Cene putarina na srpskim saobraćajnicama trebalo bi da se određuje u odnosu na to koliko košta izgradnja i održavanje auto-puteva. Ovaj predlog će Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture uputiti Putevima Srbije.
"U mnogim zemljama se tako određuje cena putarine, jer se od putarine finansira održavanje", kaže Vesić za Bloomberg Adriju.
Na pitanje zbog čega će 77 kilometara Auto-puta mira od Niša do Merdara koštati 1,4 milijarde evra ili između osam i 25 miliona evra po kilometru, kako je moglo da se čuje na otvaranju prve deonice 5,5 kilometara u poluprofilu auto-puta, on kaže da cena zavisi od mnogo faktora. Pre svega koliko ima objekata i kakav je teren za gradnju. Na ovoj trasi je predviđena izgradnja 88 mostova, sedam denivelisanih raskrsnica i 35 tunela.
Opširnije
Otvoreno 5,5 km Auto-puta mira Niš-Merdare
Finansiranje izgradnje auto-puta Niš - Merdare deo plana EU za Zapadni Balkan namenjen velikim infrastrukturnim projektima,
26.07.2023
Jedan tag od 1. jula za Srbiju, S. Makedoniju i Albaniju
Putarina će biti za šest odsto jeftinija za korisnike TAG uređaja
29.06.2023
BiH i Srbija se povezuju kroz dva auto-puta i dve brze saobraćajnice
BiH i Srbija će u narednih nekoliko godina biti povezane sa dva auto-puta i sa dve brze saobraćajnice.
12.06.2023
Vlada Srbije povećala cene putarina
Putarine će se povećati za 14 odsto onima koji ih ne plaćaju putem uređaja za elektronsku naplatu putarine.
23.03.2023
"Pogrešna je predstava da u vojovođanskoj ravnici najmanje koštaju auto-putevi, jer iako su na ravnom terenu, često imaju zahtevne objekte, zahtevaju uređenje rečnih korita i sl. Osim toga, cene su u međuvremenu mnogo porasle, pogotovo posle rata u Ukrajini", kaže Vesić.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture objašnjava da je deonica od 5,5 kilometara na auto-putu Niš - Merdare, rađena u poluprofilu, što on smatra da je bilo greška. To je inače prva deonica auto-puta Niš - Pločnik. Na tom potezu od 32 kilometra, postoje četiri deonice i ostale će biti građene u punom profilu auto-puta.
Prema njegovim rečima, na prvoj deonici tog auto-puta,"Merošina-Merošina 1", koja je za saobraćaj otvorena, naknadno će se graditi puni profil.
"U startu je napravljena greška kada je 2018. rađen projekat i nije projektovan pun profil auto-puta. To će biti prometna saobraćajnica jer predstavlja direktnu vezu sa lukom Drač u Albaniji", kaže Vesić.
Trasa budućeg auto-puta ide od Merošine (Niša), zatim Topličkim okrugom pored Prokuplja, Beloljina, Pločnika, Kuršumlije do Merdara. Značaj auto-puta je u tome što će povezati oko pola miliona građana koji žive u Pirotskom, Nišavskom i Topličkom okrugu, a kod Niša će se povezati na Koridor 10 i omogućiti Srbiji izlazak na albansku luku Drač na Jadranskom moru. Auto-put Niš - Merdare - Priština biće deo "indikativne osnovne transportne mreže Evropske unije".
Vesić navodi da je od projektanata traženo da u drugom, trećem i četvrtom sektoru projektuju sve objekte za pun profil, a naknadno će biti urađen pun profil za deonicu kod Merošine koja je već otvorena. "Naravno, to će biti veći trošak. Procena je da će da košta između 1,4 i 1,6 milijardi evra. Cena poluprofila je 70 odsto cene punog profila."
Razgovarali su, kaže, o dodatnom finansiranju sa predstavnicima EBRD i EIB. To podrazumeva i veće grantove EU.
"Tražili smo da umesto 40 miliona evra dobijemo 100 miliona evra bespovratnog novca", navodi Vesić.
Podsetimo, obezbeđen je zajam Evropske investicione banke od 100 miliona evra, kao i grant od 40,6 miliona evra iz Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF). Takođe, zajam od 85 miliona evra Evropske banke za obnovu i razvoj tek treba da bude popisan, a ostatak će biti finansiran iz budžeta Srbije.
Ovaj auto-put gradi austrijska firma Strabag. Na pitanje zbog čega je propuštena prilika da domaće građevinske firme dobiju posao glavnog izvođača na tenderu, Vesić kaže da srpske firme nemaju dovoljno kapaciteta da učestvuju na ovakvim tenderima. Naše firme imaju dosta posla i one se uglavnom bave održavanjem, navodi ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
"Tražio sam da ubuduće pri svakom potpisivanju ugovora sa nosiocima konzorcijuma za izgradnju plaćamo direktno situacije svakom podizvođaču. Ne da nosilac konzorcijuma dobije pare, a da podizvođači, što su uglavnom domaće kompanije, čekaju. Treba da svi istovremeno dobiju novac. To je način da sačuvamo domaće građevinske firme", kaže Vesić.
Nije obezbeđeno finansiranje dalje trase, Amerkance niko ne spominje
Novac za nastavak auto-puta od Pločnika do Merdara nije obezbeđen. Svojevremeno je bilo reči da se američka Međunarodna finansijska razvojna korporacija (DFC) i EXIM bank, Izvozno-uvozne banke SAD uključe u finansiranje. Međutim, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture kaže da po tom pitanju ništa zasada nije dogovoreno.
Auto-put mira je deo Vašingtonskog sporazuma. Sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa između Beograda i Prištine potpisan je 4. septembra 2020. godine u Beloj kući u prisustvu tadašnjeg američkog predsednika Donalda Trumpa. Dve verzije dokumenta za srpsku i kosovsku stranu potpisali su aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić i tadašnji premijer Kosova Avdullah Hoti.
Američki zvaničnici su Vašingtonski sporazum ocenjivali kao novi početak za Zapadni Balkan. Vašingtonskim sporazumom između ostalog je predviđena izgradnja Auto-puta mira Merdare - Priština, kao i železnička veza na istoj relaciji. Rečeno je da će ove projekte finansirati DFC i EXIM banka.