Svetske cene hrane su pale 12. uzastopni mesec i dostigle najniži nivo od jula 2021. godine, iako još uvek nema znakova da se pad zapravo širi do polica sa namirnicama.
Indeks cena hrane i sirovina Ujedinjenih nacija (UN) u martu je pao za 2,1 odsto, postavivši najduži niz gubitaka u tri decenije. Prošlomesečni pad izazvan je žitaricama, biljnim uljima i mlečnim proizvodima, što je neutralisalo rast cena šećera i mesa.
Mera je pala za 21 odsto u odnosu na rekord koji je postavljen pre godinu dana, kada je ruska invazija na Ukrajinu poremetila izvoz žitarica, iako je i dalje skoro 40 odsto viša nego pre dve godine.
Opširnije
Rizici svetskog snabdevanja hranom rastu kako trgovci napuštaju Rusiju
Ruski stisak nad snabdevanjem hranom jača pošto su dva trgovca rekla da će zaustaviti kupovinu žitarica za izvoz iz zemlje.
01.04.2023
Kako će veće cene nafte uticati na borbu protiv klimatskih promena
Trenutna reakcija na iznenadnu odluku OPEC+ da smanji proizvodnju bila je sasvim jasna, cene nafte su porasle najviše u više od godinu dana.
04.04.2023
Privrede Adria regiona čeka težak ekonomski put u 2023.
Analitički tim Bloomberg Adrije ističe da najnoviji pokazatelji ekonomskog raspoloženja potvrđuju njihove prognoze o znatnom padu privrednih kretanja ove godine.
03.04.2023
"Iako su cene pale na svetskom nivou, one su i dalje veoma visoke i nastavljaju da rastu na domaćim tržištima, što predstavlja dodatne izazove za bezbednost hrane", rekao je u saopštenju Máximo Torero, glavni ekonomista Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) Ujedinjenih nacija.
Inflacija cena hrane je nastavila da raste u mnogim zemljama, jer se jeftinija roba nadoknađuje drugim troškovima kao što su energija, radna snaga, transport i prerada. U mnogim zemljama u razvoju koje se u velikoj meri oslanjaju na uvoz hrane, situacija je pogoršana zbog slabosti lokalne valute, rekao je Torero. Cene nastavljaju da rastu i u bogatijim zemljama, što vrši pritisak na vlade da reaguju.
"Inflacija cena hrane i dalje predstavlja ozbiljnu brigu u mnogim zemljama", saopštio je u četvrtak Agricultural Market Information System, koji prati globalna tržišta hrane.
Kombinacija velikih zaliha, smanjene potražnje za uvozom i proširenja Crnomorske inicijative za izvoz žitarica doprineli su padu troškova prehrambenih proizvoda, saopštio je u petak FAO.