Deficit u spoljnoj trgovini Srbije sa svetom u prvih sedam meseci ove godine niži je za 34,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), deficit je iznosio 4.566,7 miliona evra.
Za pad trgovinskog deficita najzaslužniji je pad cena energenata na svetskom tržištu. Podsetimo, prošle godine trgovinski deficit je naglo porastao zbog skoka cena energenata (nafte, gasa, struje) na svetskom tržištu, ali i problema u EPS-u, zbog kojih je Srbija bila prinuđena da uvozi struju. Danas su cene energenata višestruko niže, naročito cene gasa koje su pale čak 10 puta u odnosu na prošlogodišnje.
Vrednost izvezene robe u prvih sedam meseci ove godine iznosila je 16.873,8 milion evra, što je rast od 8,2 odsto u poređenju sa prvih sedam meseci prethodne godine. Uvezena roba vredela je 21.440,5 miliona evra, što predstavlja smanjenje od 5,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Tako je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 78,7 odsto i veća je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 69 odsto.
Opširnije
U prvoj polovini godine trgovinski deficit manji za 35,7 odsto
Deficit u spoljnoj trgovini Srbije sa svetom u prvoj polovini ove godine niži je za 35,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
31.07.2023
BiH pri vrhu liste trgovinskih partnera Srbije posle ukidanja barijera
Republički deficit je značajno smanjen i zahvaljujući većem izvozu električne energije, ali i proizvoda elektroindustrije.
03.07.2023
Srbija duplirala višak u izvozu usluga, IKT perjanica
Ukupan robni deficit u prvom kvartalu 2023. iznosi 2,1 milijardu evra, što je smanjenje od 31 odsto u odnosu na 2022.
11.05.2023
Analiza BBA: Sve zemlje Adria regiona imale veći trgovinski deficit u 2022.
Spoljnotrgovinska robna razmena u Adria regionu bila je veoma intenzivna u 2022, uglavnom zbog rasta cena, navodi se u novoj analizi analitičara BBA.
20.03.2023
Pad cena energenata doneo EU trgovinski suficit posle šest kvartala
U drugom kvartalu ove godine, nakon šest uzastopnih kvartala tokom kojih je registrovan deficit, trgovinski bilans EU konačno je pokazao suficit, a razlog je pad cena energenata.
30.08.2023
U prvih sedam meseci ove godine, Srbija je najviše trgovala sa zemljama Evropske unije, koje čine 60 odsto ukupne razmene.
Pojedinačno gledano, Srbija je najviše robe izvezla u Nemačku, BiH, Italiju, Mađarsku i Rumuniju, a najviše smo uvezli iz Nemačke, Kine, Italije, Rusije i Turske.
Srbija je najviše izvezla električne mašine i aparate, metalne rude, kao i pogonske mašine i uređaje, dok je najviše uvezla takođe električne mašine i aparate, a zatim naftu, naftne derivate i prirodni gas.
Izvoz u julu slabiji u odnosu na jun
U julu ove godine je izvezeno robe u vrednosti od 2.273,5 milion evra, što čini povećanje od 0,6 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine. Međutim, u julu je bio manji izvoz u odnosu na mesec ranije.
Uvoz je iznosio 2.794,9 miliona evra, što je smanjenje od 6,7 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine.
U julu Srbija je najviše izvezla provodnike za avione, vozila i brodove, zatim rude bakra i električnu energiju. Najviše smo u julu uvezli sirovu naftu, lekove za maloprodaju i prirodni gas.