Zemlje uvoznice suočavaju se sa rastućim troškovima za osnovne proizvode od žitarica do biljnih ulja, nagoveštavajući da se nebezbednost prehrane pogoršava.
Globalni račun za uvoz hrane trebalo bi da se popne na rekordnih 1,94 biliona dolara u 2022. godini, oko 128,6 milijardi dolara više nego što je bilo predviđeno u junu, jer troškovi proizvodnje rastu i lanci snabdevanja su poremećeni, prema Organizaciji Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO). Mnoge ekonomski ranjive zemlje plaćaju više, a primaju manje hrane, upozorila je agencija sa sedištem u Rimu u izveštaju u petak.
"Ovo su alarmantni znaci iz perspektive bezbednosti hrane, što ukazuje na to da je uvoznicima teško da finansiraju rastuće međunarodne troškove", saopštila je FAO-va jedinica za tržišta i trgovinu.
Opširnije
Novi rekord u Severnoj Makedoniji: Inflacija se približila 20 odsto
U oktobru su troškovi života porasli za 19,8 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine.
07.11.2022
Odluka Rusije može dovesti do rasta cena žita
Rusija je suspendovala sporazum o izvozu ukrajinskog žita.
30.10.2022
Kompanijama u Srbiji jeftinije da bace hranu nego da doniraju
Činjenjica da se trećina proizvedene hrane baci navela je ljude širom sveta da potraže kreativna rešenja kojim će smanjiti količinu hrane koja završi na deponijama.
18.10.2022
Prodaja Nestle raste uprkos najvećem poskupljenju poslednjih decenija
Prodaja Nestle SA raste uprkos najvećem povećanju cena poslednjih decenija kome je pribegao najveći svetski proizvođač hrane.
19.10.2022
Potrošnja na uvezene prehrambene proizvode nastavlja da raste čak i kada je FAO indeks cena hrane padao sedam meseci uzastopno, odražavajući pad cena roba. FAO-ov račun za uvoz hrane uključuje širi spektar artikala od voća i povrća do morskih plodova, kakaoa, čaja i začina, kao i pića i osnovnih namirnica poput žitarica i mesa.
Uvoz hrane će premašiti prošlogodišnji maksimum za 180 milijardi dolara, ili 10 odsto, uz rast uglavnom zbog zemalja sa visokim i srednjim prihodima. Tempo povećanja tog računa će se usporiti jer više cene i jači dolar nagrizaju kupovnu moć zemalja uvoznica, smanjujući obim.
Očekuje se da će ukupan račun za uvoz hrane za grupu zemalja sa niskim prihodima ostati malo promenjen, iako se očekuje da će se isporuke smanjiti za 10 odsto. To ukazuje na sve veći problem nepristupačnosti, saopštili su iz FAO-a.
Pritom, očekuje se da će globalni uvozni račun u poljoprivredi za troškove kao što su đubrivo, gorivo i seme skočiti za 48 odsto na rekordne 424 milijarde dolara od 2021. Veći računi u kombinaciji sa jačim dolarom će smanjiti aplikacije za unos, ugrožavajući i produktivnost i bezbednost prehrane u narednom godine, saopštili su iz FAO-a.