Centralna banka Kine nije menjala referentne kamatne stope u zemlji, a u strahu od volatilnosti na tržištu obveznica pokrenula je stres-testove u najvećim finansijskim institucijama.
Narodna banka Kine (PBOC) nije menjala svoju jednogodišnju osnovnu kamatnu stopu na kredite, koja služi kao referentna stopa za kreditiranje privrede, objavili su iz centralne banke.
Centralna monetarna institucija najveće azijske privrede ovu stopu je u julu smanjila za 20 baznih poena. Kako piše Bloomberg, banka je ovog meseca iz sistema izvukla višak likvidnosti vredan 14 milijardi dolara.
Opširnije
Kina obveznicama lokalnih vlasti spasava tržište nekretnina
U Kini je, prema zvaničnim podacima, takozvani građevinski višak (broj kvadratnih metara u zgradama i kućama koje kompanije nisu uspele da prodaju) u julu dostigao 382 miliona kvadratnih metara.
20.08.2024
Ubrzala inflacija u Kini, ali tražnja i dalje zabrinjava
Indeks potrošačkih cena porastao je za 0,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok su analitičari očekivali stopu rasta od 0,3 odsto.
09.08.2024
Fed bi mogao da prinudi PBOC da brže smanjuje kamate
Narodna banka Kine (PBOC) zbog pada na svetskim finansijskim tržištima neočekivano je dobila predah.
08.08.2024
"Ovo izvlačenje pokazuje da PBOC želi da održi razuman i dovoljan nivo likvidnosti, ali da ga smanji toliko da spreči ulagače u obveznice da izazovu poremećaje na tržištu", rekao je Bruce Pang, glavni ekonomista za Kinu u kompaniji Jones Lang LaSalle Inc.
Zbog ulagača u obveznice Kina je počela da među najvećim finansijskim institucijama u zemlji sprovodi stres-testove da vidi da li bi one mogle da bez potresa izdrže izlazak iz pozicija onih koji se klade na rast dužničkih hartija.
Investitori bi trebalo da se spreme za volatilnost i moguć rast prinosa i pad cena kineskih obveznica koje su ove godine imale više nego dobar učinak, rekao je Zhaopeng Xing, viši strateg u kompaniji Australia & New Zealand Banking Group.
Bloomberg je tokom vikenda pisao o tome da centralna banka verovatno neće zabraniti kupovinu državnih obveznica, naročito ne za legitimne institucionalne investitore.
Međutim, vlasti vide kao rizik to što ljudi sve više kupuju državni dug i kažu da pad prinosa na dugi rok nije održiv, rekao je izvor Bloomberga upoznat sa planovima centralne banke.