Narodna banka Srbije (NBS) na prvoj sednici Izvršnog odbora u ovoj godini odlučila je da ne menja cene zaduživanja, a može se reći i da ovakva odluka nije iznenadila gotovo nikoga.
Evropska centralna banka (ECB) i Federalne rezerve SAD će svoje sastanke održati krajem ovog meseca, a ni analitičari ni tržišta ne očekuju da će u januaru početi proces smanjivanja cena zaduživanja u svetu.
Nakon šeste uzastopne pauze, referentna kamatna stopa ostala je na 6,5 odsto, što je nivo iz jula, i najviše od maja 2015. godine. Nepromenjene su i dalje kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
Opširnije
Analitičari uvereni da NBS barem do marta neće menjati stope
Samo jedan analitičar očekuje smanjenje stopa u februaru, a petoro u martu.
11.01.2024
Niže kamate nas čekaju u drugoj polovini 2024?
Ako je 2022. bila u znaku energetske krize, a 2023. u znaku pika inflacije i visokih kamatnih stopa - šta je sa godinom pred nama?
25.12.2023
JPMorgan: Fed će možda smanjiti stope više od očekivanja
“Tržište trenutno računa na smanjenja od oko 1,5 procentnih poena, i to je verovatno razuman osnovni scenario”, rekao je Seamus Mac Gorain.
11.01.2024
Ulagači zbog američkog tržišta rada očekuju još manje smanjenja stopa
Sada se očekuje da će ECB u 2024. smanjiti kamatne stope za manje od 140 bp, a da će BOE cene zaduživanja smanjiti za manje od 120 bp.
05.01.2024
"Odluku Izvršnog odbora o zadržavanju referentne kamatne stope na nepromenjenom nivou opredelilo je dalje smanjenje globalnih inflatornih pritisaka, kao i uspostavljena opadajuća putanja domaće inflacije i njen očekivan povratak u granice cilja sredinom ove godine", rekli su iz NBS u saopštenju.
Referentna kamatna stopa u SAD je trenutno na 5,5 odsto, dok je stopa na depozitne olakšice ECB na istorijskom maksimumu od četiri odsto. Narodna banka je svoje kamatne stope od početka ciklusa podigla za 5,5 procentnih poena, a eventualno smanjivanje stopa pre centralnih banaka SAD i evrozone bi moglo da dovede do odliva kapitala i skoka kamata na obveznice kako bi se odlivi kompenzovali.
"Iako je svetska privreda završila prošlu godinu nešto bolje nego što se očekivalo, njen rast je ispod dugoročnog proseka i biće usporen ove godine, što, uz smanjenje inflacije, povećava očekivanja da bi vodeće centralne banke, Evropska centralna banka i Sistem federalnih rezervi, mogle nešto ranije da započnu ciklus ublažavanja monetarnih politika", rekli su iz NBS.
Ekonomisti koje je Bloomberg anketirao od četvrtog do devetog januara jednoglasno su očekivali ovakvu odluku, a ni analitičari Bloomberg Adrije nisu očekivali drugačiji scenario.
Jedan analitičar iz ankete smatra da bi prvo smanjenje moglo da dođe u februaru, a jedna trećina ispitanika misli da bi kamatne stope mogle biti smanjene u martu.
Analitički tim Bloomberg Adrije očekuje da će NBS sa smanjenjima početi sredinom godine.
Inflacija usporava, ali nije blizu cilja
Inflacija je na silaznoj putanji, i na kraju godine se, prema fleš proceni Republičkog zavoda za statistiku (RZS), našla na 7,6 odsto. Ovo je niže od očekivanja NBS, ali i dalje daleko iznad ciljanog raspona banke.
"Ako se pogledaju poslednje dve godine, može se videti da je mesečna stopa inflacije bila negativna samo jednom, u julu, i tad su vlasti izjavile da je to pokazatelj da je inflacija pod kontrolom, i da neće više rasti. Nakon toga, mesečna stopa inflacije je u proseku 0,4 ili 0,5 odsto. Priča sa inflacijom, dakle, uopšte nije gotova, već bih pre rekao da je prilično zabrinjavajuća", rekao je u svojim projekcijama za 2024. godinu Branimir Jovanović, ekonomista u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije (WIIW).
"Moje viđenje je da će oni ipak ostaviti stopu nepromenjenom bar još nekoliko meseci. Prvi razlog je što je inflacija još uvek visoka. I kada bude na gornjoj granici raspona NBS, to je i dalje daleko od konvencionalne inflacije od dva do tri odsto", rekao je Jovanović.
"Drugi razlog zašto NBS neće smanjiti kamatu je to što to još uvek ne rade velike centralne banke, prvenstveno Fed i ECB. Govori se o tome, ali se ne radi ništa konkretno", navodi i dodaje da prva smanjenja očekuje u aprilu ili maju.
Devizne rezerve rastu
U odvojenom izveštaju, koji je NBS objavila nakon odluke Izvršnog odbora, saopšteno je da su devizne rezerve Srbije posle novembarskog pada nastavile da rastu i da se takođe nalaze na rekordu od kako se prate ti podaci.
"U toku decembra bruto devizne rezerve povećane su za 746,0 miliona evra, dok su u odnosu na kraj prethodne godine povećane za 5.493,4 miliona evra", rekli su iz NBS, dodajući da devizne rezerve sada iznose 24,91 milijardu evra.
U 2023. godini Narodna banka Srbije je na međubankarskom deviznom tržištu neto kupila 3,94 milijarde evra, držeći kurs dinara prema evru relativno stabilnim.
(Dopunjeno detaljima iz saopštenja NBS kroz tekst i videom sa komentarom analitičarke BBA).