Japan bi trebalo da dobije odobrenje za ispuštanje više od milion kubnih metara prečišćene vode sa lokacije nuklearne katastrofe u Fukušimi u Tihi okean, što je sporni plan koji je narušio veze sa susedima, uključujući Kinu.
Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grossi posetiće Japan od utorka kako bi podneo završni izveštaj o bezbednosti procesa i sastao se sa zvaničnicima, uključujući ministra spoljnih poslova Yoshimasa Hayashija. Domaći nuklearni regulator takođe treba da izda ključnu procenu.
Obe studije su spremne da podrže Tokyo Electric Power Co. da počne da ispušta vodu - po zapremini ekvivalentno oko 500 olimpijskih bazena - u more. To je neophodno da bi se omogućilo potpuno povlačenje lokacije u Fukušimi nakon zemljotresa i cunamija 2011. koji su izazvali najgoru atomsku katastrofu na svetu od Černobilja.
Opširnije
Japan i Francuska povećavaju nuklearnu saradnju
Japan planira investiciju u nove nuklearne reaktore vrednu 337 milijardi dolara.
03.05.2023
Borba oko nuklearnog sektora
Rat u Ukrajini je uticao na sektore nafte i gasa, ali je nuklearna energija, ako ne netaknuta, onda ostala bitno nepromenjena.
23.04.2023
Nuklearna energija traži manje prostora od vetroparkova
Umišljanje da je jedan oblik energije bez emisija "zelen", a drugi nije, pogrešna je premisa zasnovana na fantazijama o rastu iz 1970-ih.
20.04.2023
Greenpeace tuži EU zbog lažne zelene dozvole za gas i nuklearnu energiju
Greenpeace je saopštio da tuži izvršnu vlast Evropske unije zbog njene odluke da nekim gasnim i nuklearnim elektranama dodeli lažnu zelenu oznaku.
18.04.2023
EU postigla dogovor o ulozi nuklearne energije u zelenoj tranziciji
Države članice EU i Evropski parlament postigli su dogovor o povećanju udela obnovljivih izvora u energetskom miksu do kraja ove decenije.
30.03.2023
Dublji nuklearni sporazum Kine i Rusije pod nosom SAD
Saradnja preti da poremeti globalnu ravnotežu moći.
22.03.2023
Japan je uverio druge države da je ispuštanje vode bezbedno, u skladu sa standardnom industrijskom praksom i da je neophodno, jer će oko 1.000 rezervoara za skladištenje u Fukušimi dostići pun kapacitet početkom 2024. Druge zemlje sa nuklearnim elektranama već bezbedno ispuštaju slične razblažene otpade u more, navode iz IAEA.
Ovaj potez takođe dolazi u trenutku kada se Japan pridružuje širem globalnom ponovnom okretanju nuklearnoj energiji, pri čemu nekoliko država nastoji da poveća energetsku samodovoljnost oživljavanjem reaktora koji miruju, dodavanjem postrojenja ili ulaganjem u novu tehnologiju. Premijer Fumio Kishida ima za cilj da radi na poboljšanju domaće podrške za ovaj izvor energije, a napori Japana da završi zatvaranje lokacije u Fukušimi smatraju se ključnim za ulivanje poverenja.
Uprkos diplomatskom pritisku Japana, plan ispuštanja komplikuje neke globalne odnose.
"Okean nije privatna kanalizacija Japana", rekao je prošlog meseca portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Wang Wenbin, upozoravajući da predloženo oslobađanje nosi rizik za susedne zemlje i pacifičke ostrvske zemlje. "Nije etički ni zakonito prenositi rizik od nuklearne kontaminacije na ostatak sveta", rekao je Wang u ponedeljak na redovnoj konferenciji za novinare održanoj u Pekingu.
Japanski kozmetički brendovi bili su na meti viralne kampanje u vezi sa ovim problemom, koja je širila nedokazane tvrdnje o bezbednosti na kineskim platformama društvenih medija. U Južnoj Koreji, potražnja za morskom solju je porasla jer potrošači prave zalihe začina usred zabrinutosti da bi ispuštanje otpadnih voda moglo narušiti buduće zalihe.
