Globalne cene hrane su se stabilizovale u oktobru, pošto su poremećaji u snabdevanju izazvani ratom u Ukrajini delimično nadoknađeni usporavanjem potražnje za osnovnim namirnicama.
Lepo vreme je povećalo zalihe useva poput ječma, a rastuća inflacija obuzdava trgovinu robom od sira do svinjetine. To je pomoglo da ublaži šokove u snabdevanju iz Crnog mora i dovelo je do pada mesečnog indeksa troškova hrane Ujedinjenih nacija za 0,1 odsto u oktobru, na najnižem nivou od januara.
Kontinuirani pad nudi izvesno olakšanje domaćinstvima koja se bore sa smanjenjem troškova života. Indeks je u padu sedmi mesec zaredom, što je njegov najduži pad u poslednjih devet godina, a inflacija hrane je počela da usporava u zemljama od Indonezije do Paragvaja.
Cene mesa, šećera, biljnog ulja i mlečnih proizvoda su pale, saopštila je u petak Organizacija UN za hranu i poljoprivredu. Ipak, indeks je i dalje značajno povišen u odnosu na prethodne godine, a rastući američki dolar otežava zemljama uvoznicama hrane da obezbede snabdevanje, rekla je Erin Collier, ekonomista FAO-a u Rimu.
Može potrajati dok promene cena robe ne dođu na police prodavnica, a proizvođači se bore sa većim troškovima za rad i energiju. Osim toga, putanja pošiljki žitarica i biljnog ulja iz Ukrajine ostaje nejasna, što je vitalni element za buduće cene hrane.
Žitarice su porasle za tri odsto tokom meseca, to je jedina robna grupa u indeksu koja je dobila. Rusija je ove nedelje nastavila da učestvuje u ukrajinskom paktu za izvoz useva, nakon kratke suspenzije koja je privremeno zaustavila brodove. Dogovor dolazi za obnovu sredinom novembra i zvaničnici tek treba da verifikuju produženje.
Cene pšenice i kukuruza "bile su podržane tekućom neizvesnošću", rekla je Collier.
Indeks hrane UN-a skočio je na rekord u martu, ubrzo nakon što je Rusija započela rat u Ukrajini i pošto su se zatvorile zatvorile ukrajinske luke.
"Mogući raskid sporazuma preti da ponovo podstakne tržišne cene i dodatno pogorša globalnu zabrinutost za bezbednost hrane", naveo je u saopštenju Informacioni sistem poljoprivrednog tržišta.
U oktobru cene hrane u Srbiji u proseku 23,9 odsto veće
Ukupna inflacija u Srbiji je u oktobru iznosila 15 odsto nakon 14 odsto zabeleženih u septembru. To je najviše što je izmereno od 2007. I ovoga puta su za ovako visoku inflaciju glavni krivci više cene hrane i energenata.
U odnosu na septembar, cene u Srbiji su u proseku porasle za 1,9 odsto, pokazali su nedavno podaci RZS.
Hrana je u oktobru u proseku poskupela za 23,9 odsto na godišnjem nivou, dok su potrošači za mleko, sir i jaja morali da plate skoro 40 odsto više nego pre 12 meseci.
- U pisanju teksta pomogli Suzana Peljto i Branislav Urošević