Srbija želi da izađe na tržišta emitovanjem održivih obveznica, kako bi iskoristila trenutnu otpornost privrede koja je zemlju približila sticanju investicionog kreditnog rejtinga.
Vlada u Beogradu je ovlastila BNP Paribas SA, BofA Securities Inc., Deutsche Bank AG, Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. i Raiffeisen Bank International AG, kao združene vodeće menadžere, da organizuju poziv za svetske investitore u utorak za obveznice referentne ili takozvane benčmark veličine emisije sa rokom dospeća od 10 godina, prema rečima osobe upoznate sa planovima koja je tražila da ne bude imenovana.
U aprilu je S&P Global Ratings podigao izglede za dugoročni dug Srbije u stranoj valuti, koji je sada na nivou BB+, to jest jedan nivo ispod investicionog rejtinga. S&P se pozvao na snažne makroekonomske rezultate u 2023. i moguća dalja poboljšanja u pogledu eksternog i fiskalnog učinka.
Opširnije
Kina oprezna sa ’dugim’ obveznicama, želi da izbegne SVB scenario
Kina bi mogla da krene da smanjuje kamatne stope, što nosi rizike po finansijski sistem.
04.06.2024
Saznajemo: Raiffeisen u Srbiji planira dinarske obveznice od 50 miliona evra
Minimalni ulog je 20 miliona dinara, dok je 'call' opciju moguće realizovati u junu 2027. godine, kaže izvor Bloomberg Adrije.
29.05.2024
Katar preko prve zelene obveznice prikupio 2,5 milijardi dolara
Ove hartije su emitovane u tranšama od jedne milijarde dolara sa ročnošću od pet godina, i 1,5 milijardi dolara sa rokom dospeća od 10 godina.
22.05.2024
Analiza BBA: Dobra godina za akcije u regionu, cene obveznica bi mogle rasti
Analitičari Bloomberg Adrije u drugoj polovini ove godine očekuju solidan učinak deoničkog tržišta u Adria regionu, dok kod obveznica očekuju blagi rast cena.
20.05.2024
Zemlja se vraća na međunarodna tržišta prvi put od januara 2023. godine, sa ranim znacima ekonomskog približavanja Evropskoj uniji (EU) kao načinom za privlačenje investitora.
Privredni rast se ubrzava već pet kvartala, uključujući i rast (veći od očekivanog) od 4,7 odsto u prvom tromesečju ove godine. Vlada i Narodna banka Srbije (NBS) očekuju ukupan rast za celu godinu od 3,5 odsto. Srbija za ovu godinu planira budžetski deficit od 2,2 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), dok javni dug ostaje ispod 50 odsto BDP-a.
Vlast je u januaru povećala prodaju dinarskog duga na domaćem tržištu, ali je smanjila emisiju u drugom kvartalu plasiranjem obveznica u vrednosti od samo 150 miliona evra.