Iako se centralna vlada u Seulu nije javno suprotstavila japanskim planovima, istraživanje lista Yomiuri i južnokorejskog Hankook Ilboa sprovedeno u maju pokazalo je da se 84 odsto ispitanika protivi ispuštanju. Nacionalna opoziciona Demokratska partija predvodila je demonstracije u subotu, za koje je tvrdila da im je prisustvovalo oko 100.000 ljudi, navodi Yonhap News.
Forum pacifičkih ostrva, grupa od 18 zemalja, uključujući Fidži, Papuu Novu Gvineju i Australiju, pozvao je Japan da razmotri alternativu i pozvao na dodatne diskusije o rizicima.
"Strahovi i neizvesnost ljudi u regionu su stvarni, bez obzira na to koliko će puštanje u javnost biti bezbedno obrađeno, i koliko god da je rizik minimalan", rekla je Nancy Snow, konsultant za bezbednost reputacije u Tokiju i autor knjige o japanskoj javnoj diplomatiji. "Njihova zabrinutost se ne može uzeti olako niti odbaciti."
Otpadne vode ne bi trebalo da budu puštene tokom leta kada će stanovnici koristiti plaže u zemlji, rekao je Natsuo Yamaguchi, lider japanskog Komeita, manjinskog partnera u koalicionoj vladi zemlje, prema izveštaju Nikkei. Država će se držati svog plana da počne sa ispuštanjem vode oko letnjeg perioda, rekao je u ponedeljak glavni sekretar kabineta Hirokazu Matsuno.
Japan je 2021. najavio da planira postepeno ispuštanje oko 1,3 miliona kubnih metara prečišćene otpadne vode iz nuklearne elektrane Fukušima Dai-ichi koja se akumulirala na lokaciji od 2011. Tokyo Electric, ili Tepco, održavaju cikluse u vodi kako bi ostaci i gorivo u uništenim nuklearnim reaktorima bili hladni, a kontaminirana tečnost - zajedno sa drugim podzemnim vodama i kišom - obrađuje se kako bi se uklonila većina radioaktivnih elemenata. Obrađena voda, koja još uvek sadrži tricijum, sakupljena je i uskladištena.
Tepco očekuje da će flota od oko 1.000 rezervoara za skladištenje dostići maksimalni kapacitet između februara i juna sledeće godine, a kompanija je tvrdila da ne može da nastavi da čisti prostor za dodatna plovila jer je to potrebno za druge delove procesa razgradnje. Skladištenje vode takođe nosi rizike od curenja, koje su pojačane statusom Japana kao jedne od zemalja koje su najviše podložne zemljotresima.
U jednom od svojih preliminarnih izveštaja u aprilu, IAEA je rekla da je Tepco uzeo u obzir pitanja postavljena u prethodnim bezbednosnim pregledima i da je "napravio značajan napredak u ažuriranju svojih planova", signalizirajući da će agencija verovatno dati konačno odobrenje. Grossi će posetiti Fukušimu tokom svog putovanja u Japan i otvoriti kancelariju IAEA na tom mestu, saopštila je agencija u petak.
Tepco planira da pomeša tretiranu tečnost sa morskom vodom kako bi razblažio koncentraciju tricijuma na "znatno ispod" smernica japanske vlade i Svetske zdravstvene organizacije, pre nego što ga ispusti u okean tokom čak 40 godina kroz podmorski tunel. Tricijum ima radioaktivni poluživot od nešto više od 12 godina, prema IAEA.
Japanska vlada još nije odredila nikakav konkretan datum za početak puštanja vode i rekla je da će nastaviti da vodi razgovore sa lokalnim zajednicama, uključujući sektor ribarstva, kako bi pokušala da ublaži njihovu zabrinutost.
Ispuštanje vode iz nuklearnih elektrana je standardna praksa i većina operacija na svetskom nivou otpušta male količine tricijuma i drugog radioaktivnog materijala u reke i okeane, saopštila je ranije IAEA.