regulator je u decembru objavio da saga oko Altmana, OpenAI-ja i uloge Microsofta zavređuje pomniju analizu o mogućoj dubljoj istrazi. Zapravo je reč o tome da se vidi da li je ravnoteža snaga poremećena tako da jedna kompanija ima veći uticaj na drugu.
Istovremeno EU poziva na dostavljanje informacija o pitanjima u vezi sa tržišnom konkurencijom koja mogu da nastanu u domenu generativne veštačke inteligencije i virtuelnih svetova.
"Pozivamo kompanije i stručnjake da nas upozore na bilo kakve probleme oko konkurentnosti koje mogu uočiti u svojoj industriji, a istovremeno pomno nadziremo partnerstva u sektoru veštačke inteligencije kako se ne bi narušila tržišna dinamika", rekla je Vestager.
Investicije rizičnog kapitala u veštačku inteligenciju u EU iznosile su više od 7,2 milijarde evra prošle godine, a tržište virtuelnih svetova se procenjuje na više od 11 milijardi evra.