Kina je izvukla pouke iz propasti banke Silicon Valley Bank u SAD i sada reaguje na rast broja onih koji se klade na dugoročne obveznice u državi, kažu iz Macquarie Groupa.
Narodna banka Kine (PBOC) pokušava da ograniči broj pozicija u dugim obveznicama kroz verbalna upozorenja u poslednjim mesecima. U petak su rekli da će početi da prodaju dugoročni dug u državnom vlasništvu.
Kako ocenjuje Larry Hu, ekonomista Macquarie Groupa, to podseća na propast SVB banke koja je poljuljala poverenje u ceo bankovni sistem u SAD.
Opširnije
Propali Silicon Valley Bank najavio svoj povratak
Rukovodioci SVB okupili su se na konferenciji u Las Vegasu kako bi poslali poruku: banka se vratila.
26.10.2023
ECB pojačava kontrolu likvidnosti banaka
ECB pojačava kontrolu rezervi likvidnosti zajmodavaca i mogla bi da saopšti strože zahteve pojedinačnim firmama.
19.05.2023
SVB donela još jednu milijardu porodici koja stoji iza First Citizensa
Udeo koji Holding i njegova porodica imaju u First Citizensu iznosi 2,2 milijarde dolara.
13.05.2023
CEO i CFO SVB-a dali otkaze posle kolapsa banke
Do promena dolazi posle kolapsa Silicon Valley Banka, koji je bio deo SVB Financial Groupa.
22.04.2023
Ulaganja u SVB šefa švedskog penzionog fonda koštala posla
Zbog preteranog izlaganja specijalizovanim američkim bankama u problemima, fond Alecta izgubio je oko dve milijarde dolara.
11.04.2023
"Regulatori sigurno misle na Silicon Valley Bank, koji je propao u martu 2023. zbog velike koncentracije kapitala u dugoročnim obveznicama", napisao je Hu. Saga o SVB banci pokazuje koliki je rizik kada krene da se menja nivo i pravac kamatnih stopa u državi.
Za Kinu, taj rizik će se pojaviti kada se promeni deflatorno okruženje, a "oko 4.000 malih i srednjih banaka će biti naročito ranjivo" zbog njihove veće izloženosti dugoročnim obveznicama, napisao je Hu. Tada bi pad prinosa na državne obveznice mogao da ugrozi finansijsku stabilnost, dodaje.
Kineski dug je ove godine imao bolji učinak od ostatka sveta. Na rast je uticala velika domaća tražnja i strah da bi slabiji privredni rast mogao da ograniči povrat na ulaganja u rizičnije klase imovine. Rast kamatnih stopa nije blizu, a ekonomisti se trenutno fokusiraju na moguća smanjenja kamata PBOC u narednim mesecima.
Vlada je nizom mera pokušala da ojača privredni rast i potrošnju, ali investitori nisu ubeđeni u njihovu delotvornost.
Međutim, viđenje nekih da će Kina zauvek imati niske stope je preterano, kaže Hu. Peking će verovatno morati da usvoji dodatne mere podrške kako bi ispunio cilj rasta kada padne tražnja, a u tom slučaju će cene ponovo rasti, dodao je.
"Ovo će se desiti ako uspori američka privreda i/ili ako poraste protekcionizam u svetskoj trgovini", napisao je Hu.