Centralna banka Kine odlučila je da ne menja kamatne stope i deseti mesec zaredom, i pokazala oprez u pružanju podrške privredi zbog viška likvidnosti i mogućeg slabljenja juana.
Narodna banka Kine (PBOC) je kamatnu stopu na jednogodišnje zajmove (MLF) zadržala na 2,5 odsto, što su analitičari koje je anketirao Bloomberg i očekivali. Kako bi sprečila višak likvidnosti, banka je iz bankarskog sistema izvukla 55 milijardi juana (7,6 milijardi dolara).
Odluka pokazuje da je monetranim vlastima više stalo do valutne stabilnosti nego do nižih cena zaduživanja. Podsetimo, privredni oporavak druge po veličini ekonomije sveta ne ide onako dobro kako su zvaničnici najavljivali.
Opširnije
Tražnja za kineskim 50-godišnjim obveznicama oborila prinos na istorijski minimum
Kina je prodala 50-godišnje obveznice u vrednosti od 35 milijardi juana (4,8 milijardi dolara) po stopi prinosa od 2,53 odsto.
14.06.2024
Da li je fabrika za proizvodnju vozova sledeća velika kineska investicija u Srbiji?
Nekoliko dana nakon posete kineskog predsednika Xi Jinpinga Srbiji, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je jednu veliku kinesku investiciju.
07.06.2024
Kina prestala da kupuje zlato, cena metala pala
Cena zlata je u 12.47 časova bila 2.335,39 dolara po troj unci, što je pad od 1,75 odsto u odnosu na prethodni dan.
07.06.2024
Kina oprezna sa ’dugim’ obveznicama, želi da izbegne SVB scenario
Kina bi mogla da krene da smanjuje kamatne stope, što nosi rizike po finansijski sistem.
04.06.2024
Zadrška u pomoći privredi bi mogla da uguši nade o monetarnoj relaksaciji koje su prinose na obveznice držale blizu dvodecenijskih minimuma.
"Smanjenje kamata bi koristilo privredi u ovom momentu" jer je kreditiranje usporilo, rekao je Lynn Song, glavni ekonomista za kineska tržišta u ING Banku. "Verovatno je PBOC odlučila da ostavi kamate na istim nivoima zbog svog glavnog prioriteta, a to je u ovom momentu stabilnost kursa juana", dodao je.
PBOC će, pored kursa juana, morati da uzme obzir neto kamatne marže banaka kada bude odlučivala o smanjenju cena zaduživanja, navode dva odvojena izveštaja državnih medija u Kini.
Oporavak kineske privrede ne ide najbolje. Podaci koji su objavljeni ranije tokom dana su pokazali da je industrijska proizvodnja usporila rast u maju, mada je promet u maloprodaji pozitivno iznenadio analitičare.
Uprkos pokušajima vlade da kroz emisije obveznica prikupi sredstva za infrastrukturne projekte, dugogodišnja kriza na tržištu nekretnina se nastavlja. Cene stanova su u maju pale i više od očekivanja.
Izvoz je u maju porastao više od očekivanja, a inflacija je ubrzala, ali sporije nego što se predviđalo. Sa druge strane, aktivnost u fabrikama je prošlog meseca nenadano pala.
Kurs juana se nakon objavljivanja odluke PBOC stabilizovao i u Kini i na drugim tržištima. Prinos na 10-godišnje obveznice nije se mnogo menjao i iznosio je 2,26 odsto.
Prema poslednjoj anketi koju je sproveo Bloomberg, ekonomisti za Kinu očekuju privredni rast od 4,9 odssto za ovu godinu. To je blizu cilja od pet odsto koji je postavila i vlada Kine, iako su analitičari rekli da će za ispunjenje ovog cilja biti potrebne dodatne mere podrške privredi.