Narodna banka Srbije (NBS) u januaru neće menjati kamatne stope, saglasni su ekonomisti i analitičari Bloomberg Adrije. Sednica Izvršnog odbora NBS neće doneti veće promene, misle stručnjaci, pa će centralna banka Srbije verovatno čekati signale velikih centralnih banaka. Federalne rezerve SAD i Evropska centralna banka (ECB) o svojim monetarnim politikama odlučivaće krajem meseca.
"Inflacija je svakako na negativnoj putanji. S jedne strane rast cena se smiruje, a s druge i dalje deluju efekti visoke baze. Transmisija rasta kamata oslanja se na odluke NBS, ali i ECB usled visoke evroizacije finansijskog sistema, i može se primetiti da su kamatne stope na kredite u velikoj meri ispratile svoje reference", kažu analitičari Bloomberg Adrije u svojim projekcijama.
Takav ishod očekuje i svih 16 ekonomista koje je anketirao Bloomberg. U anketi sprovedenoj od četvrtog do devetog januara, samo jedan analitičar očekuje jedno smanjenje od 50 baznih poena u februaru, a petoro očekuju da će cene zaduženja niže biti u martu.
Opširnije
Inflacija u evrozoni raste kako se energetska pomoć postepeno ukida
Inflacija u evrozoni je porasla u decembru, naglašavajući da je put do postizanja ciljane inflacije od dva odsto kamenit.
05.01.2024
Niže kamate nas čekaju u drugoj polovini 2024?
Ako je 2022. bila u znaku energetske krize, a 2023. u znaku pika inflacije i visokih kamatnih stopa - šta je sa godinom pred nama?
25.12.2023
Inflaciona očekivanja za 2024: šta kažu banke i privreda
Predstavnici finansijskog sektora tako za novembar 2024. očekuju inflaciju od 5,7 odsto, što je za 0,2 procentna poena niže u odnosu na oktobar.
20.12.2023
Ulagači zbog američkog tržišta rada očekuju još manje smanjenja stopa
Sada se očekuje da će ECB u 2024. smanjiti kamatne stope za manje od 140 bp, a da će BOE cene zaduživanja smanjiti za manje od 120 bp.
05.01.2024
Ista anketa pokazuje da bi inflacija u decembru trebalo da uspori na 7,6 odsto, koliko je i fleš procena Republičkog zavoda za statistiku. Svi ispitani analitičari očekuju da će i januar doneti dodatno usporavanje inflacije.
"Trenutno okruženje ne ide naruku centralnoj banci. Stope inflacije su ipak i dalje visoke i zahtevaju oprezan pristup u rukovođenju monetarnom politikom, pogotovo ako imamo u vidu i ekspanzivnu fiskalnu politiku koja se ogleda u povećanju zarada u javnom sektoru i penzija u 2024", rekli su analitičari Bloomberg Adrije.
Pored same inflacije, treba uzeti u obzir i druge okolnosti. Kako navode analitičari, efekat monetarne politike na kreditnu aktivnost je vidljiv, ali je i ograničenog dometa.
"Novoodobreni krediti privredi i stanovništvu su u prvih 11 meseci 2023 godine oko 2,5 odsto niži u odnosu na isti period prethodne godine, što nam ukazuje na to da kreditna aktivnost jeste usporila, ali je ipak bila solidna čak i u okruženju visokih kamatnih stopa. Pogotovo ako uporedimo sa pandemijskom 2020, kada je ova ista kategorija bila oko 15 odsto niža na međugodišnjem nivou", dodaju.
Rast zarada, poboljšanja na tržištu rada i fiskalna davanja dodatno su onemogućila strmiji pad tražnje, a posledično i brže usporenje inflacije.
Dodatno, sami troškovi sprovođenja monetarne politike su visoki usled visokih kamatne stope na instrumente povlačenja viškova likvidnosti, upozoravaju analitičari.
"Očekujemo da tek od sredine godine centralna banka pristupi smanjivanju kamatnih stopa, kada inflacija značajnije uspori i vrati se u granice cilja, a inflatorna očekivanja ostanu usidrena. To će stvoriti uslove centralnoj banci da pristupi smanjenjima kamatne stope. Negativni rizici ostaju globalnog karaktera i van dometa centralne banke - kompleksna geopolitička situacija na globalnom nivou i posledice po globalnu makroekonomsku sliku", zaključuju.