Sveobuhvatne monetarne, fiskalne i regulatorne mere koje je Kina najavila i (delom) uvela počele su da daju rezultata, ako je suditi po reakcijama tržišta. Međutim, ekonomisti i dalje ne žure sa optimističnim izjavama.
Ponedeljak je kineskim akcijama doneo deveti uzastopni dan rasta, a indeks CSI 300 od sredine septembra je porastao 27 odsto, prenosi Bloomberg.
S druge strane, novi podaci bi mogli da pokvare ružičastu sliku o drugoj po veličini svetskoj privredi.
Opširnije
Srpska industrija i dalje raste, da li Kina i Nemačka kvare slavlje?
Nemačkoj preti još jedna godina bez rasta, a i Kina ima probleme sa rudarenjem u inostranstvu.
30.09.2024
Kinezi u pohodu na Srbiju: raste broj turista i avio-linija
Nacionalna avio-kompanija Air Serbia je u ponedeljak poslala prvi avion iz Beograda za Guangdžou, a pre nepune dve godine je pokrenula letove za Tjenđin.
30.09.2024
Kovačević: Mere Kine nedovoljne da uzburkaju tržište nafte
Kina je u petak smanjila iznos koji banke moraju da drže u rezervi i snizila je jednu od glavnih referentnih kamatnih stopa.
27.09.2024
Kina snizila ključnu kamatnu stopu i obaveznu rezervu
Smanjenje stope obavezne rezerve Narodne banke Kine (PBOC) za 0,5 procentnih poena najavio je ranije ove nedelje šef centralne banke Pan Gongsheng.
27.09.2024
Proizvodna aktivnost je u Kini nastavila da usporava, a u septembru je usporio i uslužni sektor. Indeks PMI za avgust iznosio je 49,8 poena, što znači da je proizvodnja u padu nije bila samo tri meseca u poslednjih 17 meseci.
Centralna banka Kine je prošle nedelje smanjila stopu obavezne rezerve kao i sedmodnevnu reverznu repo stopu, ne bi li banke podstakle da više i povoljnije kreditiraju privredu i stanovništvo.
O kretanjima akcija u Kini i stimulativnim ekonomskim merama koje sprovodi ta država za Bloomberg Adria TV govorio je direktor investicija u KraneSharesu Brendan Ahern. |
Ovi podaci su namah obeshrabrili tržišta, ali izgleda da svi željno iščekuju više detalja o merama podrške privredi.
"Ne verujem da će septembarski makroekonomski podaci napraviti bitniju razliku na tržištima. Svi čekamo više detalja o fiskalnim merama", rekao je Xin-Yao Ng iz kompanije Abrdn Asia Ltd.
I analitičari Bloomberg Economicsa kažu da su septembarski podaci pokazali zašto je Kina morala da reaguje.
"Slabost kineske privrede koju su dokazali i septembarski podaci pokazuje zašto su kineske vlasti morale da se daju u akciju ne bi li pogurale rast. Implementacija mera, naročito fiskalnih, biće ključna u podizanju raspoloženja i poverenja potrošača u Kini", rekla je Chang Shu, glavna ekonomistkinja Bloomberg Economicsa za Aziju.
Podsećanja radi, Politbiro je prošle nedelje najavio sveobuhvatne mere koje će podstaći potrošnju i privredni rast. Pored toga, najmoćnije političko telo u Kini (čiji je član i predsednik Xi Jinping) obećalo je i da će ove mere doprineti stabilizaciji na tržištu nekretnina, koje se već dugo muči.
Kina se, za razliku od većine zapadnih zemalja gde je problem bila inflacija, bori sa niskom potražnjom na domaćem terenu.
"Nedostatak domaće tražnje je ozbiljan problem, a pad zaposlenosti i pesimizam čine da stanovništvo teži štednji, a ne potrošnji", rekao je Wang Zhe, viši ekonomista u Caixin Intelligence Groupu.
Nedelja vredna zlata
Tražnja i potrošnja tradicionalno rastu tokom praznika, a u Kini upravo počinje takozvana Zlatna nedelja, sedmodnevni državni praznik kada se kineski potrošači odlučuju za posetu rođacima ili put u inostranstvo.
Kako piše Bloomberg, ove godine bi Kinu moglo da napusti najviše turista još od pandemije virusa korona.
"Očekujemo da će oktobarska Zlatna nedelja biti u ravni sa svim ranijim praznicima od ukidanja pandemijskih mera", piše u izveštaju Dragon Trail Internationala, kompanije koja prati turizam u Kini.
Prema podacima koje je prikupio Bloomberg, najveći skok tražnje beleže destinacije kao što su Kuala Lumpur, Hongkong, Makao i Singapur.
Kineski zvaničnici očekuju da će i broj turista i potrošnja u prvih devet meseci porasti oko 17 odsto, a lokalne vlasti još razmišljaju o subvencionisanju koncerata i sportskih događaja ne bi li se uvećali prihodi od turizma.
PBOC kupuje više obveznica
Narodna banka Kine (PBOC) rekla je da je u septembru kupila državne obveznice vredne 28,5 milijardi dolara, čime je prebacila količine kupljene u avgustu.
U saopštenju koje je preneo Bloomberg, PBOC je rekla da su intervencije na tržište sprovedene da bi se održala likvidnost bankarskog sistema. Iz banke nisu izneli detalje o ročnosti obveznica koje su kupili, kao ni o datumima intervencija.
Prinosi na obveznice su porasli, ali je niži obim trgovanja pred praznik učinio svoje, pa su i kamate na sekundarnom tržištu pale.
Pre manje od sedam dana, prinos na 10-godišnji kineski državni dug prvi put u istoriji pao je ispod dva odsto, a razlog je bio prvenstveno pesimizam u pogledu stanja u privredi.
Pored najavljenih mera podrške privredi, guverner PBOC Pan Gongsheng najavio je i kazne za "problematično ponašanje" na tržištu obveznica. Pre konkretnijih mera kojima PBOC pokušava da umanji pomamu za državnim obveznicama, iz centralne banke su više puta upozoravali da špekulativne mere neće biti dozvoljene.
(Tekst dopunjen videom.)
- U pisanju teksta pomogli Tania Chen, Malcolm Scott i K. Oanh Ha.