Narodna banka Srbije (NBS) ponovo nije menjala stope, a ni ova odluka, kao ni par prethodnih, nije iznenadila investitore. To da će centralna banka najverovatnije sačekati promene politika velikih centralnih banaka, navodili su analitičari, ali je sličnu poruku preneo i predsednik Aleksandar Vučić, koji je o tome govorio u januaru.
Nakon sedme uzastopne pauze, referentna kamatna stopa ostala je na 6,5 odsto, što je nivo iz jula, i najviše od maja 2015. godine. Nepromenjene su i dalje kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
Ovakav rezultat očekivali su analitičari Bloomberg Adrije, ali i svi ekonomisti koje je anketirao Bloomberg. Ekonomisti su jednoglasni i po pitanju martovskog sastanka, kada takođe niko ne očekuje promenu, a za april smanjenje predviđa šest od 18 anketiranih ekonomista.
Opširnije
Stope NBS ostaju iste, inflacija pada ispod sedam odsto
Bloombergova anketa pokazuje da bi inflacija mogla da uspori na 6,8 odsto u januaru.
08.02.2024
Banke snizile očekivanja za inflaciju, ali pesimističnije od NBS
Inflaciona očekivanja finansijskog sektora pala su u decembru, pa tako banke za kraj 2024. godine očekuju inflaciju od pet odsto.
19.01.2024
Kamatne stope u Srbiji 2024: Truckav put pred nama, mnogo nepoznanica
NBS je prethodnog dana zadržala iste kamatne stope, a ekonomisti se slažu da promena neće biti ni na sledećih par sastanaka.
12.01.2024
"Odluku Izvršnog odbora o zadržavanju referentne kamatne stope na nepromenjenom nivou opredelilo je dalje smanjenje globalnih inflatornih pritisaka, kao i uspostavljena opadajuća putanja domaće inflacije i njen očekivan povratak u granice cilja sredinom ove godine. Prilikom donošenja odluke uvažena je i činjenica da su u prethodnom periodu povećani referentna kamatna stopa i stope obavezne rezerve i da će efekti ovih mera nastaviti da se prenose na inflaciju i u narednom periodu", rekli su iz NBS.
Analitičari koje je anketirao Bloomberg su takođe rekli da je inflacija u januaru verovatno usporila na 6,8 odsto sa decembarskih 7,6 procenata.
Kako kažu iz centralne banke, zvaničnici su prilikom donošenja odluke imali u vidu da inflacija u svetu usporava brže od očekivanja, ali upozoravaju da postoje pritisci geopolitičke prirode.
"Od početka godine povećane su cene transporta, troškovi osiguranja i drugih logističkih usluga pod uticajem geopolitičkih tenzija i problema u dopremanju nafte, ali i drugih sirovina i proizvoda Crvenim morem i Sueckim kanalom. Iako se ova kretanja zasad nisu znatnije odrazila na svetske cene primarnih proizvoda, ni na inflaciju naših važnih trgovinskih partnera, a samim tim ni na cene proizvoda i usluga koje uvozimo, prema oceni Izvršnog odbora Narodne banke Srbije, posebna opreznost po ovom osnovu je neophodna prilikom donošenja odluka monetarne politike", navodi se u saopštenju NBS.
Iz NBS ponavljaju da očekuju da privredni rast ove godine iznosi tri do četiri odsto, i da će se inflacija u okvire cilja (do 1,5 do 4,5 odsto) vratiti do sredine godine.
Detaljnije projekcije biće objavljene 14. februara, kada NBS objavljuje kvartalni izveštaj o inflaciji, a sledeća sednica na kojoj će se raspravljati o monetarnoj politici zakazana je za sedmi mart.
(Dopunjeno detaljima iz saopštenja NBS.)