To što je ruska vojaska zauzela najveću nuklearnu elektranu u Evropi ne samo da izlaže Ukrajince riziku od atomske nesreće, već može i potkopati planove za instaliranje novih minijaturnih reaktora na udaljenim mestima.
Meseci granatiranja i raketnih napada na nuklearnu elektranu u Zaporožju otkrivaju ranjivosti koje elektroprivrede nisu bile prinuđene da uzmu u obzir. Inženjeri obično dizajniraju reaktore da izdrže oluje, zemljotrese ili padove aviona, ali do sada nisu uračunavali rat u svoje proračune.
"Nijedna nuklearna elektrana na svetu nije projektovana da radi u ratnim uslovima", rekao je Mycle Schneider, vodeći autor izveštaja o stanju svetske nuklearne industrije objavljenog u sredu. "Nuklearne elektrane su odmah ranjive."
Posmatrači Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) prijavili su desetine napada u Zaporožju, gde su štrajkovi sporadično prekidali snabdevanje strujom i vodom, primoravajući postrojenje koje bi normalno proizvodilo petinu električne energije u Ukrajini, da se zatvori. Otpornost stanice pomno prati nuklearna industrija, koja radi na novoj generaciji malih modularnih reaktora, ili SMR, kako bi zamenila svetsku flotu tradicionalnih elektrana.
Proizvođači SMR-a, uključujući NuScale Power Corp. i TerraPower LLC koju podržava Bill Gates, kažu da će njihove mašine biti jeftine i brze za postavljanje. Postoji oko 80 jedinstvenih dizajna mini-reaktora u razvoju širom sveta, a neki prodavci promovišu SMR kao rešenja za udaljene, pogranične gradove kojima je potrebna struja.
"U teoriji, govorimo o hiljadama jedinica koje bi trebalo da budu instalirane da bi imale uticaj na tržišta električne energije ili klimatske promene", rekao je Schneider u intervjuu. "Ali ako množite jedinice, množite i potencijalne ciljeve."
Izveštaj o statusu iz 2022. godine posvećuje jedno poglavlje novim pretnjama koje je razotkrio ruski rat protiv Ukrajine. Godišnju publikaciju pišu vrhunski nuklearni istraživači iz celog sveta, a pripremili su je uz finansiranje američke fondacije MacArthur i nemačke Heinrich Boell Stiftung.
"Što je veći nuklearni udeo, teže je zatvoriti sve reaktore kao meru predostrožnosti u slučaju rata", navodi se u izveštaju od 385 stranica. "Fizika se ne menja u ratnim uslovima. Ako topljenje jezgra bude izazvano udarom oružja na zgradu reaktora, verovatno će izaći više radioaktivnosti jer oštećeno kućište reaktora ne može da ispuni svoju predviđenu svrhu zadržavanja."
Regulatori koji su prisustvovali prošlomesečnoj generalnoj konferenciji IAEA na sličan su način upozorili da prodavci nuklearne energije moraju da preispitaju bezbednosni inženjering ako se očekuje da postrojenja izdrže pretnju rata.
"Čak i ako su strukture izuzetno dobro dizajnirane, ne možete očekivati da će izdržati napad u vojnom stilu", rekao je Aybars Gurpinar, bivši direktor za nuklearnu bezbednost IAEA. "Oni nisu dizajnirani za ovo."
Dok je Ministarstvo odbrane SAD dodelilo sredstva kompanijama BWX Technologies, X-Energy LLC i Westinghouse da istraže izvodljivost SMR-ova veličine traktora koji su ojačani za borbu i mogu biti raspoređeni u ratnim zonama, većina dizajnera ne uzima u obzir vojne rizike . Prisiljavanje inženjera da preispitaju bezbednosna pitanja izazvana ratom moglo bi dodatno oporezovati ekonomiju tehnologije.
"Pošto su SMR-ovi bili i biće, kao i veliki reaktori, podložni kašnjenjima i prekoračenjima troškova, ne postoji prepoznatljiv scenario pod kojim bi mogli da postanu ekonomični u ovim okolnostima", rekao je Schneider. On predviđa da će nuklearna energija nastaviti da raste među azijskim zemljama, dok će polako gubiti tlo pod uticajem solarne energije i energije vetra u Evropi i SAD.