Narodna banka Srbije (NBS) na današnjoj sednici je odlučila da ne menja svoju monetarnu politiku, a prvo smanjenje se sada već pretežnim konsenzusom ne očekuje u drugom kvartalu ove godine. Kako navode sagovornici Bloomberg Adrije, NBS bi možda i mogla da počne da smanjuje kamate pre velikih svetskih parnjaka, ali će verovatno sačekati odluke velikih svetskih centralnih banaka.
"Iako bi NBS i imala prostora da kamatne stope smanji nešto pre Evropske centralne banke, ako se inflacija bude kretala u skladu sa projekcijama, niz komentara zvaničnika centralne banke (i ne samo zvaničnika banke) ukazuje nam da će NBS verovatno čekati na poteze ECB ili Federalnih rezervi", rekao je za Bloomberg Adriju Jakub Kratky, finansijski analitičar u Generali Investments CEE.
Nema potrebe da se žuri jer je privredni oporavak u toku, rekao je Kratky u odgovorima poslatim imejlom, i dodao da su inflatorni rizici ipak nešto viši nego u evrozoni, iako nisu izraženi.
Opširnije
Analitičari: ECB i NBS obaraju stope tek sredinom 2024.
ECB će tek od jula krenuti u smanjenje kamatnih stopa, i to opreznim koracima, a NBS će čekati poteze velikih centralnih banaka, kažu analitičari.
07.03.2024
Čitajte 'Crnog labuda', preporučili Siniša Mali i Jorgovanka Tabaković
Na rast inflacije u Srbiji u prethodne tri godine najviše su uticale cene hrane i energenata – od 53 odsto do 75 odsto međugodišnje inflacije odnosilo se na rast ovih cena, na koje su ključno uticali globalni faktori, rekla je guverner Tabaković.
04.03.2024
Inflaciona očekivanja banaka nakon dve godine ušla u cilj NBS
Banke koje posluju u Srbiji očekuju da će januar 2025. godine doneti rast cena od 4,5 odsto.
22.02.2024
"S obzirom na dobre projekcije rasta BDP-a i rast zarada koje bi mogle da se preliju na inflatorne rizike na strani tražnje, rizik je nešto veći. Takođe, moguće je da dođe do prelivanja kroz kurs dinara i evra, ali deprecijacija dinara zasad nije verovatan scenario", zaključuje analitičar.
Sa ovakvim stanovištem slaže se i Branimir Jovanović, ekonomista u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije (WIIW).
"Iz današnje perspektive, mislim da će NBS smanjiti stopu u junu. Mislim da neće smanjiti stope pre nego što ECB i (ili) Fed to urade, i zbog toga što je NBS puno obazrivija od njih, i zbog toga što je inflacija u Srbiji preko šest odsto, a u evrozoni i Americi oko tri procenta", rekao je ekonomista za Bloomberg Adriju.
On kaže da najnoviji signali iz ECB sugerišu da oni mogu smanjiti stopu u junu. Sednica odbora NBS je nedelju dana nakon sednice odbora ECB, tako da, bi NBS mogla da kamate smanji jednu nedelju nakon kolega iz evrozone, dodao je.
"Ne mislim da će se inflacija u Srbiji ubrzati, ali mislim da neće ni pasti tako brzo kao što neki tvrde. Naša prognoza je da će ona u 2024. biti 4,5 odsto za celu godinu. Najveći rizik je svakako eskalacija sukoba u Ukrajini i u Gazi, ili pojava nekog novog sukoba. Ako dođe do toga, inflacija može ponovo ubrzati. Osim poteza ECB i Feda, mislim da će biti važno i kako se inflacija u Srbiji kreće. Ako dođe do naglog usporavanja na možda tri odsto u martu (što ne verujem da će se desiti), moguće je da NBS smanji kamatu već u maju. Suprotno, ako inflacija bude oko 5-6 odsto u aprilu, verovatno NBS neće smanjiti stopu u junu", zaključio je.
Stanje isto
Nakon osme uzastopne pauze, referentna kamatna stopa ostala je na 6,5 odsto, što je nivo iz jula, i najviše od maja 2015. godine. Nepromenjene su i dalje kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
"Prilikom donošenja odluke Izvršni odbor je imao u vidu da globalna inflacija nastavlja da usporava i da se približava pretpandemijskim nivoima, usled slabljenja troškovnih pritisaka, popuštanja zastoja u lancima snabdevanja i efekata prethodnog zaoštravanja monetarnih uslova centralnih banaka. Iako su, pod uticajem geopolitičkih tenzija i problema u transportu robe Crvenim morem, povećane cene transporta i drugi logistički troškovi, zasad nije bilo većeg uticaja na svetske cene nafte, drugih energenata i primarnih proizvoda, kao ni na inflaciju naših najvažnijih trgovinskih partnera, delom i zbog niže globalne tražnje", navodi se u saopštenju NBS.
S druge strane, izražene geopolitičke tenzije pozivaju na opreznost prilikom donošenja odluka monetarne politike, dodali su iz NBS.
Ovakav rezultat očekivali su analitičari Bloomberg Adrije, ali i gotovo svi ekonomisti koje je anketirao Bloomberg.
Analitičari Bloomberg Adrije prvi potez očekuju tek sredinom godine jer će tada NBS moći da "razmatra trenutak kada bi započela sa smanjivanjima referentne kamatne stope".
Pored toga što danas neće menjati kamatne stope, NBS će ih na ovim nivoima ostaviti barem do juna, napisala je pre sednice Marina Petrov Savić, analitičarka Bloomberg Adrije, dodavši da će se tada inflacija verovatno vratiti u okvire cilja, ali će i biti jasnije za koji pristup će se odlučiti velike centralne banke od čijih odluka zavisi i odluka NBS.
"Na mesečnom nivou vidimo da cene i dalje rastu, ali značajno slabije od jula 2023. Naime, mesečna stopa rasta od 0,3 odsto u januaru 2024 (što bi anualizovano bilo između tri i 3,5 odsto) ukazuje na popuštanje inflatornih pritisaka, i uz visoku bazu omogućiće inflaciji da nastavi da usporava", navela je analitičarka.
Jednogodišnja inflaciona očekivanja finansijskog sektora nakon bezmalo dve godine vratila su se u okvire cilja NBS, pa tako banke koje posluju u Srbiji očekuju da će januar 2025. godine doneti rast cena od 4,5 odsto. Privrednici očekuju da će inflacija za 12 meseci iznositi sedam odsto, što je već više od trenutnog tempa rasta cena. Stanovništvo očekuje inflaciju od 15 procenata za decembar 2024. godine.
Prema projekcijama NBS, inflacija je u februaru iznosila 5,5 odsto, dok će podaci Republičkog zavoda za statistiku biti objavljeni 12. marta. Sledeća sednica NBS zakazana je za 11. april.
(Dopunjeno detaljima iz saopštenja NBS i komentarima analitičara.)