Ove godine bi u Srbiji trebalo da bude završeno 167 kilometara auto-puteva i brzih saobraćajnica, u vrednosti od dve milijarde evra, a jedan od njih jeste auto-put Miloš Veliki, koji bi, kada bude potpuno sagrađen, trebalo da poveže Beograd i Južni Jadran.
Ovo je tokom novogodišnjih praznika izjavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, prilikom obilaska Iriškog tunela na Fruškogorskom koridoru. Osim obećanja da će za dve i po godine biti gotova ta brza saobraćajnica između Rume i Novog Sada, obećao je da ćemo se kroz zapadnu Srbiju od Čačka do Požege voziti auto-putem već sredinom ove godine.
Tako ćemo od Beograda do najposećenije srpske planine, Zlatibora, stizati za dva sata i deset minuta.
Opširnije
Nova deonica Moravskog koridora, cena po kilometru 14,5 miliona evra
Američko-turski konzorcijum kasni, premda je bilo obećano da će svi biti završeno do 2023. godine.
07.12.2023
Auto-put kroz Beograd više nije auto-put
Ministar Goran Vesić je rekao da se poslednjih deset godina uz auto-puteve gradi više brzih saobraćajnica i da su to "dvotračni putevi namenjeni za motorni saobraćaj".
06.11.2023
Auto-putem od Beograda do Šapca za 40 minuta
Saobraćajnica Ruma - Šabac - Loznica biće najkraća veza između Beograda i Novog Sada sa Republikom Srpskom i BiH.
02.10.2023
Greška na Auto-putu mira biće ispravljena, ali će da košta
Domaći podizvođači će ubuduće istovremeno biti plaćani kada i glavni graditelji auto-puteva
07.08.2023
Završetak tog auto-puta prilično kasni i gradnja četrdesetak kilometara koji su većim delom trase u tunelima i mostovima više puta je odlagan. Inače, ovo je projekat na kome njaviše kasni kineski CRBC, koji je angažovan u Srbiji na većini projekata koje finansira kineska EXIM banka.
Razlog kašnjenja je ne samo složena konfiguracija terena, već pre svega kašnjenje u sprovođenju eksproprijacije, zbog čega su radovi u proteklim mesecima više puta bili zaustavljani.
Deonica čija je gradnja započela 2019. godine prvobitno je trebalo da bude završena do kraja decembra 2021. godine, tačnije do Svetog Nikole. Potom su rokovi više puta odlagani.
Problem je nastao zbog toga što država nije na vreme sprovela ekproprijaciju na deonici budućeg auto-puta, uprkos tome što radovi traju već četiri godine, a planiranje još duže od toga.
Meštani koji imaju njive na trasi deonice od Pakovraće do Požege koja se trenutno radi, u prethodnom periodu su uglavnom oko praznika blokirali radove na trasi auto-puta, nezadovoljni novčanim iznosom koji im je država ponudila.
Autoput Preljina - Požega dug je 30,9 kilometara, a zasad je završena i puštena u saobraćaj prva deonica od Preljine do Pakovraće u dužini od oko 12 kilometara.
U segmentu koji se sada gradi, od Pakovraće do Požege, nalaze se i dva tunela: Laz od 2.850 mеtara, koji je probijen, te tunеl Munjino brdo od 2.740 mеtara, koji se trenutno radi.
Završetkom ove deonice, auto-put Miloš Veliki će biti spojen sa Moravskim koridorom, odnosno budućim auto-putem Preljina - Pojate, čime će biti povezan i sa auto-putem Beograd - Niš.
U nastavku trase, Preljina - Pojate će kao nastavak Miloša Velikog ići do granice sa Crnom Gorom, odnosno do Boljara, što za Srbiju ima značaj kao potencijalni izlazak na more, odnosno kao deo projekta Beograd - Južni Jadran.
Takođe, deonica Preljina - Požega otvara i mogućnost gradnje drugog kraka auto-puta do Bosne i Hercegovine, odnosno do Sarajeva, za šta je potrebno izgraditi još 60 kilometara auto-puta.
Ugovrena vrednost deonice Preljina - Pojate je 450 miliona evra, mada je pitanje koliko će budžet biti probijen ovolikim kašnjenima. Rebalansom budžeta za 2023. godinu je smanjeno izdvajanje sa 19,3 milijarde dinara, koliko je predviđeno originalnim budžetom na 13,9 milijardi dinara, dok je za 2024. predviđeno 13,5 milijardi dinara.
Vučić je pre dva tokom obilaska Iriškog tunela pitao nadležne iz Puteva Srbije i ministra gređavinarstva kada će tunel Munjino brdo biti završen, objašnjavajući da će to biti najduži dvocevni tunel u Srbiji - imaće 3,5 kilometra. Dobio je odgovor da se očekuje da to bude završeno u junu.
"Kad to završimo, otvara nam se put ka Arilju i Ivanjici s jedne strane i otvara nam se put ka Užicu, Višegradu i Zlatiboru i time smo rešili mnogo problema", rekao je Vučić. Kako je naveo, to je velika stvar za centralnu Srbiju, ocenjujući da je to ključna deonica.
Komentarisao je i pitanje eksproprijacije zemljišta. Vučić je kazao da često ljudi sami nisu fer, jer kada plaćaju porez na imovinu prijavljuju mnogo manju vrednost zemljišta, a kada saznaju da će kroz njihovo imanje proći auto-put preko noći traže i 50 puta više nego što su računali kada bi platili porez. Dodao je da postoji i grupa advokata, koji sami prilaze tim ljudima i za određenu naknadu, koja ide i do 15 odsto, traže od države veću sumu novca.
"I uvek su isti advokati, ali i time će država u nekom trenutku u skladu sa zakonom morati da se bavi. Zato što svaki put gledaju da pritiskaju državu, a oni će da uzmu sav 'krem' i zaradu", rekao je Vučić i dodao da iz ugla države to tako izgleda.
Hteo je, kako je rekao, da ljude obraduje jednom sitnicom, jer ove godine, do kraja juna, svi ružni objekti po našim auto-putevima sa strane treba da budu ili srušeni ili izgrađeni novi tako da izgledaju pristojno.
Kada je reč o radu kineskih kompanija na infrastrukturnim projektima u Srbiji, poručio je da je u načelu zadovoljan. Železnicu rade izvrsno, CRBC ne kasni ni dana, ali, prema njegovim rečima, ima problema na Munjinom brdu. Istakao je da kada se završe sve obilaznice i tunel ispod Kadinjače, i sve se to završi u roku od tri godine, biće kako je rekao "pesma da se ide do Tare".